زندگی ناسالم قدرت باروری را کم می کند

زندگی ناسالم قدرت باروری را کم می کند

زندگی ناسالم قدرت باروری را کم می کند | +نی نی

تغذیه متعادل و متناسب داشته باشید

تحقیقات بسیاری تاکنون نشان داده است که ارتباط مستقیمی بین باروری و تغذیه وجود دارد. عدم مصرف موادغذایی چرب و مصرف بیشتر موادمعدنی، ویتامین‌ها و ریزمغذی‌ها قدرت باروری را در مرد و زن افزایش می‌دهد. در حقیقت وقتی فردی تغذیه صحیح، متعادل و متناسب دارد، وضعیت جسمی‌اش بهتر می‌شود، وزنش کنترل شده است و هضم و جذب بهتری دارد. تمام این مسائل بر ارگان‌های داخلی و سلامت آنها تاثیر گذاشته و سبب ترشح منظم هورمون‌های دخیل در باروری می‌شود.

ذهنتان را آزاد کنید

استرس و مشغولیت‌های ذهنی از جمله مسائلی است که بر باروری تاثیر منفی می‌گذارند. اگر قرار است برای فرزنددار شدن برنامه‌ریزی کنید، ذهنتان را از انواع درگیری‌ها خلاص کنید. استرس‌های اقتصادی، شغلی یا اجتماعی ممکن است مانع از بارداری یا باعث سقط‌های مکرر شوند. در ضمن استرس بر روابط جنسی نیز تاثیرگذار است به گفته دکتر لورانس لوی‌دوتل، فوق تخصص غدد و متخصص زنان که سالها بر دلایل ناباروری تحقیق کرده است:" استرس و خستگی‌های روحی به شدت شانس باروری را کاهش می‌دهند. در حالی که انتخاب زندگی آرام و بی‌دغدغه و لذت بردن از داشته‌ها می‌تواند سبب شکوفایی زندگی زوجین و بچه‌دار شدن سریع آنها شود."

میزان مصرف کافئین را کاهش دهید

بررسی‌ها نشان داده کافئین به طور کل برای سلامت خوب است، اما مصرف بالای آن می‌تواند در خانم‌ها سبب اختلال در تخمک‌گذاری شود. توصیه می‌شود خانم‌ها در طول دورانی که برای بارداری اقدام می‌کنند میزان مصرف قهوه خود را به حداکثر 2 فنجان در روز کاهش دهند. می‌گوییم قهوه زیرا تحقیقاتی که اخیرا در آمریکا انجام و نتایج آن در "دیلی‌میل" به چاپ رسیده نشان داده است که کافئین چای نه تنها سبب اختلال در باروری نمی‌شود، بلکه شانس باروری در خانم‌هایی که دو فنجان چای در روز می‌نوشند را تا 27 درصد بیش از سایرین افزایش میدهد.

سیگارتان را خاموش کنید.

حتما این موضوع را شنیده‌اید که کشیدن سیگار در طول دوران بارداری بر رشد جنین اثر منفی می‌گذارد، اما آیا می‌دانستید کشیدن سیگار، در طول دورانی که برای بچه‌دار شدن اقدام می‌کنید نیز می‌تواند بر احتمال باروری شما اثر بگذارد؟! سیگار در روند ترشح استروژن که هورمون دخیل در تخمک‌گذاری است تاثیر گذاشته و سبب کاهش تولید و کاهش کیفیت آن می‌شود و درنتیجه از لانه‌گذاری رویان پیشگیری می‌کند. به طور کل احتمال باردار شدن زنانی که سیگار می‌کشند در هر دوره ماهانه پایین می‌آید. به این موضوع باید احتمال بارداری خارج‌رحمی و سقط جنین را نیز اضافه کرد که معمولاً در زنان سیگاری دو برابر دیگر زنان است. توصیه می‌شود زنانی که برای بچه‌دار شدن اقدام می کنند یا سیگارشان را به طور کل ترک کنند یا حداقل میزان مصرف را تا حد زیادی کاهش دهند. حتی بهتر است مردانی که سیگار می‌کشند نیز در طول دورانی که برای بچه‌دار شدن اقدام می کنند سیگار را کنار بگذارند. زیرا دخانیات بر میزان، تحرک و کیفیت اسپرماتوزوئیدها تاثیر منفی می‌گذارد.

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد