پس از زایمان چه اتفاقی برای واژن می افتد؟

با وجود این که زایمان طبیعی بهترین و کم خطر ترین روش تولد نوزاد است اما باورهای نادرست درباره شرایط - پاره و گشاد شدن - واژن هنگام خروج نوزاد و پس از آن باعث شده زنان به این روش زایمان تن نداده و زایمان سزارین را انتخاب کنند.

 

پس از زایمان چه اتفاقی برای واژن می افتد؟ | +نی نی

*

.

واژن به احتمال زیاد به حالت پیش از زایمان باز نمی گردد، اما با کمک گرفتن از حرکات تقویت کننده عضلات کف لگن (Kegel) می توان عضلات واژن را تقویت کرد.

قطر متوسط سر نوزاد 11.4 سانتی متر است. قطر متوسط واژن زنان نیز 2.1 تا 3.5 سانتی متر است. طبیعی است که زنان از خروج سر نوزاد از واژن وحشت کنند، اما بررسی های متعدد محققان مدرسه پزشکی دانشگاه جان هاپکینز نشان داده بدن زنان توانایی این کار را دارد. حقیقت این است که واژن به گونه ای طراحی شده که سر نوزاد به راحتی از آن خارج شود، اما برخی از زنان به غلط ترجیح می دهند، به روش سزارین زایمان کنند.

دکتر سوئر النیل، پزشک متخصص زنان و زایمان بیمارستان لندن گفت:" واژن پس از زایمان گشاد تر می شود و کبود و متورم شدن اش طبیعی است اما به مرور زمان بهبود می یابد. "

او افزود:" واژن به احتمال زیاد به حالت پیش از زایمان باز نمی گردد، اما با کمک گرفتن از حرکات تقویت کننده عضلات کف لگن (Kegel) می توان عضلات واژن را تقویت کرد. "

توجه کردن به نکات زیر پس از تولد نوزاد که واژن تان خشک تر شده مفید است:

- واژن تان زخم و دردناک شده اما پس از گذشت شش تا 12 هفته بهبود می یابد.

- بالافاصله پس از توقف تغذیه نوزاد با شیر مادر، میزان هورمون استروژن بدن تان به حالت عادی بازگشته و عادت ماهانه آغازمی شود. خشکی واژن تان به زودی از میان می رود.

روش های تسکین درد واژن عبارتند از:

- دکتر النی وردیکت پزشک متخصص زنان و زایمان مرکز درمانی رونالد ریگان گفت:" مصرف داروهای ضد درد بهترین گزینه است، اما پیش از مصرف - به خصوص در دوران شیردهی - با پزشک متخصص زنان و زایمان یا ماما مشورت کنید. "

- دکتر نانسی ریترز استاد مدرسه پزشکی کالج سلطنتی لندن گفت:" تمیز بودن ناحیه تناسلی اهمیت زیادی دارد. پیش و پس از تعویض نوار بهداشتی دست های تان را با آب و صابون بشویید. حمام کردن روزانه نیز به حفظ پاکیزگی و تسکین درد واژن کمک می کند. "

- دکتر راجیو رانت، ماما مرکز درمانی دانشگاه آلاباما گفت:" اگر بخیه های واژن تان دردناک شده و از آنها بوی ناخوشایندی متصاعد می شود بالافاصله به پزشک تان اطلاع دهید. "

مطالعه بیشتر:

1- بو می دهم؟

2- پنج قدم تا کاهش پشت درد در زایمان طبیعی

3- هشت اشتباه در شست و شوی واژن

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد