هفته به هفته بارداری

فرزندتان هنوز آنقدر بزرگ نشده که شکم شما را برجسته کند اما، متوجه پهن تر شدن کمر خود خواهید شد. بسیاری از بانوان در این مرحله از بارداری انرژی و احساس سرزندگی بیشتری دارند. در این زمان مصرف مواد غذایی مفید بسیار اهمیت دارد از اینرو، سعی کنید همیشه بهترین غذاها را انتخاب کنید. به ویژه که بدن شما و فرزندتان برای ادامه رشد خود به مقدار فراوانی پروتئین نیاز دارد. 
در این مرحله جزییات چهره جنین با وضوح بیشتری مشخص می شوند، چشم ها و گوش ها نیز به موقعیت نهایی خود رسیده اند. تقریباً در این مرحله موهای اولیه در فرق سر جنین و ابرو ها ظاهر می شوند. مغز با سرعت بالایی در حال رشد و سر فرزندتان تقریباً نیمی از قد او را تشکیل داده است. تا پایان این هفته طول بدن جنین 7/8 سانتی متر و وزن او 43 گرم خواهد بود.
 

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

در این مرحله رشد اصلی سیستم عصبی مرکزی جنین آغاز شده و پیشرفت بیشتری خواهد داشت. همچنین رابطه میان سلول های عصبی سازمان یافته تر و رشته های عصبی از هم مجزا می شوند. رشد سیستم عصبی اکنون وارد فعال ترین مرحله خود می شود. بر این اساس، سر جنین نیمی از طول بدن او را تشکیل می دهد.  
رشد سریع فرزندتان همچنان ادامه یافته و در طی سه هفته آینده دو برابر خواهد شد و از 5.5 سانتیمتر به 10 سانتیمتر خواهد رسید. استخوان ها و عضلات او به طرز پیشرفته ای رشد می کنند و با وجود اینکه تمامی مفاصل شکل گرفته اند ولی استخوان بندی او سه هفته دیگر شروع به محکم شدن خواهد کرد.
اکنون جنین برای دریافت غذا کاملاً به جفت وابسته است. تقریباً می توان گفت که در این زمان عوامل محیطی هیچ تاثیری بر ابعاد جنین ندارند؛ تمامی جنین ها تا حدود هفته 20 بارداری به یک اندازه هستند.
جفت از فرزندتان بزرگتر است و تمام مواد غذایی مورد نیاز او را تامین می کند.  
  در حال حاضر مثانه جنین هر 30 دقیقه پر و خالی می شود؛ او مایع آمنیوتیک را قورت داده، توسط کلیه ها فیلتر کرده و سپس به عنوان ادرار خالی می کند. در این مرحله حجم مثانه بسیار کم است و حتی تا هفته 32 تنها به 10 میلی لیتر و تا هفته 40 به 40 میلی لیتر خواهد رسید.  
 انگشتان پا بطور کامل شکل گرفته و از هم جدا هستند و تک تک استخوان های آن را می توان به وضوح در یک سونوگرافی از هم تشخیص داد.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

حتی در زمانیکه وضعیت جسمانی بهتری دارید و احتمالاً پرانرژی تر شده اید، اما هنوز ممکن است از نظر عاطفی دچار نوسان باشید. این کاملاً طبیعی است.  این مرحله از بارداری می تواند دوره ای عاطفی باشد: رسیدن به سه ماهه دوم نقطه عطفی در بارداری به شمار می آید. زیرا با مشاهده  فرزندتان در تصویر سونوگرافی، می دانید که با کاهش احتمال سقط، شما واقعاً صاحب یک بچه خواهید شد.
 ورزش موجب ترشح هورمون های شادی بخش از جمله "اندورفین" می شود، که علاوه بر سلامت جسمانی، شرایط روحی شما را نیز ارتقا می دهد. با این حال سعی کنید در شرایط ایمن ورزش کنید. 
خروپف برای مادر باردار امری طبیعی است. این امر بیشتر بدلیل افزایش تورم مجراهای بینی است، اما می تواند بدلیل افزایش وزن و غلتیدن به پشت در خواب نیز اتفاق بیافتد. 
گرفتگی بینی بدلیل افزایش حجم خون در بدن باردار رخ می دهد. این امر می تواند باعث ایجاد خلط شده و به شما حس گرفتگی گوش نیز بدهد. خون دماغ شدن نیز در بارداری بسیار متداول است؛ برخی بانوان هر بار که بینی خود را می گیرند، متوجه مقدار کمی خون نیز می شوند. از آنجاییکه رگ های بینی بسیار ضعیف اند، با افزایش حجم خون جاری در خود، به راحتی پاره می شوند. البته این خونریزی می باید بسیار خفیف باشد. 

توصیه‌های غذایی

برای رشد جنین و جفت و تغییرات درحال وقوع بدن شما دریافت پروتئین بسیار ضروری است. پروتئین مورد نیاز یک خانم در زمان غیر بارداری روزانه 141 یا 155 گرم و در دوران بارداری روزانه 170 یا 184 گرم می باشد. بنابراین بهتر است در هر سه وعده روزانه خود یکی از منابع پروتئین را مصرف کنید. منابع پروتئین شامل گوشت، مرغ، ماهی، شیر، پنیر، لوبیا، مغزها و تخمه ها می باشند. 
بهترین غذاهای پروتئین دار آنهایی هستند که مقدار کلسترول و چربی اشباع شده آنها کم باشد. هنگام مصرف چربی را از گوشت جدا کرده و یک یا دو تکه ماهی یا غذای دریایی میل کنید. هنگام استفاده از لبنیات، شیر بدون چربی و پنیر کم چرب را انتخاب کنید. این نوع لبنیات تمام مزایای پروتئینی شیرخالص را دارد. مغزها و تخمه ها سرشار از روغن هایی است که برای قلب مفید اند. البته گیاه خواران برای اطمینان از دریافت اسیدهای آمینه کافی باید پروتئین های گیاهی بیشتری مصرف کنند.    


 باید ها و نباید ها

برای کسب اطمینان از مضر نبودن ورزش با پزشک خود مشورت کنید. چراکه برخی عوارض بارداری از جمله، جفت سرراهی و خطر زایمان زودرس می توانند مانع ورزش کردن شما شوند. 
درهنگام ورزش همیشه هوشیار بوده و به علائم نشان دهنده سنگین بودن ورزش توجه کنید. اغلب ورزش ایروبیک با افزایش ضربان قلب همراه است و از آنجا که ضربان قلب در بارداری مقداری افزایش پیدا می کند، شاید انجام این ورزش کمی دشوار باشد. بنابراین موثرترین راه جهت حفظ ورزش در سطح ایمن، انجام تست صحبت کردن است: در حین ورزش باید بتوانید یک مکالمه را ادامه دهید. این نشان می دهد که خود را از پا در نمی آورید و مانع رسیدن جریان اکسیژن به جنین نمی شوید. 
علائم دیگری که نشان می دهند ورزش سنگین است و یا اینکه نباید اصلاً ورزش کنید:

•    خونریزی 
•    سرگیجه و سردرد
•    درد سینه
•    ضعف ناگهانی و شدید عضله ای
•    درد در ساق پا و تورم 
•    ترشح مایع آمنیوتیک

در صورت بروز هرکدام از علائم ذکر شده در بالا ورزش را متوقف کرده و توصیه های پزشک را دنبال کنید.
 

موارد قابل توجه برای این هفته

حال که در سه ماهه دوم هستید، احتمالاً راحت تر می خوابید، چراکه نیاز به رفتن به دستشویی در نیمه شب کاهش یافته و می توانید دوباره تمام شب در رخت خواب بمانید. یا شاید نه، چون مشکلات خواب می تواند در تمام طول بارداری بر برخی بانوان تاثیرگذار باشد. در اینجا چند مشکل متداول و راه حل آنه مطرح شده است:
•    ترش کردن؛ دراز کشیدن بلافاصله پس از یک وعده غذایی حجیم می تواند موجب رفلکس اسید، یا به عبارتی ترش کردن شود که حتی خواب شما را نیز دچار اختلال می کند. برای کاهش این احتمال از مصرف غذای زیاد از 2 تا 3 ساعت پیش از خواب اجتناب کنید. اگر این سوزش شدید است، با پزشک خود درمورد مصرف دارو مشورت کنید.
•    سندروم پای بیقرار؛ در این عارضه هنگام دراز کشیدن رخ می دهد و در آن نیاز دارید تا پاهای خود را به اطراف تکان دهید تا حس مورمور شدن از بین برود، این مشکل تقریباً در اکثر بارداری متداول است. بهتر است که به پزشک خود اطلاع دهید زیرا گاهی به دلیل کمبود عنصر خاصی در بدن (مانند کم خونی) ایجاد می شود که می توان با استفاده از مکمل ها آنرا برطرف نمود. 

 

بهتر است بدانید که ... 

ورزش می تواند زمان زایمان را کوتاه کند.

پژوهشی نشان داده بانوانی که بطور متوسط ورزش می کنند، می توانند زمان زایمان خود را تا سه ساعت کاهش دهند و نسبت به بانوانی که ورزش نمی کنند، کمتر دچار مشکلات زایمان می شوند.