داروهای باروری ایمن هستند؟

پس از انتشار خبر عود کردن مجدد سرطان سینه سه زن که مرحله سوم لقاح مصنوعی (IVF) را پشت سر می گذاشتند ابهامات زیادی درباره ایمنی داروهای باروری ایجاد شد. بانوان نگرانی شان درباره ایمنی داروهای باروری را با مطرح کردن این سوال بیان می کنند: داروهای باروری زمینه عود کردن سرطان سینه و تخمدان را فراهم می کنند؟

داروهای باروری ایمن هستند؟ | +نی نی

*

.

داروهای باروری خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهند، هر چند ممکن است باعث عود کردن این نوع سرطان شوند.

پاسخ کارشناسان

زنانی که تحت درمان های باروری مثل IVF قرار دارند داروهایی دریافت می کنند که سیستم تولید مثل شان را تحریک کند. در نتیجه، آنها در معرض سطوح بالای هورمون استروژن قرار می گیرند که به گفته متخصصان انستیتو بهداشت محیطی بریتانیا در زمره مواد سرطان زا قرار دارد.

دکتر جنیفر لیتون، سرطان شناس مرکز درمان سرطان منچستر گفت:" تجزیه و تحلیل بیش از 23 مطالعه در سال 2010 توسط محققان مدرسه پزشکی دانشگاه مالمو نشان داد داروهای باروری خطر بروز و عود مجدد سرطان سینه را افزایش نمی دهند. آمار ابتلا به سرطان های تخمدان و سینه در بانوانی که از لقاح مصنوعی برای باردار شدن استفاده کرده اند اندک است. "

دکتر جیمی گریفو، مدیر بخش سرطان مدرسه پزشکی دانشگاه بیرمنگام نیز گفت:" نگاهی اجمالی به سلامت زنان نابارور نشان می دهد، آنها در معرض ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند که البته عامل اش مصرف داروهای باروری نیست. "

یافته های مطالعه دراز دامن محققان دانمارکی در سال 2009 نیز نشان داد، رابطه ای میان داروهای باروری و بروز سرطان تخمدان وجود ندارد.

این در حالی است که نتیجه مطالعه ای که دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه کپنهاگ در سال 2016 انجام داده اند نشان داد، زنانی که IVF شده اند بیش از زنان ناباروری که درمان های باروری دریافت نکرده اند در معرض ابتلا به سرطان تخمدان - توده های بینابینی تخمدان - قرار دارند.

دکتر لیتون افزود:" مصرف داروهای باروری توسط زنانی که سرطان سینه شان - حساس به هورمون استروژن - درمان شده ممکن است باعث عود کردن بیمارشان شود. "

نکته مهم

داروهای باروری خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهند، هر چند ممکن است باعث عود کردن این نوع سرطان شوند. برخی از یافته های تازه پژوهشگران نشان داده، مصرف این نوع داروها خطر ابتلا به سرطان تخمدان را اندکی افزایش می دهند. اما کارشناسان باور ندارند خطر مصرف داروهای باروری به اندازه ای باشد که سلامت کلی زنان نابارور را به خطر بیندازد.

مطالعه بیشتر:

1- IVF موثرترین روش درمان ناباروری است

به اشتراک بگذارید:

شاید این مطالب نیز برایتان جالب باشد