هفته به هفته بارداری

مانند بسیاری از بانوان ممکن است در سه ماهه دوم بارداری تجربیات خوشایندی همچون تاثیر هورمون ها بر ظاهر پوست و موی خود را تجربه کنید، از این فرصت لذت ببرید. شگفت انگیز است که در این مرحله گوش های فرزندتان به اندازه ای رشد کرده اند که می توانند صدای شما را بشنوند. به همین دلیل زمانیکه متولد شود صدای شما و همسرتان را خواهد شناخت. 
گردن جنین همچنان به رشد خود ادامه می دهد و می تواند چانه اش را از سینه جداکرده و سر خود را بالا ببرد. نخاع بطور کامل رشد کرده و رشته های عصبی میان هر مهره از بین کانال مهره ها گسترش یافته است. استخوان های گوش داخلی به میزانی تکامل یافته اند که تمامی امواج از جمله صدای شما را منتقل می کنند. دست های او به اندازه ای رشد کرده اند که می تواند آنها را جلوی صورتش نگه دارد.
 

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد 

گردن فرزندتان در حال رشد است و اکنون بیشتر و بیشتر شبیه به انسان می شود. درون بدن جنین ابتدا غده تیروئید در پایه زبان شکل می گیرد، اما به تدریج به پایین گردن حرکت کرده و روی نای جای می گیرد. غده تیروئید با استفاده از آیوداینی که توسط جفت از بدن شما منتقل می شود، هورمون تیروکسین تولید می کند. کلیه های جنین شروع به فعالیت می کنند. 
 تقریباً در این نقطه از سه ماهه دوم، استخوان های گوش داخلی جنین شکل گرفته و شروع به شنیدن می کند. پیش از این، اگرچه جنین نمی توانست بشنود اما قادر به حس کردن لرزش حاصل از صدای شما به ویژه در زمان صحبت کردن بود. مطالعات نشان داده است زمانیکه جنین درون رحم صدایی می شنود، ممکن است ضربان قلب او تغییر کند و یا خود جنین حرکت کند. ممکن است بتوانید حرکت جنین خود را در واکنش به یک صدای خاص یا نوعی موسیقی احساس کنید. 
حال او می تواند صحبت های شما و همسرتان را بشنود (در حقیقت گفته می شود جنین ها صدای بم مردها را واضح تر از صدای بانوان می شنوند) و وقتی او متولد شود، با تن صدای شما آشنا خواهد بود. 
جنین تا پایان این هفته می تواند از چربی به عنوان منبع انرژی استفاده کند. اما چربی منبع اصلی انرژی نخواهد بود زیرا این نیاز بطور عمده توسط گلوکزی که از خون شما از درون جفت عبور می کند تامین می شود. اسیدهای چرب آزاد در گردش خون شما به راحتی از جفت عبور کرده و به جنین می رسد و برای رشد اندام ها، شکل گیری دیواره های سلولی، ساخت لایه میلین اطراف عصب ها جهت عایق نمودن آنها و بسیاری از سایر فعالیت های دیگر استفاده می شود. تا پایان این هفته طول بدن جنین 1/10 سانتی متر و وزن او 70 گرم خواهد بود. 

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر  

هورمون استروژن و افزایش میزان خون  موجب بهتر شدن شرایط پوست شما شده است. بسیاری از رگ های خونی که درست زیر سطح پوست قرار دارند به پوست شما درخششی سرخگون داده یا حداقل ظاهر رنگ پریده و خسته شما شما را از بین می برد. غدد نیز چربی بیشتری ترشح می کنند که پوست شما را براق تر نشان می دهد. 
بازهم بنابر تغییرات هورمونی ممکن است موهای شما ضخیم تر به نظر برسد. در دوران بارداری رشد موها سریع تر و میزان ریزش مو کاهش می یابد. اما پس از زایمان ممکن است با افزایش ریزش موها مواجه شوید. ریزش طبیعی موی حدود 100 تا 125 تار مو در روز است که احتمالاً پس از زایمان روزانه 500 تارمو از دست می دهید. اگر احساس می کنید هیچ یک از علائم ذکر شده را ندارید، احتمالاً شما خود قادر به دیدن آن نیستید، بویژه اگر هنوز به بارداری عادت نکرده باشید. اگر رنگ پریده و خسته به نظر می رسید، با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است کم خون باشید و نیاز به مصرف آهن بیشتری داشته باشید.

توصیه‌های غذایی

قدرت امگا3

واقعیت این است که هرآنچه می خورید می تواند موجب بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی فرزندتان شود. مطالعات اخیر اثبات کرده است؛ بانوانی که هنگام بارداری و شیردهی دارای رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا3 بوده اند، فرزندشان از توانایی رشد کلامی، آی کیو و رشد شناختی وسیع تری برخوردار شده اند. اسیدهای چرب ضروری می توانند موجب کاهش آلرژی جنینان و کاهش احتمال افسردگی پس از زایمان مادر گردد.
اسیدهای چرب امگا3 را می توان در ماهی های چرب یافت. در واقع فقط غذاهای دریایی حاوی دو اسید چرب امگا3 هستند؛ مصرف آنها بسیار حیاتی است زیرا بدن قادر به تولید آنها نمی باشد. با اینکه ماهی یکی از منابع اصلی امگا3 به شمار می آید، ولی قبل از مصرف آن باید از عدم وجود جیوه در آنها مطمئن شوید. ماهی سالمون و کولی هردو جز ماهی های چربی هستند که میزان جیوه در آنها پایین و مقدار اسیدهای چرب امگا3 در آنها بالا می باشد. بخصوص سالامون بسیار لذیذ و سرشار از اسیدهای چرب سالم است.
روغن کلزا یا کانولا، گردو، تخم کتان و تخم های غنی شده با امگا3، منابع دیگر اسیدهای چرب امگا3 غیر دریایی می باشند. با اینکه این منابع تنها حاوی یکی از اسیدهای چرب امگا3 می باشند، اما مصرف آنها مفید است. به خاطر داشته باشید برای جذب بهتر تخم کتان، که خود منبع خوبی از فیبر نیز می باشد، بهتر است به صورت پودر مصرف شود. آن را روی ماست یا فرنی بریزید.

 

باید ها و نباید ها

آیا مصرف کرم های برنزه کننده بی خطر اند؟

تاثیر این نوع کرم ها روی بانوان باردار آزمایش نشده اند، بنابراین تاثیرات آنها ناشناخته است. بهتر است محافظه کار باشید و در دوران بارداری به فکر برنزه خود نباشید. به یاد داشته باشید که برنزه شدن با کرم نمی تواند از پوست شما محافظت کند، بنابراین اگر از آن استفاده می کنید، نیاز به حفاظت بیشتری زیر آفتاب خواهید داشت.
سازمان بهداشت و دارو هیچ گونه پماد برنزه کننده ای را  تایید نکرده است. چراکه ممکن است حاوی کانتاگزانتین باشند که برای جنین خطرناک است. 


 

موارد قابل توجه برای این هفته

با اینکه نیاز به دستشویی رفتن به اندازه سه ماهه اول نیست و هنوز دردها و کوفتگی ها شروع نشده اند، اما ممکن است دچار بی خوابی شوید. حتی ممکن است در این دوره با خواب های آشفته مواجه شوید که موجب اختلال خواب شوند. اگر حال عمومی مناسبی دارید، باید به اندازه کافی بخوابید. بدن شما به سختی می کوشد تا یک زندگی تازه درون خود بوجود آورد. 
برای آنکه بتوانید بیشتر بخوابید:  
• در آخر شب یک میان وعده حاوی آمینو اسید تریپتوفان بخورید، چراکه موجب خواب الودگی می شود. لبنیات، گل کلم، بروکلی، تخم مرغ، جوجه، اسفناج و میگو و ماهی منابع خوبی برای تریپتوفان هستند.
• در رخت خواب تلویزیون تماشا نکنید تا راحت تر به خواب بروید.
• مصرف کافئین را کاهش دهید.  
• ماانند تصویر زیر پیش از خواب یک حمام همراه با موسیقی ملایم و شمع داشته باشید. سعی کنید از آب بسیار داغ استفاده نکنید.  

 

بهتر است بدانید که ...

تماشای برنامه مورد علاقه شما می تواند جنین را تحت تاثیر قرار دهد.

براساس یک پژوهش در استرالیا، جنین هایی که مادران شان طی بارداری برنامه تلویزیونی موزیکال تماشا می کردند در مقایسه با جنین هایی که مادران شان این برنامه را تماشا نمی کردند مورد آزمایش قرار دادند. جنین هایی که موسیقی آن برنامه را در رحم مادر شنیده بودند، پس از تولد هنگام شروع برنامه سکوت کرده و "توجه کردند" و گروه دیگر آن را نادیده گرفتند.