هفته به هفته بارداری

فرزند شما در طی این هفته تحرک بسیار ناچیزی خواهد داشت بطوریکه احتمالاً آنرا حس نخواهید کرد اما دانستن این موضوع و تصور آن می تواند هیجان انگیز باشد. متاسفانه ممکن است در این هفته دچار حالت تهوع و بی حالی شوید، گرچه برای برخی بانوان حالت تهوع از این هفته به بعد کاهش می یابد. راه های متفاوتی برای کمک به خود در جهت تسکین این مشکل وجود دارد، اما اگر بیش از حد شما را آزار می دهد بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.
در این هفته چشم های جنین که تا این زمان در اطراف سر قرار داشتند، به سمت جلو سر حرکت کرده اند و بخش خارجی گوش شروع به شکل گیری می کند. انگشتان پا نسبت به انگشتان دست رشد کندتری دارند و هنوز شبیه به جوانه های انگشت هستند.  رحم شما برای جای دادن جنین، بزرگ و بزرگتر می شود و به سمت بالا تمایل پیدا می کند. همه ارگان های اصلی دستگاه گوارش جنین رشد خود را آغاز کرده اند اما هنوز جهت انجام فعالیت و عمل هضم آماده نشده اند.
در این هفته طول بدن جنین 18 میلی متر می باشد. 
 

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

اگر در این هفته سونوگرافی انجام دهید، می توانید جزئیات بیشتری از صورت فرزندتان را ببینید. 
پلک های او تشکیل شده ولی تا حدود هفته 26 بسته خواهند ماند. لب ها شکل گرفته اند و با پوستی که آن را احاطه کرده، بیشترین تجمع اعصاب را خواهد داشت. عضله زبان از پایه ی دهان جنین رشد می کند، اما هنوز دو هفته تا بوجود آمدن اولین جوانه چشایی باقی مانده است. در اندام های بالاتنه، قسمت انتهایی جوانه دست ها پهن تر شده و در آینده کف دست فرزندتان را شکل خواهند داد. انگشت ها مجزا تر شده و اکنون اولین تکان های آرنج اتفاق خواهد افتاد.
تا پایان این هفته طول بدن جنین 3/2 سانتی متر و وزن او 2 گرم خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...


وضعیت مادر  

این هفته، سطح کنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) در تهوع شما به اوج خود رسیده است. خبر خوب این است که از هفته دیگر حال شما خیلی بهتر می‌شود چون سطح هورمون ها ثابت می‌شود. خبر بد اینکه احتمالا این هفته کمی سخت خواهد بود. اگر زیاد استفراغ می‌کنید آب فراوان بنوشید تا آب بدنتان کم نشود. رحم شما دو برابر شده و الان به اندازه یک توپ تنیس است. محدوده زیر ناف سفت‌تر از معمول خواهد بود. 
برخی خانم‌ها در این مرحله می‌گویند که تمایل خود را به نزدیکی کردن از دست می‌دهند، در حالی که برخی دیگر می‌گویند تمایلشان بیشتر می‌شود. ممکن است متوجه تغییراتی در پوست و موی خود شوید. موهای شما ممکن است ضخیم و براق شده باشند، یا چرب، نرم و نازک.
امکان دارد در این هفته تمایلی به ورزش نداشته باشید، اما سعی کنید پیاده‌روی کنید چون به پایین بردن غذایتان کمک خواهد کرد. 

توصیه‌های غذایی

غذاهای نشاط آور

اگر طی بارداری گاهی دچار بی حالی می شوید، کیفیت غذای خود را ارتقا دهید. انسان های آرام و شاد معمولاً مقدار زیادی "سروتونین" مصرف می کنند. این ماده زمانی تولید می شود که شما غذای حاوی پروتئین مصرف کرده باشید. بنابراین سعی کنید گوشت (بخصوص بوقلمون)، ماهی، حبوبات و تخم مرغ کاملاً پخته شده مصرف کنید. 
مصرف غذاهای سرشار از ویتامین ب مانند موز و آواکادو نیز می تواند در افزایش مقدار سروتونین به شما کمک کنند.
آیا از اینکه به شما بگویند چه چیزهایی نمی توانید بخورید خسته شده اید؟ یک باور سنتی رایج این است که می گوید پنیر به جنین صدمه می زند. ولی تنها پنیرهای پاستوریزه نشده خطرناک هستند زیرا خطر لیستریا را افزایش می دهند. 
 

باید ها و نباید ها

آیا باید نمک زدن به غذا را متوقف کنم؟ 

نیازی به محدود کردن مقدار مصرف نمک نیست، اما سعی کنید بیش از روزانه 6 گرم مصرف نکنید.
در دوران بارداری، خون و بقیه مایعات بدن تقریباً 50 درصد افزایش می یابد، افزایشی که نیاز به نمک و آب بیشتر دارد. 

موارد قابل توجه برای این هفته 

• در صورت شدت حالت تهوع ، بهتر است پیاده روی سریع در هوای آزاد همراه با تمرکز بر روی تنفس و حالت بدن خود را امتحان کنید. برخی مواقع نوشیدن مقداری آب این حالت را سبک تر کرده و به شما اجازه می دهد بیشتر ورزش کنید. کسانی که بطور مرتب ورزش روزانه انجام می دهند، شاهد برطرف شدن حالت تهوع در زمان فعالیت خود باشند، اگرچه ممکن است پس از آن دوباره شروع شود.
• استفراغ و حالت تهوع شدید نیز می تواند نشانه ورزش زیاد از حد باشد. همیشه قبل، در حین و بعد از فعالیت های فیزیکی آب بنوشید. 

 


بهتر است بدانید که ...

داروهای سرماخوردگی حاوی مواد مختلفی از جمله آنتی هیستامین هستند که بهتر است در دوره بارداری از آنها دوری کرد. پیش از مصرف هر گونه دارو برچسب آن را مطالعه و با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.
پیش از روی آوردن به دارو، درمان های طبیعی مانند بخور یا اسپری های بینی را امتحان کنید.