تاثیر قاعدگی نامنظم بر بارداری

اکثر دختران جوان عادت ماهیانه های نامرتبی دارند و معمولا به این موضوع چندان اهمیت نشان نمی ‌دهند. اما بعد از ازدواج و از آنجایی که تاریخ تخمک ‌گذاری در باروری اهمیت بسیاری دارد، اکثر بانوان به دنبال روشی هستند تا سیکل‌های قاعدگی منظمی داشته باشند.

تاثیر قاعدگی نامنظم بر بارداری | +نی نی

مرتب ‌بودن سیکل قاعدگی فواید بسیاری دارد: اول اینکه وقتی تاریخ تخمک ‌گذاری دقیقا مشخص باشد، می‌توان به ‌روشی طبیعی از بارداری جلوگیری کرد (گرچه با اتکا به این روش احتمال بارداری ناخواسته وجود دارد). دوم اینکه منظم بودن سیکل قاعدگی برای زوج‌هایی که دور از هم هستند یا ناتوانی جنسی دارند و تنها می ‌توانند ماهی یک یا دو مرتبه نزدیکی کنند، شانس باروری را افزایش می ‌دهد. در خانم‌هایی که سیکل نامرتب دارند، مخصوصا اگر فاصله دوره‌ها خیلی زیاد باشد، شانس بارداری کاهش می ‌یابد.

اگر شما هم سیکل ‌های نامرتبی دارید، ادامه این مطلب را بخوانید تا در مورد دلایل و روش درمان آن اطلاعات بیشتری به دست آورید.

پريود نامرتب يعني چه؟

دوره‌ های خون ریزی ماهانه معمولا سيكل 21 تا 28 روزه دارد. بانوانی‌ که سيكل 28 روزه دارند هر 4 هفته و خانم‌ هایی‌ که سيكل 21 روزه دارند هر 3 هفته یک بار پريود مي‌ شوند. و روز اول سيكل، روز اول پريود محسوب مي ‌شود.

*

.

بانوانی‌كه سيكل‌ هاي غايب طولاني دارند و تعداد دفعات تخمك‌گذاري شان پايين است، معمولا دچار يائسگي زود هنگام مي‌ شوند. متاسفانه يك درصد خانم‌ هاي 40 ساله به اين مساله دچار می‌ شوند.

اکثر بانوان در فاصله زمانی 13 تا 14 روز قبل از آغاز پريودشان تخمك ‌گذاري مي‌ كنند. البته فاصله زمانی بين 12 تا 16 روز نيز نرمال است. در صورتي كه خانمي دوره‌ هاي 28 روزه دارد تخمك‌ گذاري در وسط ماه انجام مي ‌شود. اما اگر دوره‌ها 21 یا 22 روزه باشد، تخمك‌ گذاري چند روز قبل از آغاز پريود رخ مي ‌دهد. البته سيكل 28 روزه كه در روز چهاردهم آن تخمك ‌گذاري صورت بگيرد در تعداد کمی از بانوان وجود دارد. گاهي سيكل‌ها 30 روزه هستند و گاهي از ماهی تا ماه ديگر متفاوت مي‌ شوند. اگر خانمی دوره‌ هایش بیش از 30 روز باشد و به صورت متوالی رخ ندهد، اصطلاحا آن عادت ماهیانه نامرتب می گویند.

چرا داشتن عادت ماهیانه مرتب مهم است؟

تخمك بعد از آزاد شدن از تخمدان تنها چند ساعت زنده است و اگر در اين زمان با اسپرماتوزوييدها روبرو نشود و لقاحي صورت نگيرد، بارداري اتفاق نمی ‌افتد. در بانوانی که سیکل‌های نامرتبی دارند، تشخیص روز تخمك‌ گذاري كمي سخت است و این موضوع احتمال باردار شدن را كاهش مي‌ دهد. در مواردي كه پريودها نامنظم است و خانم قصد بارداری دارد، معمولا توصيه مي‌شود که 3-2 روز در هفته بدون جلوگيري نزديكي صورت گیرد تا نيازي به بررسي روز تخمك‌ گذاري وجود نداشته باشد. اما اگر زوج نمی ‌توانند کنار هم باشند، مثلا به دلیل شغل همسر در ماه تنها یک یا دو مرتبه همدیگر را ملاقات می‌ کنند. لازم است تاریخ دقیق تخمک ‌گذاری مشخص شود تا بتوانند بچه ‌دار شوند. از سوی دیگر اگر پريودها خيلي نامنظم باشد، ممكن است اصلا تخمك‌گذاري صورت نگیرد يا به ندرت اتفاق بيفتد. به همين دليل بررسي‌های هورمونی و انجام سونوگرافی برای تشخیص زمان تخمك‌ گذاري ضروری است.

علت‌ها و درمان‌ها

در نوجواني و هنگام آغاز دوره قاعدگی، نامرتب بودن سيكل ماهانه مساله‌ اي طبيعي است. اما به مرور، بدن سيستم تخمك‌ گذاري را روي روند منظمي پيش مي‌برد. چاقي، ديابت، بيماري‌های قلبي-عروقي، كاهش ميزان هورمون استروژن یا ديگر هورمون ‌ها زنانه، قطع مصرف قرص جلوگیری، نارسايي تخمدان، پوليپ‌ها، مخاط ضخيم، فيبرم، يائسگي زودرس، اختلالات تيروييدي، برخي درمان‌هاي دارويي، هيپرپرولاكتيمي در صورت وجود ادنوم هيپوفيز و ... ازجمله دلايلی هستند که باعث می‌شوند ترتیب و نظم دوره‌ها به هم بریزد.

گاهي راه‌ حل‌های ساده‌ای مثل كاهش وزن، مي‌توان سيكل‌هاي ماهانه را مرتب كرد و به ‌راحتي بچه‌ دار شد. اما به هر حال مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافي از ناحيه لگن، تصويربرداري سی تی اسکن، ام آر آی، راديوگرافي، آزمايش های هورموني و بيولوژيك و معاينات زنانه ضروری است.

اگر سیکل ماهانه نامرتب داشته باشم نمی ‌توانم باردار شوم؟

در سیکل‌ های نا مرتب نیز تخمک ‌گذاری صورت می ‌گیرد، تنها تاریخ آن همیشه ثابت نیست. آنچه شانس بارداری را کاهش می ‌دهد، فقدان سه ماهه‌ سيكل قاعدگی است. سندروم تخمدان پلي‌كيستيك و آندرومتريوز مي‌تواند دلیل بروز این فقدان باشد. البته احتمال ناباروری در بانوان مبتلا به سندرم تخمدان پلي‌كيستيك افزایش می‌یابد، زيرا تخمدان یا "فوليكول‌ها" يعني مكاني كه تخمك در آن رشد مي‌كند به كيست تغير شكل داده و تخمك نمي‌تواند در آن محل رشد كند.

در آندرومتريوز نيز بافت رحم با درد شديد و خون ريزي فراوان فرو مي‌ريزد و احتمال آسيب ‌ديدگي رحم و فالوپ تخمدان‌ها و ناباروري افزايش مي ‌يابد.

دوره‌های نامرتب دارم. از کجا بفهمم باردارم؟

اگر تاكنون از قرص‌هاي جلوگيري از بارداري استفاده مي‌‌كرديد و مدتي است كه مصرف آنها را قطع كرده‌ايد، نامرتب شدن دوره‌های قاعدگی طبيعي است و معمولا 3-2 ماه ادامه خواهد داشت. اما اگر روابط خود را بدون جلوگيري انجام داده‌ايد و پريودهايتان عقب افتاده است، می‌توانید براي مشخص شدن اوضاع از بي بي ‌چك استفاده كنيد. بهترين زمان براي انجام این تست، 3 روز بعد از تاريخي است كه معمولا در آن زمان پريود مي‌شديد. البته بهترین زمان برای انجام این تست، صبح‌ها و بعد از بيدارشدن از خواب است. زیرا ميزان HCG در بدن بالاست و تا 99 درصد تست بارداري از طريق ادرار قابل اعتماد است. اگر به نظرتان پاسخ تست صحیح نیست، مي‌توانيد مجدداً آن را تکرار يا به متخصص زنان مراجعه كنيد تا آزمایش خون انجام دهید.

اگر 2-3 ماه از قطع مصرف قرص‌های ضد بارداریتان گذشته و باردار نشدید و عادت ماهیانه منظمی ندارید، حتماً به متخصص زنان مراجعه كنيد تا آزمايش‌هاي دقيق ‌تري صورت پذيرد و دليل نامرتب شدن دوره‌ها مشخص شود. معمولا پزشكان از سونوگرافي و منحني درجه حرارت بدن برای تشخيص علت عقب‌ افتادگی دوره‌ها و زمان تخمك‌ گذاري استفاده مي‌كنند. منحني درجه حرارت مشخص مي‌كند كه تخمك‌ گذاري صورت مي‌پذيرد یا خیر! و اينكه آیا روند تخمك‌گذاري نرمال است؟

در سونوگرافي نیز تخمدان‌‌ها بررسي مي‌شوند تا مشخص شود، مبتلا به كيست هستید يا خیر.

5 تا 10 درصد زنان به سندروم تخمدان پلي‌كيستيك مبتلا هستند و این مسئله باعث عدم تخمک گذاری می‌شود. در اين شرايط به بانوان توصيه مي‌شود در درجه نخست، وزنشان را پايين بياورد تا احتمال بارداري افزايش يابد. اما اگر با وجود کاهش وزن، بارداری حاصل نشد، درمان‌هاي هورموني بر پايه "گونادوتروفين‌ها" آغاز مي‌شود. ‌

نگاهی به چند تحقیق

به گفته پرفسور نلسون و ژاك يانك، محققان بيمارستان بيستر پاريس، بانوانی‌كه سيكل‌هاي غايب طولاني دارند و تعداد دفعات تخمك‌گذاري در آنها پايين است، معمولاً دچار يائسگي زود هنگام مي‌شوند. متاسفانه يك درصد خانم‌هاي 40 ساله به اين مساله دچار می‌شوند.

يائسگي زودهنگام معمولاً زماني رخ مي‌دهد كه تخمدان‌ها تخمك آزاد نمي‌كنند. درنتيجه قبل از آنكه يائسگي طبيعي رخ دهد، ميزان هورمون‌هاي توليد مثل كاهش مي‌يابد. اين مساله نه‌ تنها شانس بارداري را كاهش مي‌دهد، بلكه مي‌تواند باعث بروز مشکلاتی مثل، پوكي استخوان، ناراحتی‌های قلبی عروقی و دیابت گردد.

بررسی‌ها نشان داده‌اند که احتمال بروز ناراحتی‌های قلبی عروقی در زنانی که سيكل‌هاي نامرتب دارند 25 درصد بيش از سايرين است. قابل توجه اینکه "اين احتمال براي بانوانی كه سيكل‌هايشان فوق‌العاده نامرتب است به 61 درصد افزایش می‌یابد. گروه تحقيقاتي دكتر كارپ سولومون پس از بررسي 82 هزار پرستار 20 تا 35 ساله در سال 1982 و ادامه تحقيقات به مدت 14 سال متوجه این مسئله شدند.

البته اين مساله نبايد باعث نگراني بانوان شود و تنها زنگ خطري است که اگر چاق هستید، وزنتان را پايين بياورید و سبك زندگي خود را تصحیح کنید. به گفته دكتر سولومون بانوانی كه مبتلا به سندرم تخمدان پلي‌كيستيك هستند، ميزان هورمون‌هاي مردانه افزایش یافته و باعث می‌شود، خطر بیماریهای قلبی عروقی افزایش یابد. از سوي ديگر هورمون استروژن که نقش حفاظتي در برابر بيماري‌هاي قلبي- عروقي دارد نیز کاهش می‌یابد.

تحقیقی که در سال 2001 بر 100 هزار خانم صورت گرفت، ثابت کرد؛ در سيكل‌هاي بالاي 40 روز، احتمال ابتلا به ديابت نوع 2 افزايش مي‌یابد.

بين سال‌هاي 2000 تا 2001 تحقیقات پرفسور نلسون بر روی 50 خانم مبتلا به نارسايي تخمدان زودرس، نشان داد که 92 درصدِ بانوانی‌كه سيكل‌هاي شان بيش از سه ماه به تعويق مي‌افتاد، دچار پوكي استخوان می ‌شوند. البته برای پیشگیری و درمان كافي است تا هورمون ‌هاي استروژن و پروژسترون جايگزين مورد استفاده قرار گیرند.

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد