هفته به هفته بارداری

در این مرحله از بارداری ممکن است برخی روزها به شکم برآمده خود افتخار کنید و روز دیگر از اینکه تناسب اندام گذشته را از دست داده اید، افسوس بخورید. از این تغییرات جدید بدن خود استقبال کنید، چرا که دوباره وضعیت دلخواهتان را بدست خواهید آورد. در برخی از زوج ها این مرحله از بارداری با افزایش میل جنسی همراه است. در صورت وجود هرگونه نگرانی درباره آمیزش جنسی با پزشک خود مشورت کنید.  
در این هفته عضلات صورت فرزندتان به اندازه کافی رشد کرده اند بطوریکه او می تواند اخم کند، اگرچه هنوز هیچ کنترلی بر حالت صورت خود ندارد. بیشترین حرکتی که جنین با عضلات دست خود می تواند انجام دهد، رساندن انگشت به دهان و مکیدن آن است. پوست او بسیار لطیف است و تا زمانیکه لایه نازک چربی پوستش تشکیل نشود همچنان سرخ خواهد بود. تا پایان این هفته طول بدن جنین 6/11 سانتی متر و وزن او بین  171-100 گرم خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد  

احتمالاً تا این زمان، جنین شما تحرک خود را آغاز کرده و هر بار به مدت 5 دقیقه تحرک خواهد داشت، ولی ممکن است شما نتوانید حرکت های او را احساس کنید. البته اگر اولین بارداری شما نباشد، در چند هفته آینده می توانید متوجه حرکات خفیفی شوید. در واقع تنها زمانی متوجه حرکات فرزندتان می شوید که او با دیواره عضلانی رحم برخورد داشته باشد. 
اندام های بالاتنه از جمله ساعد، مچ، کف دست و انگشتان به خوبی از یکدیگر قابل تشخیص اند؛ رشد این اعضا نسبت به رشد اندام های پایین تنه سرعت بیشتری دارند. با این حال اکنون انگشت های پا بلندتر شده و قوس کوچکی در پاها شروع به شکل گیری می کند. فرزندتان می تواند هر زمان که اراده کرد پاهای خود را در دست بگیرد، اما سخت می تواند آن را به طرف دهان خود بیاورد.
 پوست جنین با ذخیره کردن چربی بیش از گذشته عایق می شود و ادراری که از کلیه و مثانه جنین ساخته می شود وارد مایع آمنیوتیک شده و حجم آنرا افزایش می دهد. البته از آنجا که این ادرار از جفت عبور می کند، حاوی مواد زائد نیست.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

 احتمالاً شکم شما طی روزهای آینده بطور واضح نمایان خواهد شد، چرا که بجای پهن شدن ناحیه دور شکم دور کمر، شکم کاملاً برجسته شده و به تدریج ظاهر یک خانم باردار را خواهید داشت و توجه اطرافیان به شکم شما جلب خواهد شد. ابعاد و شکل شکم شما مختص شما است، پس آنرا با دیگر بارداران مقایسه نکنید. بر اساس یک باور قدیمی اگر شکم به سمت جلو کشیده شده باشد پسر و اگر در پهلو ها پخش شده باشد دختر است، البته این پیش بینی اثبات نشده است.
اگر آخرین معاینه شما حدود هفته 12 صورت گرفته باشد، احتمالاً باید در هفته 16 یک قرار معاینه دیگر داشته باشید. در این ملاقات وزن شما اندازه گیری خواهد شد. ادرار شما آزمایش و فشار خون شما اندازه گیری و ضربان قلب جنین نیز بررسی خواهد شد. پزشک باید بتواند ضربان قلب جنین شما را بشنود.
بانوانیکه حدود هفته های 11 تا 14 آزمایش تجمع مایع گردن را انجام نداده اند ممکن است دو آزمایش خون به آنها پیشنهاد شود، که به عنوان آزمایش سه گانه یا چهارگانه شناخته می شود که جهت غربالگری سندرم داون انجام می شود. این معاینه فرصتی به شما خواهد داد تا نگرانی های خود را با پزشک مطرح کنید. او احتمالاً نتایج آزمایش های متداولی که در اولین وقت ملاقات، یا کمی پس از آن، انجام دادید را به شما گزارش خواهد داد. اگر نتایج آزمایش خون شما نشان دهد که مقدار هموگلوبین شما پایین است، احتمالاً برای شما آهن تجویز خواهد شد.

توصیه‌های غذایی

شب ها بطور مرتب از گرسنگی بیدار می شوم. چه باید کرد؟

در دوران بارداری داشتن ویار شبانه عادی است اما گاهی آزاردهنده است، بخصوص اگر برای خوابیدن با مشکل مواجه شوید. توصیه می شود پیش از خواب پیش دستی کرده و کمی غذای مناسب میل کنید:

• تخم مرغ، شیر (همچنین پنیر و ماست) و بوقلمون منابع خوبی از تریپتوفان اسیدهای آمینه هستند که بدن را تشویق به تولید نیاسینِ ویتامین ب می کنند. این امر موجب تولید سروتونین می شود که نوعی ماده شیمیایی مغزی ست که دارای اثر آرامبخشی بوده و به خواب نیز کمک می کند.
• از کاربوهیدرات های دیر هضم مانند نان گندم سبوس دار یا پاستا استفاده کنید. به طور مثال، نیمی از یک ساندویچ پنیر یا بوقلمون، مقدار کمی پاستای گندم سبوسدار با کمی پنیر، یا یک کاسه فرنی غلات سبوسدار همراه با کمی شیر گرم و عسل می تواند شکم شما را سیر کرده و خواب شما را نیز بهبود بخشد. 
• کمی آجیل مغز و تخمه یا مقداری ماست ساده با عسل و میوه، حاوی پروتئین فراوانی بوده و صدای شکم شما را آرام خواهد کرد.

باید ها و نباید ها

آیا استفاده از دستگاه سولاریوم و جکوزی می تواند به جنینم اسیب برساند؟


دستگاه سولاریوم شما را در معرض نور ماورا بنفش قرار می دهد و این نور می تواند مانع از جذب فولیک اسید مورد نیاز برای رشد جنین شود. همچنین گزارش شده که افزایش دمای بدن مادر در سولاریوم، جکوزی و سونا می تواند دمای بدن جنین را نیز افزایش دهد. دمای بالای 39 درجه سانتی گراد با ناهنجاری های ستون فقرات در جنین همراه بوده و اگر این افزایش دما تداوم داشته باشد، ممکن است موجب آسیب مغزی جنین شود. دمای مایع آمنیوتیک نیز می تواند افزایش یابد و باور بر این است که افزایش شدید دما در بدن شما می تواند باعث اختلالاتی در خون رسانی به جنین شود. بنابراین تا زمانی که باردار هستید، از دستگاه سولاریوم و جکوزی استفاده نکنید.

موارد قابل توجه برای این هفته

برنامه زایمان  

یادداشت کردن برنامه زایمان فرصتی است تا بتوانید درباره چگونگی زایمان خود خوب فکر کنید. این هفته، با پزشک و همراه زایمان خود درباره برنامه ریزی صحبت کنید، تا آنها بطور کامل از اهداف شما آگاه باشند. 

• همه چیز را یادداشت کنید: از جمله همراه زایمان، مسکن های پیشنهادی خود، در صورت تمایل به زایمان فعال محیطی که دوست دارید در آن زایمان کنید. 
• منعطف باشید: همیشه زایمان طبق برنامه پیش نمی رود، پس توجه داشته باشید که مهمترین مسئله سلامت شما نوزادان است.

خوب است بدانید که ...

پدر هایی که در انتظار تولد فرزند خود هستند بیش از پیش خواب های آشفته می بینند. انتظار برای پدر شدن  می تواند باعث شود یک مرد به ریشه ها و پیشینه خود بیاندیشد وخواب والدین، پدربزرگ و مادربزرگ های خود را ببیند. حتی ممکن است خواب ببیند که باردار است!