خط ناف؛ بازگو کننده حقایق

برای اکثر خانم‌ ها یکی از نشانه‌ های بارداری، خط تیره ‌ای است که از موهای استخوان شرمگاهی تا ناف ادامه دارد. این خط را به انگلیسی "linea nigra" نامیده‌اند و پس از زایمان به تدریج ناپدید می‌گردد، البته گاهی این نشانه برای همیشه باقی می‌ ماند.

خط ناف؛ بازگو کننده حقایق | +نی نی

برای اکثر خانم‌ ها یکی از نشانه‌ های بارداری، خط تیره ‌ای است که از موهای استخوان شرمگاهی تا ناف ادامه دارد. این خط را به انگلیسی "linea nigra" نامیده‌اند و پس از زایمان به تدریج ناپدید می‌گردد، البته گاهی این نشانه برای همیشه باقی می‌ ماند.

ممکن است، زمانی‌ که تاپ کوتاه می ‌پوشید یا به ملاقات پزشک می‌روید، شرمنده شوید. اما جای نگرانی نیست چون در ماه چهارم بارداری ‌که عملکرد جفت کامل می‌ شود، این نشانه در اکثر خانم‌ ها نمایان می‌ شود و معمولا بی ‌ضرر است.

نام اصلی این خط "linea alba" است که در اکثر بانوان وجود دارد، ولی از آنجایی که رنگ پوست بدن است، تا زمانی ‌که هورمون‌ های بارداری آن را تحت تاثیر قرار ندهند، مشخص نمی ‌شود. یکی از هورمون‌های تاثیر گذار، ملانین بارداری (هورمون تیرگی پوست) است که آن را هورمون melanocyte-stimulating نامیده‌اند. این هورمون پس از سه ماهه اول بارداری از طریق جفت ساخته می ‌شود. تیره رنگ شدن پوست به ناف محدود نمی‌ شود و این شامل نوک پستان‌ها، جای‌ زخم‌ های قدیمی نیز می شود. گاهی لکه ‌هایی به نام "ملاسما" melasma (گاهی کلوسما) روی صورت ظاهر می ‌شود که آن را "ماسک بارداری" نیز می ‌نامند. البته این مشکل مسلما به علت ترشح زیاد هورمون استروژن ایجاد می‌ شود و به همین علت است که برخی از بانوانی که قرص‌ های ضد بارداری استفاده می کنند نیز دچار این ماسک می ‌شوند.

این نشانه معمولا در هفتاد و پنج درصد از بانوان باردار مشاهده می‌شود. و ممکن است بانوان تیره پوست که مقدار بیشتری ملانین دارند، خط تیره ‌تری داشته باشند، اما ممکن است بانوان سفید پوست نیز آن را داشته باشند.

*

.

برای اکثر خانم‌ ها یکی از نشانه‌ های بارداری، خط تیره ‌ای است که از موهای استخوان شرمگاهی تا ناف ادامه دارد. این خط پس از زایمان به تدریج ناپدید می‌گردد، البته گاهی باقی می‌ ماند.

آیا احتمال ناپدید کردن آن وجود دارد؟

در صورتی‌ که دچار ملاسما شده‌ اید، همیشه و حتی در زمستان نیز باید از آفتاب ‌گیر استفاده کنید. اگر ملاسمای شما شدید است با پزشک خود مشورت کنید، در صورتی که نیاز باشد به شما پمادی تجویز می ‌شود که درصورت استفاده‌ طولانی مدت، می‌توان رنگ‌ لکه‌ها را روشن‌تر کرد. هرگز بدون مشورت و تجویز پزشک یا داروساز از کرم‌ های روشن ‌کننده پوست استفاده نکنید.

شواهدی وجود دارد که برخی از رنگ‌ پریدگی ‌های پوستی، با کمبود اسید فولیک مرتبط هستند. بنابراین تمامی بانوان باردار (و حتی پیش از بارداری)، باید اسید فولیک مصرف کنند تا علاوه بر این از پیچیدگی ‌های سیستم عصبی (ستون فقرات و مغز) جنین پیشگیری شود. تا زمانی‌ که سبزی‌ های فراوانی با برگ سبز، مرکبات، نان سبوس‌دار و پودر غلات کامل میل کرده و مکمل‌های بارداری خود را مصرف می ‌کنید، باید اسید فولیک کافی دریافت کنید.

اگر نشانه linea nigra را دارید، درباره آن فکر نکنید. زیرا این نیز نشانه ‌ای از بارداری است، مثل تورم پاها و بالا آمدن شکم و خیلی مسائل دیگر که به همراه بارداری پدید می آیند و در مدت کوتاهی پس از زایمان از بین می‌رود.

زمانی ‌که نوزاد می‌آید

اگر در چند ماه اول پس از زایمان، هنوز شاهد این خط هستید، با پزشک خود مشورت کنید یا قرار ملاقاتی با متخصص پوست بگذارید، خصوصا اگر نشانه‌ های تیره‌ رنگی که طی بارداری در سراسر بدن شما پدیدار گشته، هنوز ناپدید نشده ‌اند.

پس از حمام یا دوش گرفتن، روغن ویتامین ای به آن نواحی بمالید، پس از مرور زمان متوجه ناپدید شدن آن‌ها خواهید بود. چه کسی می‌داند، زمانی‌که آنها ناپدید شدند، ممکن است، جای این خط‌ را خالی احساس کنید، خطی که نشانه پرورش زندگی دیگری در وجود شما داشت.

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد