همه چیز درباره قرص جلوگیری از بارداری

آیا تصمیم گرفته اید مصرف قرص‌هاي جلوگيري از بارداري را کنار بگذارید و براي بچه‌دارشدن اقدام كنيد؟ تصميم خوبي گرفته‌ايد، اما آيا مي‌دانيد مصرف قرص را دقيقاً چه زماني بايد قطع كنيد؟ و چقدر طول مي‌كشد تا بعد از قطع مصرف قرص، باردار شويد؟ بعد از گذشت چه زمانی از قطع مصرف قرص، و عدم موفقیت در بارداری بايد به پزشك مراجعه كنيد؟ پاسخ تمام اين سوالات را در اين نوشته مي‌يابید.

همه چیز درباره قرص جلوگیری از بارداری  | +نی نی

مصرف قرص را كي قطع كنيم؟

قرص‌هاي جلوگيري از بارداري با تاثير بر غده كوچكي در مغز به نام “هيپوفيز” مانع از تخمك گذاری مي‌شوند. با قطع مصرف قرص، طبيعي است كه هيپوفيز كاركرد طبيعي خود را از سر مي‌گيرد و به تخمدان‌ها فرمان تولید تخمك مي‌دهد. البته مسلماً طي مدتي كه قرص مصرف مي‌کردید، تخمدان‌ها كمي تنبل شده‌اند و مدتی طول مي‌كشد تا منظم شده و تخمك‌گذاري آغاز شود. به موازات تخمك‌گذاري، بافت رحم نيز فعال مي‌شود تا خود را براي لانه‌گزيني احتمالي تخمك بارورشده آماده كند. سعي كنيد دوره مصرف قرص خود را تكميل كرده و با اتمام يك بسته، مصرف را به طور كامل قطع كنيد. ممكن است اولين پريود شما بعد از قطع مصرف قرص به موقع باشد يا برعکس به تاخير بیافتد. اين مساله كاملاً طبيعي است و جاي برای نگراني وجود ندارد.

*

.

مصرف قرص جلوگيري از بارداري هيچ‌ گونه عارضه ‌ای براي رحم و تخمدان ندارد و 50 درصد بانوانی‌ كه از اين روش استفاده مي‌كنند، طي شش ماه بعد از قطع مصرف قرص باردار مي ‌شوند.

باردارشدن فوري بعد از قطع مصرف قرص خطرناك است؟

خیر، متخصص زنان و زايمان معمولا توصيه مي‌كنند دو تا سه ماه بعد از قطع مصرف قرص از روش جلوگيري دیگری مثل كاندوم استفاده كنيد تا تخمك‌گذاري منظم شده و رحم خود را براي لانه‌گزيني بهتر تخمك آماده كند. این فاصله گذاشتن شانس بارداري را افزايش مي‌دهد و احتمال نقص‌هاي جنيني را پايين مي‌آورد. اما به هر حال اگر بلافاصله بعد از قطع مصرف قرص جلوگیری، باردار شدید نگران نشوید.

آيا مصرف قرص جلوگیری، قدرت باروري را كاهش مي‌دهد؟

خیر. بسياري از بانوان تصور مي‌كنند، مصرف قرص جلوگيري از بارداري قدرت باروري را نیز كاهش مي‌دهد و بعد از قطع مصرف آنها بايد مدت‌ها منتظر بمانند تا بتوانند بچه دار شوند، اما بررسي‌هاي علمي خلاف اين موضوع را به اثبات رسانده است. آمار نشان مي‌دهد 20 تا 25 درصد بانوانی‌که به مدت دو سال يا بيشتر از قرص‌هاي جلوگيري از بارداري استفاده کرده‌اند به محض قطع قرص، مي‌توانند باردار شوند و 80 درصد طي يك سال بعد از قطع مصرف قرص‌ها باردار مي‌شوند.

باردارنشدن تا چند وقت بعد از قطع مصرف قرص نگران‌كننده است؟

مصرف قرص جلوگيري از بارداري هيچ‌گونه عارضه‌ای براي رحم و تخمدان ندارد و 50 درصد بانوانی‌كه از اين روش استفاده مي‌كنند، طي شش ماه بعد از قطع مصرف قرص باردار مي‌شوند. اما به هر حال زمان فعال شدن مجدداً رحم و تخمك‌گذاري در تمام بانوان يكسان نيست. به طور كلي گفته مي‌شود؛ اگر زوجي دو سال مرتبا در كنار هم باشند و از هيچ روش جلوگيري از بارداري استفاده نكنند و در هفته سه بار نزدیکی داشته باشند و بچه‌دار نشوند، لازم است از يك روش كمك باروري بهره بگيرند. البته اگر زوجي بالاي 38 سال سن دارند، بهتر است سريع‌تر از اين زمان براي مشاوره به پزشك بروند.

آيا ممكن است بعد از قطع مصرف قرص نظم قاعدگي به هم بريزد؟

بعد از قطع مصرف قرص، تخمدان‌ها با توليد دو هورمون تخمك‌گذاري را آغاز مي‌كنند. استروژن قبل از تخمك‌گذاري و استروژن و پروژسترون بعد از تخمك‌گذاري بايد ترشح شود. عدم ترشح به موقع اين هورمون‌ها گاهي باعث بروز مشكلاتي مي‌شود. مثلاً در برخی موارد تخمدان‌ها در آغاز دوره بسیار حساس هستند.

البته اين موضوع طبيعي است. به هر حال براي مدتي از تخمدان‌ها هورموني ترشح نشده و قاعدگي وجود نداشته است و حالا با ترشح مجدد هورمون‌ها تخمدان حساس و دردناك است. اين موضوع نیز گذراست و معمولاً بعد از چند دوره برطرف مي‌شود. در برخی موارد نیز دوره‌ها نامنظم می شوند، دلیل آن این است که گاهي تخمدان‌ها تنها توليد و ترشح هورمون استروژن را آغاز مي‌كنند و پروژسترون ترشح نمي‌شود. در نتيجه قاعدگي نامنظم و زمان آن غيرقابل پيش‌بيني است و مرتباً عقب و جلو مي‌افتد. در اين شرايط ممكن است اصلاً تخمك‌گذاري شروع نشده باشد.

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد