تغییرات بینایی در دوران بارداری

تهوع صبح گاهی، پشت درد، تورم مچ پا و ... از جمله تغییراتی هستند که زنان در دوران بارداری تجریه می کنند، اما تعداد اندکی از بارداران نیز با اختلالات بینایی دست و پنجه نرم می کنند.

تغییرات بینایی در دوران بارداری | +نی نی

*

.

بارداری می تواند عامل افزایش بیش از اندازه مایع و تغییر ضخامت قرنیه چشم شود که نتیجه اش تاری یا انحراف دید است. این مشکلات بالافاصله پس از تولد نوزاد یا در طول دوران شیردهی از میان می روند.

تغییرات جسمی و هورمونی ممکن است بر بینایی چشم ها تاثیر گذار باشند، اما در اکثر موارد، مشکلات جدی نیستند و بالافاصله پس از تولد نوزاد از میان می روند. مشکلات بینایی در دوران بارداری عبارتند از:

خشکی چشم ها

حساس و خشک شدن چشم ها و حس کردن جسم خارجی در صورت استفاده از لنز از جمله تغییرات بینایی در دوران بارداری هستند.

درمان: پیش از چکاندن اشک مصنوعی در چشم ها باید با متخصص زنان و زایمان و چشم پزشک مشورت کرد. از سالم بودن لنزهایی که استفاده می کنید مطمئن شوید.

تاری یا انحراف دید

بارداری می تواند عامل افزایش بیش از اندازه مایع و تغییر ضخامت قرنیه چشم شود که نتیجه اش تاری یا انحراف دید است. این مشکلات بالافاصله پس از تولد نوزاد یا در طول دوران شیردهی از میان می روند.

درمان: بهبود نیافتن علایم و نشانه های تاری و انحراف دید نگران کننده نیست، اما اگر تغییرات بینایی تشدید شود باید به پزشک اطلاع داد.

پری اکلامپسی

ایجاد تغییرات بینایی در دوران بارداری ممکن است از جمله علایم و نشانه های پری اکلامپسی - مسمومیت بارداری - باشد. مسمومیت بارداری در سه تا پنج درصد بارداری ها بروز می کند. با این وجود، این مشکل به صورت بلقوه می تواند مشکلات جدی برای زنان باردار ایجاد کند. علایم و نشانه های بروز پری اکلامپسی عبارتند از افزایش فشار خون و وجود پروتئین در ادرار

مشکلات بینایی عبارتند از: از میان رفتن موقت قدرت بینایی، کاهش شدید حساسیت به نور، تاری دید و ...

درمان: مراجعه به پزشک بالافاصله پس از بروز علایم و نشانه های فوق ضروری است. درمان نشدن پری اکلامپسی می تواند سلامت مادر و جنین را به خطر بیندازد.

دیابت بارداری

دیابت بارداری، نوع موقت این بیماری است که بر زنان باردار تاثیر می گذارد. از جمله علایم و نشانه های آن، افزایش خطر آسیب دیدن چشم ها است. افزایش میزان قند خون بر رگ های خونی درون چشم تاثیر گذاشته و باعث تار شدن دید می شود.

درمان: پزشک متخصص زنان و زایمان، ماما یا متخصص غدد باید میزان قند و فشار خون زنان باردار را به کرات کنترل کنند. تغییر رژیم غذایی و ورزش کردن بهترین روش های کنترل دیابت بارداری هستند، اما در برخی از موارد به دارو درمانی نیاز است.

مطالعه بیشتر:

1- مشکلات شایع چشم در دوران بارداری

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد