همه چیز درباره وضعیت بریچ جنین

امروزه چهار درصد جنین‌ها در انتهای دوره کامل در وضعیت بریچ قرار دارند، یعنی آنها برای خارج شدن از رحم در وضعیتی هستند که به جای خروج از ناحیه سر، پا یا باسن آنها در مقابل دهانه رحم قرار دارد.

 

همه چیز درباره وضعیت بریچ جنین | +نی نی

تقریباً قبل از سال های ۱۳۴۰ تا ۵۰، عملا تمامی این جنین‌ها بطور سالم از طریق واژنی (زایمان طبیعی) به دنیا می‌آمدند؛ اما امروزه اکثراً با عمل سزارین به دنیا می‌آیند. با توجه به افزایش آمار جهانی سزارین و بیشتر‌شدن پیچیدگی‌ها و خطرهای ناشی از جراحی سزارین (در سال ۱۳۵۰، میزان زایمان‌های سزارین ۵.۵ درصد بود؛ اما امروزه به ۳۴ درصد رسیده است)، بعضی از متخصصین نظر خود را نسبت به زایمان‌ جنین بریچ، دوباره مورد ارزیابی قرار داده‌اند. 

در گذشته متخصصین زنان و زایمان به تدریج به تغییر روش زایمان جنین‌های بریچ اقدام کردند، زیرا فرض آنها، ایمنی بالاتر زایمان سزارین بود. اما تمامی پزشکان، سزارین را به عنوان آخرین راه چاره نپذیرفتند و بسیاری به زایمان طبیعی (واژنی) جنین‌های بریچ ادامه دادند.

این داستان ادامه داشت تا زمانی‌ که مقاله آزمایش دوره‌ای بریچ هانا Hannah term breech trail منتشر شد. این آزمایش دوره‌ ای دو هزار و ۸۳ جنین بریچ در ۲۶ کشور را مورد مطالعه قرار داد که به صورت تصادفی تحت زایمان واژنی یا سزارین قرار گرفته بودند.

نتایج اولیه، کمترین آسیب‌ها و مرگ‌ را در گروه سزارین نشان داد. دکتر هثر ویلدون متخصص زنان و زایمان در مرکز تخصصی زنان و زایمان واش در ونکور کانادا می‌گوید: شدت تاثیرات نتایج این پژوهش چشمگیر بود.

در عرض چند ماه، سزارین جنین‌های بریچ از ۵۰ درصد به ۸۰ درصد و در سال ۲۰۰۶ به ۹۰ درصد رسید. اما منتقدین سزارین، سریعاً بعد از چاپ و انتشار این مطلب شروع به یافتن نقاط ضعف آن پرداختند.

برای مثال، بعضی از نتایج که نشانه ناکارآمدی زایمان واژنی (طبیعی) بود در زایشگاه‌هایی اتفاق افتاده بود که برای زایمان از روش‌های غیراستاندارد استفاده کرده بودند یا متخصصین آنها برای زایمان (طبیعی) از تخصص کافی برخوردار نبودند و یا بعضی از نوزادان ناهنجاری‌های ژنتیکی داشته یا نارس بودند. یعنی اکثرا نوزادان به دلیل زایمان طبیعی آسیب ندیده بودند.

دکتر امی رومانو متخصص درمان‌های طبیعی می‌گوید: در حقیقت اطلاعات بدست آمده نشان داد که زایمان واژنی جنین بریچ در بعضی از وضعیت‌ها ایمن است، نه در همه موارد.

نتیجه تاسف‌ برانگیز دیگر این‌ که دانشگاه‌های پزشکی، آموزش زایمان واژنی جنین بریچ را به نسل‌های جدید پزشکان کنار گذاشتند. خانم ایانا گاسکین بنیان‌گذار مرکز مامایی در تنسی امریکا می‌گوید: هر متخصصی ممکن است هنگام مواجهه با وضعیت بریچ جنین متعجب شود، اما مسئله این است که بسیاری از پزشکان نمی‌دانند، چگونه عمل کنند و این خطرناک است.

برگرداندن جنین 
البته جای نگرانی وجود ندارد، زیرا می‌توان جنین را در دوران بارداری از حالت بریچ خارج کرد. اما بعد از هفتۀ ۳۲، درصورتیکه هنوز مصمم به زایمان طبیعی هستید، بازگرداندن جنین به وضعیت صحیح، اولین کاریست که باید انجام دهید. درصورتی‌ که در هفتۀ ۳۵، جنین هنوز در حالت بریچ قرار دارد، کمی جای نگرانی دارد و اگر هفتۀ ۳۷ آمد و به پایان رسید، بهتر است به نظر پزشک متخصص اعتماد کنید. هرچه به زمان موعود زایمان نزدیکتر می‌شوید، احتمال کمتری برای تغییر وضعیت جنین وجود دارد، زیرا مکان کافی برای حرکت جنین وجود ندارد.

*

.

دکتر امی رومانو متخصص درمان‌ های طبیعی می‌گوید:" در حقیقت اطلاعات بدست آمده نشان داد که زایمان واژنی جنین بریچ در بعضی از وضعیت‌ها ایمن است، نه در همه موارد."

روش‌های زیر را می‌توان در هفته ۳۲ یا بعد از آن آزمایش کرد:

- سراشیب:
با استفاده از بالش درحالتی روی زمین دراز بکشید که باسن شما تقریبا ۴۵ سانتی‌متر از سرتان بالاتر قرار گیرد. این حرکت را برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و برای سه مرتبه در روز انجام دهید، ترجیحا زمانی‌که جنین در حال حرکت است این کار را انجام دهید. آمار مشخصی در مورد نتایج این روش در دست نیست، اما براساس گفته‌های خانم گاسکین، در بیشتر مواقع نتیجه رضایت‌بخش بوده است.

سه نوع از وضعیت‌های جنین بریج

۱. نوع FRANK BREECH، باسن جنین مقابل دهانه رحم و پاهایش مستقیما به طرف بالا است. این نوع بسیار  معمول است و گاهی اوقات امکان زایمان واژنی آن وجود دارد.

۲. نوع FOOTLING BREECH، پاهای کودک در مجرای خروجی قرار دارند. این دومین نوع رایج است و معمولا  زایمان واژنی آن ناامن بوده، به این علت که خطر پیچیدگی‌های بند ناف وجود دارد.

۳. نوع COMPLETE BREECH، باسن جنین مقابل دهانه رحم است. پاهای او از زانو خم شده و مچ پا نزدیک به  باسنش است. البته این نوع بندرت اتفاق می‌افتد، در این نوع گاهی اوقات زایمان واژنی امکان‌پذیر است.

- روش "وبستر" 
خانم هثر یوست متخصص كايروپركتيك* (chiropractic) می‌گوید: این روش با اصلاح وضعیت‌ استخوان لگن و انتهای ستون فقرات، چرخش رحمی را کاهش داده و عضلات لگن را متوازن می کند تا جنین بتواند برای زایمان در وضعیت‌ مناسبی قرار گیرد. نشریه the journal of manipulative and physiological therapeutics گزارش می‌دهد که این روش میزان ۸۲ درصد موفقیت داشته است.

- پالساتیلا pulsatilla 
داروی هومیوپاتی است که رحم را فعال ساخته تا جنین را در وضعیت صحیح قرار دهد. بهتر است با متخصص درمان‌های طبیعی (N.D. naturopathic phsician) یا درمانگر هومیوپاتی ملاقات کنید، البته بعضی از ماماها نیز به دوز دارو و طرز عمل آن به خوبی آشنایی دارند. خانم گاسکین می‌گوید: این روش ایمن بوده و گاهی اوقات کارساز است. 
دو روش زیر نباید قبل از هفته ۳۷ بارداری اجرا شود، زیرا آنها مراحل زایمان را فعال می‌کنند:

- روش external cephalic version
این روش بوسیله پزشک یا ماما انجام می‌شود و با فشار آوردن به شکم باردار و سر جنین، وضعیت جنین را تغییر می‌دهند. این عمل مثل ماساژ عمقی شکم است. دکتر ویلدون می‌گوید: گاهی اوقات با دارو رحم را آرام می‌کنیم. سپس بدن جنین را با یک دست بلند کرده، دست دیگر را به سر او رسانده و او را به چرخش درون رحم تشویق می‌کنیم. گاهی ممکن است برای به حداقل رسانیدن ناراحتی مادر داروی آرامبخشی نیز داده شود. بر اساس اعتقاد کالج زنان و زایمان امریکا، میزان موفقیت نسبی این روش ۸۵ درصد است. 

- روش moxibustion 
روشی که بوسیله درمانگران طب سوزنی و با استفاده از گرمای سوزاندن گیاه mugwort برای فعال‌سازی نقطه خاص طب سوزنی در قسمت بیرونی کوچکترین انگشت پا انجام می‌شود؛ این عمل فعالیت جنین را افزایش می‌دهد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که این روش بیش از ۳۰ تا ۳۵ درصد نسبت به دیگر روش‌ها احتمال موفقیت چرخاندن سر جنین به سمت پائین را دارد. میزان موفقیت این روش احتمالا بیش از ۸۰ درصد است.

اگر موعد زایمان شما نزدیک است و جنین هنوز در وضعیت بریچ قرار دارد و می‌خواهید از سزارین خودداری کنید، ممکن است عمل جراحی تنها انتخاب شما باشد، مگر این‌که بتوانید پزشک یا مامایی را پیدا کنید که تخصص کافی داشته باشد و بخواهد زایمان واژنی را انجام دهد، در غیر اینصورت وضعیت مناسبی برای زایمان واژنی نخواهید داشت. 

لغت كايروپركتيك (chiropractic) ريشه يوناني دارد و بمعناي کارکردن با دست است. 
كايروپركتيك عبارت است از علم شناخت مفاصل بدن، به ويژه ستون فقرات و هماهنگ كردن آن ها به منظور پيشگيري و درمان. البته تنظيم و تطبيق مفاصل و استفاده آن در علم پزشكي به ۲۰۰۰ سال قبل برمي‌گردد.

روش كايروپركتيك بر اين نظريه استوار است كه بدن انسان داراي يك قدرت دروني براي درمان بيماري هاست و دستگاه عصبي، نقش مهمي را در حفظ سلامتي ايفا مي كند. اما جابجايي هاي خفيف مفاصل بدن و يا حركات نامناسب بدني، بر روي جريان الكتريكي اعصاب اثر گذاشته و باعث اختلال در سلامت انسان مي شود.

درمانگر در اين روش با اصلاح وضعيت استخوان ها، عضلات، اعصاب، مفاصل و به خصوص ستون فقرات، باعث بهبود عملكرد دستگاه عضلاني اسكلتي و اعصاب و بازگرداندن سلامتي به بيمار مي شود.

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد