آشنایی با افزایش دهندگان باروری

اگر می‌ خواهید در چند ماه آینده حامله شوید، با اجرای توصیه های زیر بدن تان را آماده کنید و مسیر تان را برای لقاح جنین و بارداری سالم هموار سازید.

آشنایی با افزایش دهندگان باروری  | +نی نی

اکنون آماده‌ اید که پرش را انجام دهید و باردار شوید. اول برای اطمینان از این که شما و همسرتان در بهترین شرایط باروری قرار داشته باشید، باید کارهایی را انجام دهید.

بهترین باشید؛ لقاح جنین را باید تلاشی مشترک در نظر گرفت. هر چه والدین سالم‌تر باشند، جنین از سلامت بیشتری برخوردار خواهد بود.

دکتر ملانی آلپرز، متخصص تغذیه، می‌گوید:" میزان حداکثری مواد مغذی در هر دو والد به تضمین باروری خوب، بارداری سالم و کاهش احتمال سقط جنین و برخی از اختلالات مادرزادی کمک کند. "

او رژیمی را توصیه می‌کند که شامل موارد زیر است:

- سبزیجات با برگ سبز، مغزهای خام، برنج قهوه‌ ای، دانه ‌ها و زیتون برای منیزیم، کلسیم، روی، آهن، اسید فولیک، سلینیوم، منگنز، اسیدهای چرب ضروری ویتامین‌ ای فراوان.

- محصولات لبنی طبیعی مثل ماست با میوه‌های تازه - خصوصا آلبالو و گیلاس که سرشار از آنتی‌ اکسیدان و ویتامین ث هستند.

- مرکبات، سبزیجات قرمز و زرد رنگ، میوه‌ها، ماهی ساردین، آووکادو، عدس، تخم مرغ و نخود که سرشار از ویتامین های آ و ب کمپلکس هستند.

- نوشیدن مقادیر فراوان آب  

به گفته‌ دکتر جانا روسو، متخصص زنان و زایمان، باید رژیم سالم و متوازنی داشته باشید و از ریزه خوری دوری کنید. شاخص توده‌ بدنی سالم خود را بین 20 تا 25 قرار دهید. سبک ‌یا سنگین وزن بودن نیز خوب نیست. توازن راهکار اصلی است.

در حالی که برای لقاح جنین تلاش می‌کنید، مکمل اسید فولیک توصیه می‌شود. خانم آلپرز می‌گوید: اسید فولیک پیش از لقاح جنین ضروری ‌ترین است، زیرا فولات به رشد تخمک سالم مدد می‌رساند و نیز در دوران بارداری به پیشگیری از اختلالاتی مثل اسپینابیفیدا، شکاف در کام و ناهنجاری‌های روانی کمک می‌کند. با این فرض که از رژیم سالم و متوازنی پیروی می‌کنید، تکمیل آن با اسید فولیک 400 میکروگرم توصیه می‌شود.

الکل ممنوع

بله، ممکن است برای یک نوشیدنی وسوسه شوید، اما اگر به بهبود باروری خود می‌اندیشید، وقت خداحافظی با این نوع از نوشیدنی‌ها رسیده است. وقتی برای حامله شدن تلاش می‌کنید، بدن تان به انواع موادی که مصرف می کنید حساس است. بنابراین، دوری از هر گونه نوشابه الکلی توصیه می‌شود. وقتی مصرف داروی ضد حاملگی را متوقف می ‌کنید، زمان پرهیز از الکل نیز فرا رسیده است.

پای تان را دراز کنید

ورزش جزء مهمی در آماده‌سازی بدن برای بارداری است. این کار نه فقط در داشتن وزنی سالم، بلکه در مدیریت بهتر استرس نیز به شما کمک می‌کند. ورزش برای زیستن بهتر عالی است، این کار برای تناسب اندام و به شکل آشکار برای کنترل وزن مفید خواهد بود. به علاوه، اگر ‌چندان فعال نیستید، از ورزش غافل نشوید. البته ورزش نباید شامل تمرین‌های شدید باشد. ما سی دقیقه راه رفتن روزانه را توصیه می‌کنیم. پیاده‌روی عالی است، این کار برای هیچ یک از پیوندها و رباط‌های بدن زیاد سخت نیست و به بارداری آسیب نمی‌رساند. اگر از قبل ورزشکاری با تناسب اندام هستید و ورزش شدیدی انجام می‌دهید، لزومی ندارد تمرین‌هایی را که به آن عادت کرده‌اید، متوقف سازید. اما زیاده‌روی نکنید. فشار آوردن زیاد به خودتان مانع لقاح جنین می‌شود.

*

.

لقاح جنین نتیجه تلاش مشترک است. هر چه والدین سالم‌تر، جنین تندرست تر است.

درباره قرص‌ ها

اگر برای هر نوع بیماری مزمن دارو مصرف می‌کنید، چه برای دیابت، فشار خون بالا، و کلسترول باشد و چه هر نوع عارضه‌ی مزمن دیگر، پیش از تلاش برای حامله شدن با مراقب بهداشتی خود مشورت کنید. برخی از داروهای تجویزی باعث اختلالات مادرزادی می‌شود. باید با پزشک مشورت کنید که آیا داروی شما برای باردار شدن ایمن است یا خیر. اکثر داروها بی‌ضررند، اما برخی این‌چنین نیست، خصوصاً داروهای فشار خون بالا و اگر برای باردار شدن تلاش می‌کنید، باید آنها را عوض کنید.

سعی نکنید خودسرانه مصرف داروها را متوقف کنید. همیشه این کار را با کمک پزشک انجام دهید، زیرا اگر از روندی صحیح پیروی نکنید، نتایج بسیار مخرب خواهد بود.

اگر برای مسافرت خود برنامه‌ ریزی می‌کنید که شامل بازدید از مناطق مالاریا خیز است، همزمان برای حامله شدن تلاش نکنید. امکان دارد داروهای مصرفی در درمان مالاریا برای بارداری شما زیان‌آور باشد.

مسیر را حفظ کنید

هنگامی که برای باردار شدن تلاش می‌کنید، باید همیشه از تاریخ چرخه‌ ماهانه خود آگاه باشید، چون به پیگیری روند عادت ماهیانه و نظم آن کمک می‌کند. این کار به مراقب پزشکی شما کمک می‌کند تا دریابد که چه زمانی در حال تخمک‌ گذاری و مستعد بیشترین شانس باروری هستید.

متخصصان چه می‌گویند...

پرسش: ده سال از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کردم. اکنون دیگر مصرف نمی‌کنم. بعد از چه مدت بدنم تنظیم می‌شود و می‌توانم باردار شوم.

قرص‌ها باعث تاخیر در بازگشت به باروری نمی‌شوند و چرخه عادت ماهیانه را تنظیم می‌کنند. اگر پس از متوقف کردن مصرف قرص‌ها، دچار چرخه عادت ماهانه نامنظم شدید، برای مشورت با متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید. البته روش‌های ضدبارداری دیگر مثل تزریق پروژستین ممکن است باعث تاخیر شش تا نه ماهه برای بازگشت باروری شوند.

برای شوهر

- مکمل روی مصرف کنید. روی مسئول شکل‌ گیری سالم اسپرم، تحرک اسپرم و تعداد زیاد اسپرم‌ هاست.

- مولتی‌ ویتامین با روغن‌های امگا 3 و ویتامین ث مصرف کنید.

- به صورت منظم ورزش کنید.

" اگر برای لقاح جنین تلاش می‌کنید، مکمل اسید فولیک را فراموش نکنید. مصرف اسید فولیک پیش از لقاح جنین ضروری است، زیرا فولات به رشد تخمک سالم کمک می‌کند و در دوران بارداری نیز از بروز اختلالات مادرزادی پیشگیری می ‌کند. "

حقیقت: گردو کیفیت و نیروی حیات اسپرم را فزونی می‌بخشد.

پرهیز و حرکت کنید

اجرای این تغییرات ساده در شیوه‌ زندگی می ‌تواند احتمال حامله شدن را افزایش دهید.

نبایدها

- دود کردن سیگار

- مصرف مواد مخدر و محرک

- نوشیدن الکل

- عدم مصرف دوز بالای ویتامین آ ( وجود مقادیر بالای این ویتامین در بدن مادر احتمال بروز اختلالات مادرزادی در نوزاد را افزایش می دهد. )

بایدها

- مراقب افزایش وزن تان باشید.

- مکمل اسید فولیک مصرف کنید.

- ورزش کنید.

- اضطراب تان را کنترل و مدیریت کنید.

- مصرف چای و قهوه را محدود کنید.

- چرخه‌ عادت ماهانه تان را کنترل کنید.

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد