همه چیز درباره سزارین

اگر سزارین را برای زایمان انتخاب کرده‌اید و یا اینکه قصد دارید به صورت طبیعی زایمان داشته باشید، بهتر است راجع به سزارین که اخیرا بیشتر از قبل مورد استفاده قرار می‌ گیرد، اطلاعاتی داشته باشید. 

همه چیز درباره سزارین | +نی نی

امروزه زایمان سزارین به متداول‌ ترین روش زایمان مبدل گردیده است. در حالی‌ که برخی افراد آن را روشی برای دور زدن زایمان واژنی "vaginal bypass" می‌ نامند، در واقع زمانی‌ که طی بارداری یا زایمان، پیچیدگی به وجود بیاید، این روش می‌تواند زندگی‌ بخش باشد. عمل سزارین یک بریدگی در شکم، درست بالای استخوان شرم‌ گاهی، داخل سه لایه از ماهیچه زهدان کشیده شده (بین بدنه رحم و گردنه یا دهانه زهدان)، برای بیرون کشیدن نوزاد است.

این بریدگی را " برش بیکینی " یا " برش قسمت پائینی " می‌ نامند. البته زمانی‌ که زایمان اورژانسی است، احتمال برش میانی یا بریدگی کلاسیک نیز وجود دارد. در حالی‌ که بسیاری معتقدند، زایمان سزارین فوایدی نیز دارد، ولی ما به گفتن این جمله اکتفا می کنیم که " احتمالا دگرگونی های اجتماعی و فرهنگیِ چند دهه اخیر بر چگونگی روش زایمان‌های امروزی نیز تاثیر گذاشته است."

در زندگی مدرن امروزی و با وجود پیشرفت‌های بسیار در علوم پزشکی (درمانی و تشخیصی) هنوز هم احتمال بروز پیچیدگی‌هایی در زمان زایمان وجود دارد و هر پزشکی خواستار سلامت مادر و نوزاد است.

یکی از موارد اینکه چرا تعداد زایمان‌های سزارین در سال‌های اخیر افزایش یافته است، می‌تواند به دلیل تاخیر بانوان برای باردارشدن باشد (افزایش سن مادر) که گاهی منجر به ضرورت لقاح مصنوعی، بارداری‌های پر خطر و مداخلات پزشکی طی روند زایمان و تولد نوزاد می‌ شود.

آن‌چه که می‌توان انتظار داشت
البته تجربیات درباره هر مادری متفاوت است، اما می‌توانید با آگاهی از داستان چهار مادر که در یک روز زایمان سزارین داشته‌ اند، نمایی از زایمان سزارین به دست بیاورید و از‌ آن‌ چه در انتظار شماست، آگاه شوید.

(بجای ذکر نام افراد، آنهارا با شماره ۱ تا ۴ معرفی می کنیم)

جنین خانم شماره یک در حالت بریچ قرار داشت (حالتی که در آن باسن جنین به جای سر او در کف لگن قرار دارد)، خانم شماره۲ و خانم ۳ به این علت که جنینشان بزرگتر از ناحیه لگنی آنها بود، هر دو زایمان سزارین داشتند و خانم ۴ به زایمان القایی (وادار کردن به زایمان) پاسخ مثبت نداد. البته سه تن از این مادران در دوران بارداری خود در کلاس‌های بارداری و زایمان شرکت کرده‌ بودند و از آنچه در انتظارشان بود، آگاهی داشتند. این خانم‌ها به کسانی که قصد سزارین دارند توصیه می کنند که حتماً در کلاس‌های بارداری حضور پیدا کنند، زیرا که دانش کسب‌ شده در این کلاس ها واقعا یاری‌رسان است.

علت‌های دیگر سزارین

- سزارین پیشین یا از دست رفتن نوزاد. 
- بیماری ایدز و دیگر عفونت‌های احتمالی مجرای اندام تناسلی. 
- بالا بودن فشار خون. 
- دیابت یا پیچیدگی‌های دیگر برای مثال ضربان نامرتب قلب مادر. 
- جنین نارس یا کوچک بودن اندازه جنین برای دوره بارداریش (پیشرفت ناموفق جنین). 
- انقباضات ضعیف، زایمان ناموفق شامل بازنشدن دهانه رحم. 
- تاریخچه فامیلی در مورد خونریزی شدید بعد از زایمان.

سزارین را انتخاب می‌کنم، چون که 

- درد کمتری دارد و یا از زایمان واژنی وحشت دارد. 
- می‌تواند تاریخ زایمان را بر اساس برنامه کاری خود طرح‌ ریزی کند. 
- ممکن است، بخواهد همزمان جراحی اضافه‌ ای را نیز در داشته باشد، مثل کوچک کردن شکم یا عقیم کردن خود. 
- ممکن است، او از زایمان واژنی پیشین خود تجربه خوبی نداشته باشد. 
- خطر مشکلات بعد از زایمان مثل افتادگی رحم، مثانه یا آسیب به دیواره واژن یا ناحیه میاندوراه کاهش خواهد یافت.

چگونه برای سزارین آماده شویم

به هر علتی که برای زایمان نوزادتان تصمیم به عمل سزارین گرفتید، باید مسائلی را از قبل در نظر داشته باشید. این مسائل شامل موارد زیر شود:

- برخی از بیمارستان‌ها روز قبل از پذیرش جزئیات پرونده شما را ثبت می‌ کنند.
- تاریخی برای پذیرش به شما داده خواهد شد (دیر نکنید!).
- علائم حیاتی و وضعیت جنین هنگام پذیرش ارزیابی می‌ شود. 
- لباس مخصوص بیمارستان به شما داده خواهد شد. 
- موهای اندام‌های پائین بدن تراشیده می‌ شود (می‌توانید پیشتر آماده شوید و این کار را خودتان انجام دهید).
- به سرم وصل می‌ شوید و مسکنی (در ستون فقرات یا اپیدورال) به شما داده می‌ شود، لوله‌ای برای دفع ادرار به شما متصل می‌ شود. 
- دستبندی سفید برای شناسایی و دستبندی صورتی برای آلرژی به شما داده می‌ شود. 
- دستبند شناسایی (گاهی تا چهار دستبند) برای نوازادتان آماده می‌ شود. 
- فرم قبول کردن موارد سزارین را با دقت مطالعه کنید. برای انتقال خون به شما چند انتخاب داده می‌ شود. 
- اتاق عمل و کارکنان آن همگی برای رسیدن شما آماده خواهند بود.
- مسئول بی‌هوشی برای نظارت بر فشار خون دستبندی را به بالای بازوی متصل می‌ کند و صفحه‌ ای را برای مشاهده ضربان قلب روی سینه شما قرار می‌ دهد. او همچنین درباره حالت تهوع و سرگیجه از شما سوال خواهد کرد.
- پرده‌ ای بین صورت و شکم تان، شما را از دیدن روند جراحی باز می‌ دارد. 
- گهواره نوزاد گرم خواهد شد.
- طی عمل جراحی صدای قرقری را خواهید شنید (صدای مکنده مایعات) و احساس کشیده شدن را تجربه می‌کنید. 
- گاهی برای بیرون آوردن سرنوزاد از فورسپس استفاده می‌ شود. 
- درصورت مجاز بودن در بیمارستان، گاهی به همسر اجازه بریدن بند ناف داده می‌ شود. 
- نوزاد را برای خشک کردن، وزن کشی، اندازه‌ گیری، پاکیزگی می‌ برند.
- ممکن است، در حالی‌ که مراقبت‌ها از شما انجام می‌ شود، نوزاد تان را به محل نگهداری مخصوصی منتقل کنند یا او را به پدرش بسپارند، تا وضعیت شما بهبود یابد.
- پزشک با دقت شما را بخیه می‌ زند.
- برای زمانی‌ که تاثیر بی‌حسی ناپدید شود، به شما داروی مسکنی داده می‌ شود (حتی گرچه بدنتان هنوز بی‌حسی را احساس می‌کند).
- زمانی‌ را تا به حال آمدن می‌گذرانید، اما همسر و فرزندتان با شما خواهند بود.

بالاخره به بخش زایمان برمی‌گردید، در تختی راحت و با فرزندتان در کنار شما، به استراحت می‌پردازید (به شرطی که با هیچ مشکلی مواجه نشوید). ممکن است، داروی مسکن ستون فقراتی یا اپیدورال در بخش زایمان به شما داده شود، اما برخی از بیمارستان‌ها اجرای این روند را در اتاق عمل ترجیح می‌دهند.

*

.

یکی از علل افزایش تعداد زایمان‌های سزارین در سال‌های اخیر، تاخیر بانوان برای باردارشدن است که گاهی منجر به ضرورت لقاح مصنوعی، بارداری‌ های پر خطر و مداخلات پزشکی در روند زایمان و تولد نوزاد می‌ شود.

خانم شماره یک طی این روند و پس از آن احساس تهوع شدید داشت و فشار خونش ناپایدار بود. اما هنگامی که چگونگی احساسش را او به مسئول بیهوشی گفت، مسئول بیهوشی فورا دارویی را برای مقابله با واکنش احتمالی به او داد.

برتری سزارین مدرن این است که مادر هنوز می‌ تواند بسیاری از تجربه‌ های زایمان معمولی را احساس کرده و ازآن لذت ببرد، مثل هوشیاری زمانی‌ که نوزاد به دنیا می‌ آید. نوزاد را در سریع‌ ترین زمان ممکن برای شیردهی به مادر می‌سپارند، حتی اگر نوزاد فقط پستان مادر را بو بکشد. باید از مسکن‌ها تشکر کرد که بانوان بطور شگفت‌ انگیزی سریعا به حال عادی باز می‌ گردند و در نتیجه، به بهبودی سریع نیز منجر می‌ شود.

بانوانی که عمل سزارین انجام داده‌اند، نباید برای چند روز پس از عمل غذای کامل میل کنند. بهتر است که فقط مایعات نوشیده (که شامل سوپ و ژله می‌شود) تا زمانی‌ که مدفوع خود را دفع کنند. زیرا باید در ابتدا روده‌های تان که تحت عمل جراحی بعد بهم‌ ریخته اند، به حالت عادی خود باز گردد.

سزارین اورژانسی

به علت مراقبت‌های خوب قبل از زایمان، سزارین‌های اورژانسی به ندرت در بیمارستان‌های خصوصی دیده می‌شود، اما احتمالا در بیمارستان‌های دولتی بیشتر اجرا می‌ شود، زیرا بانوان فقط در مراحل پیشرفته زایمان به بیمارستان مراجعه می‌ کنند یا زمانی‌ که با پیچیدگی روبرو می‌ شوند. سزارین اورژانسی فقط زمانی‌ است که بحرانی زندگی مادر یا نوزاد یا هر دو را به خطر بیاندازد. این سزارین زمانی رخ می‌دهد که:

- خون ریزی وجود داشته باشد. 
- ایست ناگهانی ضربان قلب جنین رخداده باشد. 
- مایع رحمی سبز رنگ باشد. 
- بندناف آویزان شده از واژن قابل دیدن باشد. 
- مادر به علت پره‌اکلامپسی (افزونی فشار خون) دچار تشنج شده باشد. 
- جنین در مجرای خروجی زایمان گیرکرده باشد.

مشکلات سزارین 
از این چهار مادری که در یک روز سزارین داشتند، همگی آنها بعد از زایمان احساس خوشی و رضایت مندی داشتند. و با وجود عمل جراحی بزرگی که روی شکم آنها اجرا شده بود، خنده، گشت و گذار در اطراف و شیردهی نوزاد با شیرمادر، نشانه رضایت آنها از وضعیت شان بود.

منتقدین سزارین درباره خطر خونریزی، عفونت و تضعیف ساختار ماهیچه‌ای زهدان نگران هستند و معتقدند که عوارض این عمل جراحی می تواند بارداری‌ها و زایمان‌های بعدی مادر را تحت تاثیر خود قرار دهند.

یافته‌های پژوهشی که توسط موسسه مارچ اف دایم (سازمانی غیردولتی در امریکا برای سلامت بارداران و نوزادان) صورت پذیرفت، نشان می‌دهد که احتمالا برخی سزارین‌ها بدون نشانه‌های پزشکی اجرا می‌شود و براین اساس "سالیانه از هر هشت نوزاد سزارینی یکی خیلی زودتر از موعد مقرر زایمان می‌شود."

پژوهشی در استرالیا منتشر شده در نشریه بین‌المللی شیردهی International Breastfeeding Journal نشان می‌دهد، داروی opiods (داروی مسکن) که برای اپیدورال (مسکن زایمان) استفاده می‌شود، ممکن است اختلالاتی برای شیردهی نوزاد بوجود آورد.

در کشور جنوب افریقا بسیاری از مسئولین اجرای سزارین بدون نشانه‌های پزشکی را غیرضروری تشخیص می‌دهند و معتقدند که به این ترتیب مخارج به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. پژوهش‌های انجام شده توسط دکتر دیردره مورفی از بیمارستان مایکل و دانشگاه بریستول انجام شده است نشان می دهد که گاهی سزارین موجب ناباروری مادر خواهد شد.

این پژوهشگران رابطه‌ای بین سزارین و سقط‌ جنین، بارداری خارج رحمی و مشکلات جفتی یافتند که بوسیله اختلال در زهدان یا آشوب و تعرض در ساختارهای درونی ناحیه لگن از جمله لوله‌های فالوپ ایجاد شده است. 

سزارین ایده‌آل 

فکر نکنید که اجرای زایمان سزارین به این معناست که مسائل آن کاملا خارج از توان شماست. کارهای بسیاری وجود دارد که می‌توان با اجرای آن این اتفاق را به رخداد بزرگ زندگی مبدل ساخت. دکتر پیتر کول متخصص زنان و زایمان برای دستیابی به امکان بهترین تجربه سزارینی که می‌توانید داشته باشید، موارد زیر را پیشنهاد می‌کند:

قبل از زایمان
- برای احتمال زایمان سزارین آماده باشید.
- به مراقب پزشکی خود اعتماد کنید.
- حقایق را بیابید و از افسانه‌ها در رابطه با زایمان سزارین چشم‌پوشی کنید. 
- از روند پایه در زایمان سزارین آگاهی کسب کنید.

در طول زایمان 
- مطمئن شوید که پزشک زنان و زایمان شما چرایی اجرای سزارین را برایتان کاملاً شرح می‌دهد (اگر سزارین انتخابی نیست). 
- برای این‌که زایمان ایده عالی داشته باشد، در برنامه زایمان خود خواسته‌های زیر را نیز بگنجانید: 
- مسکن موضعی (ستون فقراتی یا اپیدورال). این روش ایمن‌تر از بیهوشی عمومی است. 
- همسرتان در تمامی مدت باید در اطراف باشد. 
- ممکن است، برای فضایی آرامش‌بخش، چراغ‌های اتاق جراحی کم‌ نورتر باشد. 
- درصورت مجاز بودن (در بیمارستان) و اگر مایلید، موسیقی دلخواه خود را در اتاق زایمان پخش کنید. 
- نوزادتان باید فوراً برای تماس پوست با پوست (مراقبت کانگوریی) به شما داده شود و درصورت نیاز شیردهی اجرا گردد.
- نوزادتان باید تمامی مدت در کنار شما باشد، مگر مشکل پزشکی برای شما یا فرزندتان وجود داشته باشد.
- در صورت بروز پیچیدگی‌ ای برای نوزاد باید ارزیابی متخصص کودکان، اندازه‌ گیری، وزن‌ کشی و پاکیزگی او به تعویق افتد.

هرچه در توان دارید، درباره زایمان سزارین مطالعه کنید. به‌علاوه به خاطر بسپارید که تجربه زایمان از روش زایمان مهمتر است. اجازه ندهید تا اتفاق غیرمنتظره‌ای از معجزه تولد فرزندتان چیزی کم کند. این‌ چنین نیست که "بانوان بنابر مد روز اجرای سزارین را انتخاب کنند."

مراقبت‌های بعد از جراحی

احتمالا بیمه درمانی، مخارج اقامت چند روز در بیمارستان شما را می‌پردازد، اما اگر پزشک متخصص از پیشرفت بهبودی شما رضایت داشته باشد، می‌توانید ظرف ۴۸ ساعت از بیمارستان مرخص شوید. در این زمان هنوز انقباضات رحمی را احساس می‌کنید (به ویژه هنگام شیردهی به نوزاد بیشتر احساس می‌شود) و خونریزی خواهید داشت، همان‌طوری‌ که اگر زایمانی واژنی داشته‌ اید (این خونریزی مثل عادت ماهیانه است که با خون قهوه‌ای تیره آغاز می‌شود و بعد از چند هفته به زرد شفاف تبدیل می‌شود).

لوله مجرای ادرار معمولا روز بعد از زایمان برداشته می‌شود. درصورتی‌ که این مسئله باعث ناراحتی شما می‌شود، می‌توانید برای برداشتن زودتر آن با پزشکتان صحبت کنید. حدود روز پنجم یا هشتم، بخیه‌ها برداشته خواهد شد (البته در صورتیکه بخیه ها جذبی نباشند). برای کمک به تسریع التیام و پیشگیری از ایجاد لخته خونی، پیاده‌روی توصیه اول پزشکی شماست.

احتمالا زمانی‌که به خانه برمی‌گردید، به کمک نیاز دارید. برای شش هفته از بلندکردن اجسام سنگین خودداری کنید تا این‌که کاملاً بهبود یابید. برای شروع تمرینات ورزشی تا هفته ششم بعد از زایمان و ملاقات با پزشک خود صبر داشته باشید. درصورتی‌ که دچار تب، سرگیجه، حالت تهوع یا استفراغ شدید یا در تنفس مشکل داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر کول تشریح می‌کند: بیماران من از سرعت بهبود خود بعد از زایمان سزارین شگفت‌زده هستند، اما به‌ خاطر بسپارید که زایمان سزارین انتخابی، بهبودی سریع‌تر از سزارین اورژانسی خواهد داشت.

به‌ یاد داشته باشید که عمل سزارین، جراحی بزرگ شکمی است که همیشه با خطراتی همراه است. با توجه به این مسئله، درک این نکته نیز ضروری است که پیش‌بینی روش زایمان نیز کار دشواری است. چرا که گاهی اوقات وضعیت بدنی ما بر افکار و تصمیمات مان تاثیر می گذارد.

همین امر برای زایمان نیز صدق می‌کند. ممکن است، سزارینی انتخابی به زایمانی طبیعی منجر شود و گاهی بارداری بدون هیچگونه پیچیدگی، به‌طور ناگهانی به سزارین اورژانسی تبدیل گردد. بنابراین برای هر وضعیتی آماده باشید. برنامه زایمان خود را بر لوح سنگی حک نکنید.

درباره احساسات خود صحبت کنید: ترس‌ها، ناامیدی‌ها و کلافگی‌های خود را مخفی نکنید. این نقطه عطف زندگی شما، روزی فقط به خاطره‌ای دوردست بدل می‌گردد و بزرگ کردن فرزندتان در اولویت اصلی قرار خواهد گرفت.

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد