تسکین دل آشوبه

هیچ‌ کس حالت تهوع را دوست ندارد، اما بانویی بارداری که از حالت تهوع صبحگاهی رنج می برد، کار دشواری در پیش دارد، چون علاوه بر ناراحتی فیزیکی از نظر احساسی نیز احساس خوبی ندارید و نگرانید که آیا فرزند در حال رشدتان به اندازه کافی مواد مغذی دریافت می‌کند یا خیر!

تسکین دل آشوبه | +نی نی

اکثر بانوانی که تهوع صبحگاهی دارند، نباید نگران باشند، زیرا طی دوره بارداری، فرزندتان به اندازه کافی مواد مغذی دریافت خواهد کرد. اما، هوشیارانه است که به دنبال راهی باشید که بتوانید برای احساسی بهتر و عملکردی مطلوب به خودتان کمک کنید.

حالت تهوع در اکثر موارد حدود هفته ۱۴ بهبود می‌ یابد (و در با بارداری بعدی بهتر می‌ شود). شاید جالب باشد بدانید، این حالت تهوع بانوان می تواند علتی تکاملی (سیر تکامل انسان) داشته باشد. فرضیه ‌ای می‌ گوید، در گذشته و زمانی ‌که مردم خوراکی‌های خام زیادی می‌ خوردند احتمالا غذای آنها می توانسته به انواع باکتری‌ ها آلوده باشد، بنابراین حالت تهوع که معمولا در سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد جنین در حال رشد را از معرض سموم دور می‌ کند.

*

.

حالت تهوع در اکثر موارد حدود هفته ۱۴ بهبود می‌ یابد (و در با بارداری بعدی بهتر می‌ شود). شاید جالب باشد بدانید، این حالت تهوع بانوان می تواند علتی تکاملی (سیر تکامل انسان) داشته باشد.

از نظر بیولوژیکی (علوم زیستی)، به طور کامل نمی‌ دانیم که چرا این اتفاق می‌افتد. به نظر می‌ رسد در این دوران چیزی در مرکز تهوع مغز برای القاء حالت تهوع فعال می‌ گردد. ممکن است، مرتبط با افزونی میزان هورمون‌ها (مثل استروژن) باشد. افزون براین، می‌ توانید دو عامل دیگر موثر را نیز اضافه کنید: تشدید احساس بویایی شما و این حقیقت که مجاری گوارشی شما طی بارداری ریلکس‌ تر می‌شود (تحت تاثیر هورمون‌ها). در نتیجه، ماهیچه‌هایی که از دهانه مری حفاظت می‌کنند، شُل شده و باعث افزایش جریان اسید معده به دهانه مری می‌شود.

اگر دهان شما مزه ترشی و ناراحت کننده‌ای دارد، در ادامه راهکارهایی برای بهبود حالت تهوع به شما پیشنهاد می‌کنیم:

چیزی بخورید؛ کراکری از غلات کامل (سبوس‌ دار) در کنار بستر خود بگذارید و سریعا پس از بیدار شدن از خواب آنها را میل کنید. به این ترتیب پیش از شروع روزتان، به شکم‌ تان کمک می‌کنید.

تلاش برای توازن؛ رژیمی سرشار از پروتئین (مثل مرغ‌ها) و کربوهیدرات‌های کامل (مثل غلات کامل و سبزیجات) را هدف خود قرار دهید. اگر اضافه کردن خوراکی‌های چرب و غنی را به رژیم خود شروع کنید، ممکن است احتمال بروز حالت تهوع افزایش یابد.

در پی کالری‌ها باشید؛ اگر درباره دریافت مواد مغذی کافی نگرانید، سوپ جوجه را امتحان کنید. سوپ جوجه علاوه بر حفظ آب بدنی به دریافت کالری‌هاکمک خواهد کرد. همچنین، خوراکی‌های سرد بیشتری مصرف کنید (ممکن است، خوردنی‌های گرم آغازگر حالت تهوع باشد، چراکه آنها به نسبت خوراکی‌های سرد رایحه بیشتری دارند).

نشانه‌های خود را نادیده نگیرید؛ برای تهوع‌های شدید، ممکن است، نیاز به تجویز دارویی از طرف پزشک داشته باشید. اگر برای بیش از ۲۴ ساعت نمی‌توانید مایعات را در شکم نگه دارید، احتمالاً دچار مشکلی شدید هستید که hyperemesis  gravidarum نام دارد (یعنی استفراغ شدید). برخی از مبتلایان به تهوع شدید برای بازیابی آب بدنی باید در بیمارستان بستری شوند. عوامل موثر در بروز چنین حالتی شامل بارداری‌های چند قلویی، دیابتی‌ها، پر‌ کاری تیروئید و تاریخچه حالت تهوع است. به یاد داشته باشید که تمامی حالات تهوع صبحگاهی به سادگی رفع نمی‌شوند و اگر دچار حالت تهوع شدید هستید، برای تشخیص این‌ که آیا باید برای کمبود آب بدنی درمان شوید یا خیر، باید تحت نظر پزشک قرار گیرید.

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد