هفته به هفته بارداری

بدن تان با ورود به سه ماهه دوم بارداری بیش از پیش با بارداری سازگار می شود. در اکثر بانوان در سه ماه دوم تمامی مشکلات و ناراحتی های اولیه بارداری به تدریج از بین می رود. سطح بالای هورمون های بارداری که دلیل اصلی حالت تهوع به شمار می آید، کم کم فرو کش کرده و خستگی و ضعف بارداری کاهش می یابد. در این میان، فرزندتان به آرامی درون کیسه آمنیوتیک شناور است. همچنانکه او رشد می کند، کیسه آمنیوتیک نیز فضای بیشتری برای کشش و ضربه زدن به او می دهد. مایع آمنیوتیک در برابر ضربه ها و تکان های جنین مانند یک ضربه گیر عمل می کند، از این رو شما چیزی حس نمی کنید.  میانگین قد جنین از سر تا انتهای لگن در هفته 13، 4 سانتی متر و میانگین وزن او 7 گرم می باشد. مغز او نیز به سرعت در حال رشد است.   
 

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

رشد مغز به تدریج به جنین توانایی بیشتری در واکنش نشان دادن و حرکت کردن می دهد. مغز فرزندتان به سرعت در حال رشد است. نیم کره راست و چپ مغز شروع به اتصال می کنند. هر نیم کره کنترل نیمه مخالف بدن را در دست دارد، بنابراین سمت راست مغز کنترل عضلات چپ بدن و نیم کره چپ کنترل عضلات راست بدن را به عهده دارد. 
انگشت های پا اکنون از هم جدا و طول همه آنها یکسان است. مفصل مچ پا به قدر کافی رشد کرده و قادر به تحرک است، اما احتمالاً هنوز شما نمی توانید حرکات او را حس کنید.
حجم مایع در هفتمین هفته تنها یک میلی لیتر بوده، اما در این مرحله از بارداری به 25 میلی لیتر رسیده است و تقریباً تا شش هفته آینده به حدود 60 میلی لیتر خواهد رسید. مایع آمنیوتیک تا هفته 32 بارداری مدام افزایش یافته و سپس تا هفته 37 ثابت می ماند و پس از آن از تا حدود 8 درصد در هر هفته کاسته می شود. تا پایان این هفته طول بدن جنین 7/4 سانتی متر و وزن او 23 گرم خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

اکنون که در سه ماهه دوم هستید و آزمایش سونوگرافی تاریخ زایمان را مشخص کرده است، شاید مایل باشید خبر بارداری خود را با دایره گسترده تری از اطرافیان خود در میان بگذارید. می توانید با اعتماد به نفس این کار را انجام دهید، چون دیگر می دانید خطر سقط پس از هفته دوازدهم به یک درصد کاهش یافته است. همچنین اگر شکم شما تا این زمان برآمده نشده باشد تا چند هفته دیگر خود را نشان خواهد داد، پس پنهان نمودن بارداریتان کار دشواری خواهد بود. 
تقریباً با آغاز سه ماهه دوم حالت تهوع صبحگاهی کاهش می یابد. باور کلی بر این است که نوسانات سریع هورمون ها در مراحل اولیه بارداری برای برقراری و حفظ حاملگی ضروری هستند، می تواند دلیل اصلی ایجاد حالت تهوع باشد. تا این مرحله بارداری شما به خوبی پابرجا شده و اندام های اصلی داخلی و سیستم نگهدارنده جنین، بطور کامل شکل گرفته اند، بنابراین مقدار ترشح هورمون ها نیز تعدیل می شود.  اگر تا این مرحله حالت تهوع و استفراغ فروکش نکرده است نگران نباشید چون برای برخی بانوان تا سه ماهه دوم هم ادامه پیدا می کند. اگر از شدت تهوع خود نگرانید، نزد پزشک بروید.
اگر حالتان بهتر شده است می تواند زمان مناسبی برای شروع یک ورزش جدید باشد. اگر اخیرا شنا را امتحان نکرده‌اید، ببینید چرا برخی متخصصین به آن بهترین ورزش بارداری می‌گویند. یوگا یک ورزش سبک دیگر است که می‌تواند حالتان را بهتر کند. یک کلاس یوگا برای بارداری پیدا کنید. 

توصیه‌های غذایی

کالری مورد نیاز برحسب میزان فعالیت فیزیکی شما در سه ماهه دوم روزانه حدود 2100 تا 2500 کالری می باشد. سعی کنید میان وعده های سبکی داشته باشید و از خوراکی های مقوی استفاده کنید. بطور مثال، یک عدد موز تقریباً 100 کالری، یک مشت آجیل حدود 170 کالری دارد. برای یک میان وعده سبک 200 کالری، می توانید دو تکه نان سبوس دار با مقدار کمی کره و مربا؛ یک کاسه کوچک فرنی با شیر کم چرب؛ یا یک ظرف کوچک سوپ با تکه ای نان و کره میل کنید. 
البته اگر به طور منظم ورزش می کنید، می توانید مقدار مصرف کالری را افزایش دهید، بدون آنکه وزن اضافه کنید.


باید ها و نباید ها

اکنون زمان بسیار مناسبی برای ادامه برنامه ورزشی است، پیش از آنکه آنقدر سنگین شوید که نتوانید به راحتی و با لذت فعالیت کنید، از این فرصت استفاده کنید. 
در کنار تشویق برای ادامه ورزش در طی سه ماهه دوم باید از انجام برخی حرکات خطرناک پرهیز کنید. از هرگونه فعالیتی که باعث افتادن، فعالیتی که نیاز به تعادل بالا و حرکت سریع داشته باشد، بخصوص ورزش هایی که نیاز به خوابیدن به پشت به مدت طولانی و یا چرخش بالاتنه دارند، اجتناب کنید. مرکز ثقل شما دچار تغییراتی شده که احتمال افتادن و بی تعادلی شما را افزایش داده و برای سلامت شما و جنین تان خطرناک خواهد بود. 
بهتر است از فعالیت های زیر در طی سه ماهه دوم (و سوم) اجتناب شود:
•    ورزش شدید در ارتفاعات بلند (مگر آنکه به آن عادت داشته باشید)
•    غواصی و شیرجه در آب
•    دوچرخه سواری در کوهستان یا جاده
•    سنگ نوردی
•    اسکی، اسنوبورد و اسکی روی آب 
•    اسکیت و یا هاکی روی یخ 
•    اسب سواری
•    پرش بانجی!
ورزش هایی که بوسیله راکت انجام می شوند مانند تنیس و بدمینتون را محدود کنید، چراکه حرکات سریع و چرخشی آن تعادل ضعیف شما را تحت تاثیر قرار داده و خطر افتادن را افزایش می دهند. 


موارد قابل توجه برای این هفته

اگر از خستگی و بی حالی بارداری رنج می برید، سعی کنید مصرف غذاهای سرشار از آهن را بیشتر کنید. از مواد زیر استفاده کنید:
•    سبزیجات برگ دار سبز تیره
•    گوشت قرمز
•    غلات سبوس دار
•    حبوبات
•    آب آلو

ویتامین سی به جذب بیشتر آهن کمک می کند، بنابراین سعی کنید همراه با غذا آب پرتقال تازه بنوشید و مصرف قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار را کاهش دهید: زیرا کافئین مانع جذب آهن می شود. 

بهتر است بدانید که ...

سیستم ایمنی شما در طی بارداری تضعیف می شود تا بدن شما نتواند جنین را پس بزند. 
متاسفانه، این امر شما را بیشتر در معرض سرماخوردگی و عوارض دیگر آن قرار می دهد. همچنین هورمون های بارداری می توانند موجب تشدید گرفتگی بینی و حالت تهوع شوند.