هفته به هفته بارداری

در پایان این هفته اولین سه ماهه بارداری به عنوان مرحله ای بسیار مهم در بارداری به پایان می رسد. بیشتر بانوان اولین سونوگرافی خود را در این هفته انجام می دهند و این بزرگ ترین هیجان سه ماهه اول است. 
اندام های فرزندتان کاملاً شکل گرفته و بلندتر شده اند و حالت های جدید بسیار زیادی را امتحان خواهد کرد. در این مرحله سر جنین کمی گردتر شده است. بند ناف کاملاً رشد کرده و مسئول انتقال مواد مغذی حیاتی مانند گلوکز، از خون شما و جفت به جنین است و در ادامه بارداری بندناف طویل تر خواهد شد. قلب فرزندتان به سرعت در حدود 160 ضربه در دقیقه می تپد، که دو برابر ضربان قلب شماست. دهان با کسب توانایی باز و بسته شدن به جنین اجازه می دهد تا مایعی را قورت داده و یا خمیازه بکشد. طول جنین 6.1 سانتیمتر می باشد. 
 

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

به انتهای سه ماهه اول رسیده اید و در این زمان فرزندتان از یک توپ سلولی به یک جنین فعال تبدیل شده است. فرزندتان دیگر قادر است کارهای بسیاری انجام دهد، ازجمله باز کردن دهان، خمیازه کشیدن، سکسکه و عمل قورت دادن. عمل قورت دادن از مکیدن زودتر فعال می شود، فرزندتان مدام مایع آمنیوتیک را قورت خواهد داد اما حرکات پیچیده تر مکیدن تا هفته های 18 تا 20 اتفاق نخواهد افتاد. عمل قورت دادن به رشد روده ها کمک می کند.  
 قلب جنین در این مرحله تقریباً در هر دقیقه 140 ضربه می تپد، که حداقل دو برابر ضربان قلب شما می باشد. قلب و سیستم هدایت جریان الکتریکی داخلی آن از لحاظ ساختاری کامل شده اند، اما عروق خارجی آن همچنان نابالغ هستند.  تا پایان این هفته طول بدن جنین 4/5 سانتی متر و وزن او 14 گرم خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

با انجام سونوگرافی در این هفته در خواهید یافت که خطر سقط جنین کاهش یافته و دیگر می توانید با آرامش کامل مابقی بارداری را ادامه دهید. این موضوع می تواند برای شما خوشایند باشد، بخصوص اگر از روز اول بارداری نگران بوده اید. با ادامه بارداری خطر سقط نیز کاهش یافته و تا پایان هفته دوازدهم احتمال آن به یک درصد می رسد.
 در دوران بارداری تغییراتی در پوست شما ایجاد می شود. برخی به دلیل سطح بالای پروژسترون، روی پوست خود جوش در می آورند. یا برخلاف آن ممکن است به علت هورمون های بارداری دچار خشکی پوست شوند. ممکن است همچنان که شکم رشد کرده و پوست کشیده می شود، خشکی پوست آن بخش بیشتر شود.
لک ها و خال ها ممکن است تیره تر شوند. همچنین احتمال دارد متوجه خطوط باریک و قرمز روی قفسه سینه یا پاها شوید: به اینها خال های عنکبوتی گفته می شود که به دلیل افزایش خون در سطح پوست بوده و موجب گشادی عروق شده و درنتیجه بیشتر قابل رویت می شوند.  
افزایش سطح استروژن در برخی بانوان موجب می شود تا نسبت به قبل از بارداری پوست بهتری داشته باشند. سرخی پوست بدلیل افزایش حجم خون در بارداری ایجاد می شود که به شما چهره ای سرخ و سلامت می دهد. 

توصیه‌های غذایی

مصرف شیرینی و شکلات بصورت گاه به گاه مانعی ندارد، ولی غذاهای فرآوری شده معمولاً حاوی قند و چربی های پنهان بوده و مواد مقوی بسیار کمی دارند، بنابراین بهتر است مواد شیرین سالم تری را در میان وعده های خود جایگزین کنید، میوه های تازه انتخاب بهتری هستند.
همواره برچسب روی مواد غذایی را بخوانید و به دنبال آنهایی باشید که حاوی چربی کمتر و قند افزوده شده کمتری باشند. بطور منظم و سر ساعت وعده های غذایی خود را داشته باشید تا بتوانید میل به مصرف شیرینی ها را کنترل کنید. این کار باعث ثابت ماندن میزان قند خون و کاهش ویار مواد شیرین می شود. سعی کنید هر سه ساعت چیزی بخورید و اگر بین وعده های غذایی گرسنه شدید یک میان وعده سالم مانند ساندویچ مرغ، ماست کم چرب، میوه تازه، کمپوت یا میوه های خشک مانند کشمش یا زردآلو استفاده کنید. 
سعی کنید روزانه حدود دو لیتر آب بنوشید، زیرا اغلب وقتی تشنه هستید احساس گرسنگی دارید. نوشیدن یک یا دو لیوان آب می تواند مانع ناخنک زدن به ظرف شیرینی شود.

 

باید ها و نباید ها

اگر بجای آنکه مصرف سیگار را ترک کنید تنها مصرف آن را کم کرده اید، متن زیر را مطالعه کنید.  بسیاری از سیگاری ها از هنگامی که مصرف سیگار را کمتر کرده اند، دود آن را عمیق تر فرو می دهند و این امر میزان جذب سموم را افزایش می دهد. در اینجا چگونگی تاثیر سیگار بر فرزندتان را شرح می دهیم: 

•    منوکسیدکربن، نیکوتین و عناصر دیگر از ریه ها به جریان خون گذر کرده و به جفت می رسند. 
•    نیکوتین موجب افزایش ضربان قلب جنین می شود چرا که قلب مجبور است برای بدست آوردن اکسیژن بیشتر تلاش مضاعفی داشته باشد و این مسئله سرعت رشد جنین را تحت تاثیر قرار می دهد. 
•    مصرف سیگار خطر سقط جنین، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را افزایش می دهد. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی تمباکو می تواند موجب بروز عوارضی از قبیل آسم و عفونت ریه نوزاد پس از تولد شده که به میزانی خطرناک است که نیاز به بستری شدن در بیمارستان خواهد داشت.
•    اگر شما و همسرتان  سیگار مصرف می کنید، خطر مرگ نوزاد در خواب را چند برابر می کنید. هر دو باید سیگار را ترک کنید.
•    اگر با فرد سیگاری زندگی می کنید، هزاران مواد شیمیایی سمی سرطان زا یا دود سیگار که در هوای اطراف شما آزاد شده را تنفس می کنید.
•    چند مطالعه تایید کردند که مصرف کم سیگار نیز می تواند به سلامت جنین آسیب رسانده و خطر سقط و زایمان زودرس را افزایش دهد. 

 

موارد قابل توجه برای این هفته

اگرهنگام بالا رفتن از پله ها از نفس افتادید، آن را به عنوان یکی از عوارض جانبی و طبیعی بارداری بپذیرید.
کمی احساس کم نفس بودن، تا پایان سه ماهه اول، طبیعی است. چراکه  قلب و ریه های شما باوجود تغییراتی که در بدن رخ می دهند، مجبورند سخت تر تلاش کنند تا بتوانند اکسیژن مورد نیاز را به بدن شما برسانند تا جنین بتواند رشد کند.
مقدار اکسیژن مورد نیاز در بارداری حدود 20 درصد بیشتر از معمول است؛ مقداری از این اکسیژن به جفت و جنین، و مابقی به سایر اندام های شما منتقل می شود. برای بدست آوردن این میزان بالای اکسیژن، به ویژه هنگام ورزش، سریع تر و عمیق تر نفس می کشید و اغلب نفس نفس زده و دچار نفس تنگی می شوید.
با رشد جنین، رحم شما کمی به سمت بالا کشیده می شود و بقیه اندام های شکمی برای ایجاد فضای بیشتر، ترتیب قرارگیری خود را تنظیم می کنند. اندام ها و رحم به دیافراگم شما فشار آورده، درنتیجه تنفس عمیق دشوار می شود. بنابراین برای دریافت اکسیژن مورد نیاز خود، مجبور می شوید سریع تر نفس بکشید. هورمون پروژسترون نیز سرعت تنفس شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر در مورد نفس تنگی خود نگران هستید، حتماً با پزشک مشورت کنید.
 

بهتر است بدانید که ...

سونوگرافی پزشکی از اوایل دهه 1960 مورد استفاده قرار گرفت. 
البته اولین کشف تکنیک های انعکاس صدا با فرکانس بالا، که سونوگرافی بر مبنای آن است، از 1880 در پاریس رایج بوده است. در اوایل قرن 20، سونوگرافی به عنوان یک ابزار درمانی استفاده می شده و تنها پس از دهه 1940 بود که مطالعاتی درباره استفاده از آن به عنوان یک ابزار تشخیصی آغاز شد.