هفته به هفته بارداری

این آخرین هفته ای است که فرزندتان عنوان نو جنین را خواهد داشت؛ او در هفته آینده جنین نامیده خواهد شد. اندام های اصلی او رشد کرده اند، اما این بدین معنا نیست که آنها بطور کامل و مرتب فعالیت می کنند. هنوز راه زیادی در پیش است چراکه دستگاه های بدن او در ادامه بارداری و حتی پس از آن به رشد خود ادامه خواهند داد. قابل توجه ترین تغییر در بدن شما در بخش پستان ها خواهد بود، بطوریکه در حالت طبیعی یک یا چند سایز بزرگتر خواهند شد.
در این هفته گوش بیرونی فرزندتان کاملاً شکل گرفته اما هنوز در موقعیت نهایی خود قرار نگرفته است. مچ دست شکل گرفته و می تواند خم شود و انگشتان دست و پا بلند و مجزا شده اند. بند ناف خون را بین جفت و جنین عبور می دهد. اکنون جفت بسیار فعال بوده و تا پایان بارداری، به عنوان شاهراه حیات فرزندتان عمل خواهد کرد. کیسه زرده در حال کوچکتر شدن است چراکه دیگر نیازی به وجود آن نیست. در این زمان دهان و لب ها تقریباً بطور کامل رشد کرده اند و بینی برجسته شده و ظاهر مشخصی پیدا کرده است.
تا پایان این هفته طول بدن جنین 1/3 سانتی متر و وزن او 4 گرم خواهد بود.
 

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

بیشتر اندام های اولیه فرزندتان در محل خود قرار گرفته اند؛ دست و پاها همراه با مچ و آرنج بطور کامل شکل گرفته اند و انگشت های کوچک او قابل مشاهده هستند. 
شانه ها، آرنج و مچ هرکدام خم شده و اکنون دست ها در جلوی صورت قرار گرفته اند. برای تشخیص این حرکات هنوز زود است اما ممکن است در سونوگرافی کمی قابل تشخیص باشند.
اندام های پایین تنه از ناحیه مفاصل ران و زانو خم شده اند و جنین حالت چهار زانو به خود گرفته است. در این زمان می توان هر یک از انگشت های پا را جداگانه تشخیص داد و آلت تناسلی شروع به شکل گرفتن می‌کند.
استخوان های جلوی جمجمه شروع به تشکیل و توسعه بالای پیشانی کرده و از غضروف به استخوان تبدیل می شوند. پیشانی هنوز بسیار برجسته است و بالای سر نیز همچنان بسیار نرم است تا بتواند با رشد سریع مغز مطابق باشد. در این مرحله اجزا صورت مشخص تر می شوند. پلک های بسیار لطیف او اکنون بطور کامل بروی چشم ها شکل گرفته اند ولی تقریباً تا هفته 26 بارداری بسته خواهند ماند.
جفت مسئولیت تهیه مواد غذایی جنین را از کیسه زرده تحویل می گیرد، این تغییر نقطه عطفی در روند رشد فرزندتان بشمار می آید. جفت نیز مانند فرزندتان نیاز به رشد و ایجاد گردش خون دارد تا بتواند خواسته های متعدد و فزاینده او را تامین کند.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر  

تبریک! رحم شما به اندازه یک توپ بیسبالِ نرم، باد کرده است! اگر در آینه به بدن خود نگاه کنید تغییر شکل بدنتان کاملاً  مشخص خواهد بود. گودی کمرتان کمتر شده و سینه‌هایتان بزرگ‌تر شده‌اند.
در سه ماهه اول، پستان‌ها پرکارترین دوره را دارند. طی چند هفته اول، پروژسترون‌ها باعث رشد غدد شیری می‌شوند و استروژن باعث تحریک مجاری شیر می‌شود. پستان‌ها یکی دو سایز بزرگتر می‌شوند و رگ‌ها تیره‌تر نوک پستان‌ها بزرگتر، برجسته‌تر و می‌شوند تا بعدا نوزاد بتواند آنها را به راحتی پیدا کند.
احتمالاً سرعت وزن گیری شما در این مرحله افزایش خواهد یافت، اما اگر تا الان وزن اضافه نکرده‌اید نگران نباشید. اگر پزشکتان درباره وزن شما نگران نیست، شما هم نباید نگران باشید. 

توصیه‌های غذایی

طالبیِ پر خاصیت

وجود آب کافی در بدن در طی بارداری امری حیاتی به شمار می آید. بهتر است از میوه هایی که حاوی آب فراوانی هستند استفاده کنید. آب موجود در میوه به راحتی جذب بدن می شود، زیرا میوه ها حاوی قندهای طبیعی هستند که موجب کشیدن آب درون جریان خون می شوند. هندوانه، طالبی، خربزه و گرمک بطور طبیعی دارای آب فراوان هستند. از این گذشته، طبع کم اسید و بافت نرم شان مصرف آنها را در دوره بارداری آسان تر می کند. 
همچنین با مصرف این میوه ها، علاوه بر تامین آب بدن، فولیت (فولیك اسید طبیعی) و ویتامین ها و مواد مغذی بیشتری دریافت خواهید کرد. ترکیب هندوانه با پنیر یا ماست را با کمی نان غنی شده برای یک وعده سبک امتحان کنید، (ترکیبی از جو دوسر و گندم و کنجد و عسل و قطعات میوه خشک و غیره) می توانید آنها را در هم زن ریخته و یک نوشیدنی مقوی درست کنید. 

 

باید ها و نباید ها

بدن شما دارای ذخایر داخلی مواد معدنی مختلف و عناصری مانند آهن بوده و مواد مغذی دیگر را از آنچه می خورید جذب می کند. با این حال اگر نگران مقدار ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز خود هستید، می توانید از مکمل های ویتامین بارداری استفاده کنید. فراموش نکنید که همچنان باید فولیک اسید مصرف کرده و غذاهای سرشار از آهن میل کنید. اگر در سه ماهه اول هیچ وزنی اضافه نکرده یا حتی کمی دچار کاهش وزن شدید، نگران نباشید. بیشترین وزن را باید  در سه ماهه دوم و سوم کسب کنید.
اگر زیاد استفراغ می کنید و سخت می توانید غذا را در معده نگه دارید، برای معاینه پزشکی تعلل نکنید.


موارد قابل توجه برای این هفته

تغییراتی که در پستان ها خواهید داشت به دلیل دو مسئله است، یکی افزایش مقدار خون و دیگری افزایش هورمون های بارداری، بخصوص در 12 هفته اول.
پیش از آنکه بارداری تان تایید شود احتمالاً حس خارش یا سوزش (بخصوص در ناحیه نوک پستان ها) را بدلیل افزایش حجم خون تجربه کرده اید.
•    پستان ها نسبت به هفته های اولیه حتی از هفته های 6 تا 8، بزرگتر و حساس تر شده و شاید دچار تغییر ظاهری مانند بروز رگ های برجسته شوند.  
•    حدود هفته های 8 تا 12، نوک پستان ها تیره تر و سفت تر می شوند. 
•    ممکن است حتی از هفته 16 بارداری، آغوز، اولین شیر مادر از پستان ها خارج شود. 

 

بهتر است بدانید که ...

ویار "پیکا" به معنای میل شدید به مصرف مواد غیر خوراکی می باشد، این لغت از کلمه لاتین «زاغ» گرفته شده، پرنده ای که قدرت تشخیص مواد غذایی و زباله را ندارد.
اگر دوست دارید زغال بجوید و یا بوی حاصل از حرارت بطری آب را استشمام کنید، دچار پیکا شده اید. البته زبان زدن به خمیر دندان بی خطر است، اما در برابر میل به خوردن مواد مسموم کننده مانند گچ، چسب و صابون مقاومت کنید. پیکا نشان می دهد که تغذیه شما به نوعی ناقص است، بنابراین به توصیه های ایمنی توجه کنید. مصرف مکمل های آهن یا ویتامین های دیگر می تواند موثر باشد.