با هشت ماده غذایی تهدید کننده بارداری آشنا شوید

پنیر خامه ای، تخم مرغ خام و الکل، مواد غذایی هستند که زنان می دانند مصرف شان در دوران بارداری ممنوع است. اما تعداد زیادی از زنان باردار نمی دانند، مصرف هشت ماده غذایی که در این نوشتار معرفی می شوند در دوران بارداری ممنوع است.

 

با هشت ماده غذایی تهدید کننده بارداری آشنا شوید | +نی نی

دکتر اما دربارشایر، متخصص تغذیه و مشاور خدمات ملی بهداشت بریتانیا معتقد است زنان باردار باید مصرف پیتزا و مواد غذایی زیر را با هدف پیشگیری از ایجاد اخلال در روند رشد جنین متوقف کنند.

*

.

زنان باردار باید از مصرف پپرونی و سالامی که سرشار از ماده نگهدارنده نیترات هستند، بپرهیزند. 

آب میوه و سبزیجات پاستوریزه نشده

نوشیدن آب میوه و سبزیجات برای مادر و جنین مفید است، اما نوشیدن نوشیدنی های پاستوریزه نشده که حاوی باکتری هایی هستند که سیستم ایمنی بدن مادر را تضعیف کرده و زمینه آسیب دیدن جنین را فراهم می کند ممنوع است.

پاته

اگر باردار هستید، باید از مصرف این ماده غذایی که ممکن است حاوی باکتری مونوسیتوژنز لیستریا (listeria monocytogenes) است بپرهیزید. مصرف این ماده غذایی ممکن است باعث بروز لیستریوز - نوعی بیماری مشترک میان انسان و دام - شود که نتیجه اش سقط جنین، تولد نوزاد بیمار یا مرده است.

جوانه یونجه

زنان باردار باید جوانه یونجه که محل بسیار مناسبی برای رشد باکتری ها - سالمونلا، ای کولا و لیستریا - است را از رژیم غذایی شان حذف کنند.

هات داگ نیم پز

اگر باردار، بیرون از خانه و گرسنه هستید، پیش از نشستن روی صندلی رستوران و سفارش دادن ساندویج هات داگ یادتان باشد که هات داگ نیم پز حاوی باکتری لیستریا است. پخت در 71 درجه سانتی گراد، تنها روش نابودی باکتری های درون این نوع سوسیس است.

سالامی/ پپرونی

در حالی که گوشت قرمز سرشار از پروتئین، ماده معدنی آهن و ویتامین های ب 12 است، اما زنان باردار باید از مصرف پپرونی و سالامی که سرشار از ماده نگهدارنده نیترات هستند، بپرهیزند. همچنین، نمک موجود در مواد غذایی فرآوری شده نیز سلامت مادر و جنین را به خطر می اندازد.

سس هلندی

سس هلندی که با استفاده از زرده تخم مرغ خام که حاوی باکتری سالمونلا است و بارداری را به خطر می اندازد تهیه می شود باید از رژیم غذایی زنان باردار حذف شود.

ماهی تن

گه گاه و محدود - دو قوطی کنسرو در طول یک ماه - ماهی تن در دوران بارداری بلامانع است. مصرف بیش از اندازه کنسرو ماهی تن که حاوی جیوه است رشد سیستم اعصاب مرکزی بدن نوزاد را به خطر می اندازد. متخصصان تغذیه و پزشکان معتقدند مصرف ماهی تن تازه برای زنان باردار مناسب تر است.

شیرین بیان

پزشکان باور دارند جویدن یا نوشیدن این گیاه همراه با چای توسط زنان باردار خطر مرده زایی را افزایش می دهد. پروفسور رابرت آلن، رئیس بخش زنان و زایمان مایو کلینیک می گوید:" زنان باردار باید با هدف پیشگیری از مرده زایی شیرین بیان را از رژیم غذایی شان حذف کنند. "

مطالعه بیشتر:

1- اهمیت تغذیه پس از سقط

2- مصرف ماهی در بارداری مفید یا مضر؟

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد