" طبیعی "، بهترین نوع زایمان

ترس از درد زايمان از مهم‌ ترين علت‌هاي امتناع زنان از زايمان طبيعي در كشور ما است. علاوه بر ترس از درد زايمان، باورهاي نادرست از روند زايمان نيز باعث پناه بردن و اصرار زنان باردار به سزارين شده است. زايمان طبيعي برخلاف آنچه در تصور زنان است سخت‌تر و بدتر از عمل سزارين نيست. شايد بيان اين موضوع كه زايمان از طريق سزارين ۳ برابر براي جنين خطرناك‌تر از زايمان طبيعي است باعث شود مادران به فكر زايمان طبيعي بيافتند. در اينجا به برخي باورهاي اشتباه در مورد زايمان طبيعي مي‌پرازيم و راه‌ حلي براي مقابله با اين باورها پيش‌ پاي شما خواهيم گذاشت.

در زايمان طبيعي بايد درد زيادي تحمل كنم؟
به هر حال زايمان روندي دردناك است و نمي‌توان منكر اين موضوع شد. البته فاصله دردها در ابتدا زياد است و مادر به اندازه كافي فرصت استراحت بين آنها را دارد. از زماني كه دردها به هم نزديك‌تر مي‌شوند تا زماني كه نوزاد متولد شود چند ساعتي بيشتر زمان نمي‌برد و درد زايمان نيز خارج از تحمل مادر نيست.

توصيه متخصص زنان
لازم است مادر در رابطه با زايمان و روند آن اطلاعات كافي داشته باشد. به اين ترتيب تحمل درد بسيار راحت‌تر خواهد شد. يكي از كارهايي كه اكثر زنان حين فارغ شدن انجام مي‌دهند جيغ‌ كشيدن است. در حالي كه مادر به اين ترتيب تنها انرژي خود را تلف مي‌كند. بهترين كار تنفس‌هاي عميق و زورزدن با آغاز دردهاي زايمان است. حتي امروزه خانم‌ها مي‌توانند با مشاوره با پزشكشان زايمان طبيعی كم‌ درد يا بدون درد را انتخاب كنند.

توصيه روان‌شناس
كاملا واضح است كه زايمان طبيعي با درد همراه است پس نبايد اين موضوع را كتمان كرد. نكته مهم اينجاست كه مادر بداند اين درد لحظه‌اي است و با تولد فرزندش هيچ نشانه‌اي از آن باقي نخواهد ماند.

مي‌ترسم نتوانم از عهده آن برايم
بسياري از خانم‌ها مي‌گويند بنيه كافي ندارم، ضعيف هستم و فكر نمي‌كنم بتوانم زايمان طبيعي راحتي داشته باشم به همين دليل ترجيح مي‌دهم سزارين كنم.

*

.

دليل اينكه خيلي از خانم‌ها به سزارين رو مي‌آورند اين است كه فكر مي‌كنند زايمان طبيعي خطرناك است. متخصص زنان حين زايمان كاملا وضعيت جنين را لحظه‌ به‌ لحظه چك مي‌كند و در صورتي كه كوچك‌ترين مشكلي مشاهده كند براي نجات جان مادر و جنين عمل سزارين را پيشنهاد مي‌دهد

توصيه متخصص زنان
اين ترس كاملا طبيعي است و در اكثر زنان ديده مي‌شود. با تولد فرزند اعتماد به‌ نفس مادر بالا رفته و اين مساله را به كل فراموش خواهد كرد.

توصيه روان‌شناس
پاي صحبت‌ها و درد دل‌هاي مادر يا اطرافياني كه زايمان طبيعي داشته‌اند بنشينيد و در مورد سختي كار از آنها سوال كنيد. بعد سري به خانم‌هايي بزنيد كه به تازگي سزارين كرده‌اند و ببينيد كدام‌ يك از زايمان خود راضي‌ترند.

مي‌ترسم روند زايمان به خوبي طي نشود
اگر نتوانم به اندازه كافي تلاش كنم، اگر فرزندم نچرخيده باشد، اگر مشكل لگني داشته باشم و...

توصيه متخصص زنان
دليل اينكه خيلي از خانم‌ها به سزارين رو مي‌آورند اين است كه فكر مي‌كنند زايمان طبيعي خطرناك است. متخصص زنان حين زايمان كاملا وضعيت جنين را لحظه‌ به‌ لحظه چك مي‌كند و در صورتي كه كوچك‌ترين مشكلي مشاهده كند براي نجات جان مادر و جنين عمل سزارين را پيشنهاد مي‌دهد اما دليل سختي زايمان طبيعي به‌خصوص در دوران ما ورزش نكردن كافی خانم‌ها و ضعيف بودن عضلاتشان است.

توصيه روان‌شناس
اين ترس به‌ خصوص براي كساني كه اولين زايمانشان است طبيعي است. براي خانم‌هايي كه براي دومين مرتبه زايمان مي‌كنند، در صورتي اين ترس وجود دارد كه زايمان نخست زايمان سختي بوده باشد. مادر بايد به متخصص زنان اطمينان كافي داشته باشد و بپذيرد اگر عدم پيشرفت روند زايمان دليل پاتولوژيك داشته باشد، پزشك نهايت تلاش خود را مي‌كند و تصميم درستي خواهد گرفت. نبايد از ترس‌هاي بي‌پايه و اساس بي‌جهت ترسيد.

از زايمان زودهنگام و قبل از رسيدن به بيمارستان مي‌ترسم
بعضي خانم‌ها از دردهای كاذب زايمان مي‌ترسند و گمان مي‌كنند ممكن است زمان زايمان آنها زودتر از موقع فرا رسد و كسي نباشد كه به آنها كمك كند.

توصيه متخصص زنان
لازم است خانم‌ در مورد دردهاي زايماني اطلاعات كافي داشته باشد تا بتواند آن را از دردهاي كاذب تشخيص دهد. احتمال زايمان زودهنگام جز در موارد خاص بسيار پايين است و آمار نشان مي دهد دو سوم زنان قبل از زمان موعد زايمان خود به بيمارستان مراجعه مي‌كنند تا بستري شوند.

توصيه روان‌شناس
روند زايمان طولاني است و با آغاز دردها فورا اتفاق نمي‌افتد. خونسردي خود را حفظ كنيد و با آغاز درد به اورژانس زنگ بزنيد تا شما را به بيمارستان برساند.

مي‌ترسم نوزادم آسيب ببيند
برخي خانم‌ها فكر مي‌كنند فشار ناشي از زايمان طبيعي و عبور جنين از كانال زايمان ممكن است به او آسيب برساند.

توصيه متخصص زنان
زايمان روندي كاملا طبيعي است و عبور از كانال زايمان به هيچ‌ وجه براي جنين خطرناك نيست. در ضمن ماما مكررا وضعيت جنين را حين زايمان چك مي‌كند و با مشاهده هرگونه احتمال خطر موضوع را به متخصص زنان اطلاع مي‌دهد تا كارهاي لازم انجام شود. مادر بايد مطمئن باشد كه زايمان طبيعي بسيار سالم‌تر و كم‌ خطرتر از سزارين براي جنينش است.

توصيه روان‌شناس
قبل از زايمان مادر مي‌تواند به كمك سونوگرافي از سلامت جنينش مطمئن شود اما همانطور كه پيش از اين نيز بيان شد مادر بايد به پزشك اطمينان كامل داشته باشد و در جريان زايمان خود را به او بسپارد. درصورتي كه خانمي به شدت از مرگ جنين يا مرگ خود حين زايمان هراس دارد بايد با يك روان‌شناس يا روان‌ پزشك مشاوره كرده و علت ترس خود را بيابد و آن را از بين ببرد.

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد