هفته به هفته بارداری

اکنون فرزندتان بطور کامل شبیه به انسان شده و تغییرات پیچیده ای همچون رشد اندام های حسی در حال انجام است. از حالابه بعد او را جنین می نامیم. اگر تاکنون بارداری برای شما موضوعی واقعی نبوده، بزودی این اتفاق خواهد افتاد. زمان آن رسیده تا به مسایل عملی، مانند انجام سونوگرافی و آزمایش خون که جزئی از روند طبیعی بارداری هستند مشغول شوید. 
 همچنان که بارداری پیش می رود، جفت بزرگ می شود. او علاوه بر انتقال غذا و مواد زاید، از ورود عناصر مضر به بدن جنین جلوگیری می کنند. او درون کیسه آمنیوتیک، بسیار فعال شده، پیچ و تاب می خورد و ضربه می زند اما، شما نمی توانید هیچ یک را حس کنید. گردن کشیده تر شده و امکان تکان دادن سر به بالا و پایین و اطراف را به جنین می دهد. تخمدان ها و بیضه ها شروع به رشد کرده اند.
تا پایان این هفته طول بدن جنین 1/4 سانتی متر و وزن او 7 گرم خواهد بود.
 

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

تغییرات قابل توجهی که به اندام های جنسی جنین توانایی رشد می دهند در حال وقوع هستند.
هورمون ها بر رشد فرزندتان تاثیر گذار هستند و تخم دان ها و بیضه ها جنین شروع به شکل گیری می کنند. بیضه ها تدریجاً پایین می آیند اما رشد ساختاری آنها تا زمانی که جنین به بلوغ برسد کامل نمی شود. تخمدان تخمک تولید می کند، اما اینها در مرحله اولیه رشد باقی خواهند ماند. یک لوله تناسلی بسیار کوچک آلت تناسلی خارجی را شکل می دهد، اما هر دو جنسیت در این مرحله شبیه به هم هستند و تفاوت قابل توجهی بین آنها وجود ندارد، چراکه تنها 2.5 میلیمتر طول دارند. مثانه و مقعد فرزندتان اکنون از هم جدا شده اند. ولی هنوز کمی زمان نیاز است تا کلیه ها بطور کامل رشد کنند. 
از آنجایی که گردن جنین بلندتر شده است و سر او از بدنش فاصله گرفته است، فرزندتان بیشتر شکل انسانی به خود گرفته است. البته سر او هنوز تقریباً نیمی از کل طول جنین را تشکیل داده است.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

از آنجاکه بدن شما خود را با رحم در حال رشد سازگار می کند، ممکن است در ناحیه لگن کمی دچار ناراحتی شوید. وجود مقدار کمی درد و کوفتگی در دوران بارداری مشکل نگران کننده ای نیست. این دردها به دلیل کشیدگی رباط و عضلات لگن برای جای دادن به رحم در حال رشد شما اتفاق می افتد. ممکن است این امر  کمی ناراحتی ایجاد کند، اما باید قابل تحمل باشد. اگر دردی که احساس می کنید مانند درد شکم و گرفتگی عضلات در زمان قاعدگی همراه با کمی خونریزی بوده یا  پیوسته و شدید باشد، حتماً باید جهت بررسی خود را به پزشک یا بیمارستان برسانید. پزشک شما را معاینه می کند تا از عدم وجود خطر سقط یا بارداری خارج از رحمی مطمئن شود.
در هفته های پیش روی رشد جنین و بدن شما سرعت بیشتری خواهد یافت بنابراین باید آب بیشتری بنوشید، زیرا بدنتان در حال تولید خون، چربی و مایع آمنیوتیک است و تعرق بیشتری خواهید داشت. احتمالاً برخی مواقع عطش زیادی خواهید داشت. آب و شیر زیاد بنوشید اما از نوشیدنی‌های گازدار دوری کنید. 

توصیه‌های غذایی

همانطور که می‌دانید فولات، فیبر و آهن مواد مغذی بسیار مهمی برای شما و فرزندتان محسوب می‌شوند. ولی آنچه ممکن است ندانید این است که می‌توانید هر سه این مواد مغذی را  در موسیر و پیازچه بیابید و برای تامین کلسیم خود از انجیر استفاده کنید.  


باید ها و نباید ها

سلامت دهان و دندان در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد، بنابراین با دقت فراوانی مسواک بزنید و به ملاقات دندانپزشک بروید.
حتماً مراقبت از لثه و دندان های خود را جدی بگیرید. از آنجاییکه هورمون پروژسترون باعث نرم شدن بافت لثه می شود، بنابراین هنگام مسواک زدن احتمال خونریزی آنها وجود دارد، در نتیجه احتمال عفونت نیز افزایش می یابد. متاسفانه بین بیماری لثه و زایمان زودرس ارتباط مستقیمی وجود دارد. باکتری ای که توسط بیماری لثه ایجاد می شود، درون جریان خون مادر سم هایی را آزاد می کند که به جفت رسیده و رشد جنین را تحت تاثیر قرار می دهند. این عفونت می تواند منجر به تولید عناصر شیمیایی شود که موجب التهاب شده و باعث گشاد شدن دهانه رحم و در نتیجه شروع  انقباضات رحمی شود.
برای حفظ سلامت دهان خود در دوران بارداری، با خمیردندان فلوراید روزانه دوبار مسواک بزنید و هر روز از نخ دندان استفاده کنید. حتماً به طور منظم به دندان پزشک مراجعه کنید. اگر برای درمان عفونت نیاز به آنتی بیوتیک پیدا کردید، حتماً به دندانپزشک یادآور شودید که باردار هستید تا داروهایی که برای بارداری مناسب هستند تجویز شوند. 

 

موارد قابل توجه برای این هفته

احتمالاً حدود هفته 11 بارداری، پزشک از شما می خواهد که تست غربالگری تجمع مایع پشت گردن جنین را انجام دهید. این آزمایش با اندازه گیری عرض پوست پشت گردن جنین و تجمع مایع اضافی در آن بخش، میزان خطر ابتلا به سندروم دان را بررسی می کند.  
•    تست مایع گردنی توسط سونوگرافی تا 80 درصد صحیح و دقیق است. اگر پزشک همراه با اسکن یک آزمایش خون(PAPP-A) نیز پیشنهاد کند، صحت نتیجه آن به 85 تا 90 درصد رسیده و در صورت ارزیابی استخوان بینی تا 95 درصد افزایش می یابد.  
•  درصورت بالا بودن خطر ابتلا باید آزمایش دیگری نیز انجام شود.

 

بهتر است بدانید که ...

تحقیقی در آمریکا نشان داده است که مادرانی که دارای یک فرزند هستند، بطور میانگین 2 یا 3 دندان و مادران صاحب 4 یا فرزندان بیشتر، بین 4 تا 8 دندان خود را از دست داده اند. 
بنابراین ممکن است این گفته قدیمی که "برای هر فرزند، یک دندان از دست می دهی!" می تواند به نحوی حقیقت داشته باشد. این عارضه ممکن است به دلیل بروز بیماری لثه بر اثر نوسانات هورمونی در دوره بارداری باشد.