آزمایش NST؛ تست بدون استرس

 | +نی نی
*اگر حرکت فرزندتان به ظاهر کمتر از معمول باشد، پزشک این آزمایش را توصیه می‌کند. بانوانی که برای این آزمون در نظر گرفته می‌شوند، اغلب مادرانی با بارداری‌های پرخطر هستند.

گاهی پزشک زنان و زایمان آزمایشی را تجویز می‌ کند که هرگز نام آن را نشنیده‌ اید. آن چنان متعجب می‌ شوید که حتی سوالی نمی ‌پرسید. هراسان خود را به منزل می ‌رسانید و در گوگل سرچ می کنید تا اطلاعاتی از آن به دست آورید. آزمایش NST  یکی از آزمایش ‌های معمول بارداری در سه ماهه‌ سوم است و دلیلی برای ترس و نگرانی وجود ندارد.

تست بدون استرس چیست؟

همان طور که از نامش پیداست، این آزمایش نباید باعث تنش برای شما یا فرزند درونتان شود. این آزمایش غیر تهاجمی است و باعث ناراحتی یا خطر جسمی نمی‌شود. به گفته‌ دکتر جانا روسو، متخصص زنان و زایمان، این آزمایشی ایمن است و نمی‌تواند باعث آسیبی به فرزندتان شود. حتی اگر چند NST هم انجام دهید نیز آسیبی به شما فرزندتان نمی‌ رسد.

این آزمایش با دستگاه کاردیوتوکوگرافی انجام می‌شود، ماشینی که تپش قلب جنین را تفسیر می‌کند. در این تست، با استفاده از تکنیک داپلر، همزمان با احساس حرکات جنین توسط مادر، تسریع تعداد ضربان قلب جنین مشخص می شود.

این تست به منظور ارزیابی وضعیت سلامتی جنین انجام می‌شود و در برگیرنده‌ استفاده از یک مانیتور خارجی جهت مشاهده حرکات و تحریکات قلب جنین ( FHR ) همراه با حرکات جنین است.

این آزمایش از هفته‌ بیست و چهارم بارداری انجام می‌شود، اما آزمایشی در سه ماهه‌ سوم بارداری است.

این آزمایش تغییرات ضرب آهنگ قلب جنین را بررسی می‌کند. این آزمایش تغییر حالت فرزندتان از حالت استراحت به فعال را زیر نظر می‌گیرد یا اگر در مراحل زایمان هستید، چگونگی واکنش فرزندتان هنگام انقباض‌ها را شناسایی می‌کند. درست مثل ضربان قلب شما، قلب بچه زمانی که فعال است، باید سریع‌تر باشد. این آزمایش تضمین می‌دهد که فرزندتان سالم است و اکسیژن کافی دریافت می‌کند. اگر پزشک NST دیگری را توصیه کرد، علت آن را سوال کنید و اصلاً هراسان نشوید. زیرا نتیجه‌ غیر معمول اولین آزمایش به این معنا نیست که فرزند درونتان ضرورتا با مشکلی روبه‌روست. امکان دارد او خواب باشد و هنگام آزمایش تکان نخورد.

هدف از این آزمون فراهم آوردن اطلاعاتی درباره‌ اکسیژن‌رسانی به فرزندتان است که از طریق بررسی تپش قلب و چگونگی واکنش آن به حرکاتش انجام می‌شود.


موارد کاربرد تست بدون استرس NST چیست؟

اگر حرکت فرزندتان به ظاهر کمتر از معمول باشد، پزشک این آزمایش را توصیه می‌کند. همه‌ این موارد به وضعیت مادر و جنین بستگی دارد و ممکن است اجرای هفتگی یا دو بار در هفته آن ضروری باشد. وقتی فرزندتان فعال است، تپش قلب او کاهش می‌یابد (این وضعیت در اواخر دوران بارداری رخ می‌دهد). بانوانی که برای این آزمون در نظر گرفته می‌شوند، اغلب مادرانی با بارداری‌های پرخطر هستند.

دلایل احتمالی اجرای این آزمون عبارتند از:

- کاهش حرکات جنین

- سابقه از دست رفتن بارداری

- بارداری چند قلو همراه با پیچیدگی‌ها

- عملکرد غیرعادی جفت

- بیماری‌های مادر (دیابت، فشار خون بالا، لوپوس، بیماری تیروئید، و بیماری قلب)

- بارداری‌های از موعد گذشته (دو هفته از موعد زایمان گذشته باشد)

- مشکلات احتمالی با رشد جنین

- مایع آمنیوتیک بسیار زیاد یا کم

- پره‌ اکلامپسی

اگر این آزمون نشان دهد که اوضاع طبیعی و فرزندتان سالم است، پس علتی برای القای زایمان وجود ندارد.

چگونه اجرا می‌شود؟

برای این آزمون، آماده‌ سازی‌های خاصی وجود ندارد. این آزمون در مطب پزشک اجرا می‌شود و بیست دقیقه زمان می ‌برد. اگر بچه خوابیده باشد، لازم است که او را بیدار کنید (با نوشیدن آبمیوه یا حرکت کردن). مادر در وضعیت نیمه نشسته و خوابیده به طرف چپ قرار می‌گیرد سپس مبدل اولتراسونیک پس از آغشته شدن به ژل مخصوص توسط کمربند در قسمتی که ضربان قلب به صورت واضح شنیده می ‌شود، قرار می‌گیرد. فشار خون مادر قبل از شروع تست و سپس هر ۱۰ دقیقه چک می‌شود چنانچه افت و یا افزایش ناگهانی فشار خون مشاهده شود وضعیت اصلاح شده و مجددا تست انجام می‌ شود. این تست در هر زمانی بعد از ۲۶ تا ۲۸ هفتگی بارداری توصیه می‌شود. از شما درخواست می ‌شود که هر زمان فرزندتان حرکت کرد، دکمه‌ ای را فشار دهید. این عمل به پزشک اجازه می ‌دهد تا هر زمان بچه حرکت کرد، تغییر احتمالی تپش قلب او را ببیند. احتمالا نتایج آزمون در همان زمان بررسی می‌ شود، در نتیجه این فرصتی برای شماست تا سوال ‌های خود را بپرسید. خجالت نکشید.

متخصصان چه می‌ گویند ...

سکسکه یا لگد پرانی؟

به گفته برجی ایرلند، متخصص زنان و زایمان بیمارستان دانشگاه ادینبورو، اگر این اولین بارداری شماست، احتمالا در ابتدا هر وقت که فرزندتان تکان می‌ خورد، هراسان می ‌شوید. در آغاز این حرکات مانند بال زدن پروانه است، سپس ترکیبی از چرخش و گردش، لگد پرانی و سکسکه. به سرعت به ماه هفتم و بعد از آن می‌ رسید و بچه خود را برای آن روز بزرگ آماده می‌ کند. به این معنا که بچه باید با جدیت تنفس را تمرین کند که می ‌تواند به سکسکه بدل شود (خصوصا وقتی مایع آمنیوتیک بلعیده می ‌شود). سکسکه‌ها تکان‌ های آهنگ دار و مشخصی هستند که احتمالا در روز یا شب چند بار آن را احساس می‌ کنید. آنها فقط چند دقیقه ادامه می‌ یابند - اما ادامه یافتن آن تا نیم ساعت هم طبیعی است. حرکات سکسکه با لگدپرانی متفاوت است. لگد زدن در سه ماهه آخر کاملا مشهود (و ناراحت ‌کننده) می‌شود. این وضعیت مربوط به واکنش‌ های راه رفتن و خزیدن بچه‌ در حال رشد است و فضای محدود رحم باعث می شود لگدها به سادگی احساس شوند. شاید این لگد پرانی و سکسکه کردن برای مادر ناراحت‌ کننده باشد، ولی آسیب ‌رسان نیستند.

آنچه باید انتظار داشته باشید

در حدود ماه هفتم بارداری، دوره‌ آشیانه ‌سازی مادر آغاز می‌ شود. این زمانی است که آماده ‌سازی منزل برای رسیدن فرزندتان به واکنشی غریزی بدل می ‌شود. خرید کردن برای فرزندتان کمک می‌ کند تا با او پیوند برقرار کنید. همسرتان را همراه خود ببرید. این عمل به او نیز برای آشیانه‌ سازی کمک خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد


چهار دلیل برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری نی نی پلاس
سلامت مادر در بارداری | 15 اسفند 1395
آزمون: در دوران بارداری چگونه غذا بخورم؟ نی نی پلاس
وزن و تغذیه در بارداری | 09 اسفند 1395
فرزندم چه شکلی خواهد شد؟ نی نی پلاس
پرسش و پاسخ بارداری | 27 بهمن 1395
صفر تا صد آزمایش‌ های بارداری نی نی پلاس
سونوگرافی و آزمایش های بارداری | 29 آذر 1395
همه چیز درباره زایمان در آب نی نی پلاس
زایمان طبیعی | 10 اسفند 1395
بروز چهار مشکل با تکرار سزارین  نی نی پلاس
زایمان سزارین | 09 اسفند 1395
اختلال ژنتیک MTHFR چیست؟ نی نی پلاس
آمادگی زنان برای بارداری | 21 آذر 1395
پیش به سوی بارداری با پنج ماده غذایی  نی نی پلاس
آمادگی زنان برای بارداری | 10 اسفند 1395