هفته به هفته بارداری

همه چیز در رحم شما در حال فعالیت است. جنین شما برای حرکت، کشش و چرخش فضای زیادی دارد و تمامی این حرکات برای رشد فیزیکی و روانی آینده او مفید خواهد بود. احتمالاً به کمی آرامش نیاز داشته باشید، بنابراین برای زمان استراحت خود برنامه ریزی کنید. معمولاً سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان برای مسافرت و تفریح بیرون از منزل است. 
در این زمان ضربان سریع قلب جنین کاملاً قابل تشخیص بوده و ممکن است به اندازه ای شدید باشد که پزشک بتواند با گوشی دستی خود صدای آن را بشنود. دهان جنین بطور منظم باز و بسته شده و او می تواند مایعات را قورت داده، خمیازه بکشد و گاهی نیز سکسکه کند. مایع آمنیوتیک برای تمرین عمل تنفس با فشار وارد ریه ها شده و خارج می شود.
تا پایان این هفته وزن جنین بین 212-140 گرم و طول بدن او 13 سانتی متر خواهد بود.  

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

 
 در این مرحله از رشد لب ها و دهان فرزندتان به خوبی شکل گرفته اند. او می تواند دهان خود را باز و بسته کرده و مایعات را قورت دهد. جوانه های چشایی در دهان او رشد کرده اند، اما او هنوز نمی تواند طعمی را بچشد زیرا هنوز اتصالات عصبی بطور کامل شکل نگرفته اند. جنین در رحم مادر تنفس را تمرین می کند و این امر باعث تکامل شش های او می شود. وقتی مایع آمنیوتیک را به داخل ریه ها می برد، دیافگرام به سمت پایین حرکت کرده و دیواره های قفسه سینه به سمت داخل جمع می شوند. هر تمرین تنفس جنین کمتر از یک ثانیه زمان می برد. در این مرحله از تکامل، عمل تنفس با ریتم های منظم و غیر منظم اتفاق می افتد. همچنین جنین در هنگام تنفس گاهی فک خود را باز کرده و همزمان با دم، عمل بلعیدن را نیز انجام می دهد. هر دم و بازدم همراه با باز شدن دیافگرام شبیه به عمل آه کشیدن است.  

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر  

 

 
اکنون مناسب ترین زمان برای رفتن به تعطیلات است، چراکه  این زمان بی خطر ترین مرحله از بارداری به شمار می آید.
احتمالاً حالت تهوع و بی حالی سه ماهه اول در این زمان به پایان رسیده و هنوز برآمدگی شکمتان آزار دهنده نشده است. رشد مناسب جنین و کاهش احتمال سقط باعث می شود تا بتوانید در این مرحله از بارداری به راحتی استراحت کنید. سفر کردن فرصت مناسبی است تا در کنار همسر خود اوقات پرباری را سپری کرده و بیشتر لذت ببرید. در آرامش خوش بگذرانید، اما به یاد داشته باشید که باید هنگام سفر احتیاط لازم را در نظر بگیرید. درصورت وجود هرگونه عوارض با پزشک خود درمورد رفتن به سفر مشورت کنید. 

توصیه‌های غذایی


خوردن میوه باعث حفظ آب بدن می شود. میوه های زیادی هستند که حاوی مقادیر قابل توجهی آب می باشند مثل هندوانه، انگور و توت فرنگی. به دلیل اینکه میوه حاوی نوعی قند طبیعی است که توسط بدن به خوبی جذب می شود باعث می شود تا آب بیشتری در رگ های خونی باقی بماند.  
علاوه بر این انواع میوه ها بسیار مغذی بوده و سرشار از منابع غنی از ویتامین و الکترولیت هایی است که برای کمک به مکانیسم بدن لازم هستند.

 

باید ها و نباید ها: 


نشانه های استرس را در بدن خود شناسایی کنید؛ این نشانه ها ممکن است علائمی چون تپش قلب یا افزایش دمای بدن باشند. زمانیکه متوجه شدید استرس دارید عکس العمل مناسب را بکار گیرید:  
•    دلیل استرس را شناسایی کرده و از آن دوری نمایید. نفس عمیق کشیده و ماهیچه های بدن را شل کنید. تصور کنید با بازدم هوا، استرس را نیز به بیرون انتقال می دهید. 
•    خود را مشغول نگه دارید. گاهی اوقات صرف زمان زیاد برای فکر کردن می تواند استرس زا باشد. 
•     به استخر بروید. شنا کردن راه بسیار خوبی برای کاهش استرس و همچنین حفظ تناسب اندام است. 
•    زمانی را به استراحت اختصاص دهید. به ویژه زمان هایی که موضوعات زیادی در ذهن دارید یا کارهای ناتمام بسیاری پیش رو شماست. هنگام نشتن رو کاناپه یا مبل پاهای خود را بالا قرار دهید، تلویزیون تماشا کنید، کتاب بخوانید و یا به جنین درون شکم خود که روز به روز بزرگتر می شود، فکر کنید.
•     راجع به مشکلات خود با همسر یا یک دوست صمیمی گفتگو کنید. اگر نگران سلامتی خود یا روند رشد جنین هستید، با پزشک مشاور در میان بگذارید تا آرامش خاطر بیابید. 
•    اگر شغل شما موجب استرس شده است، با رییس یا مسئولین مربوطه صادق باشید، شاید در این باره بتوانند به شما کمک کنند. در حال حاضر بزرگترین وظیفه و مسئولیت شما نگهداری و مراغبت از فرزندتان است. 


بهتر است بدانید که ...


استرس مادر به جنین نیز انتقال پیدا می کند. زیرا سطح هورمون استرس "کورتیزون" موجود در مایع آمنیوتیک با اندازه این هورمون در خون مادر نسبت مستقیم دارد. محققان بر این باورند که هورمون کورتیزون در روند رشد جنین تاثیر به سزایی دارد. 


موارد قابل توجه برای این هفته:
تقریباً 70 درصد از خانم های باردار در طول بارداری دچار تغیر رنگ پوست می شوند.  این لكه ها بیشتر در نواحی دور لب بالا، بینی، بالای گونه ها و پیشانی دیده می شوند و گاهی به صورت یك ماسك صورت را می پوشانند این لكه ها عموماً "ماسك بارداری" خوانده می شوند (ولی نام علمی آنها كلوآسما یا ملاسما (chloasma یا melisma) است.  بانوانیکه رنگ پوست تیره ای دارند نیز ممکن است لک های روشن روی پوستشان ظاهر شود. تمام این تغییرات ناشی از افزایش موقتی (و بی ضرر) تولید ملانین در بدن است. ملانین ماده ای است كه رنگ مو، پوست و چشم از آن ناشی می شود. تیرگی پوست معمولاً بعد از زایمان برطرف می شود ولی برای به حداقل رساندن آن در زمان حاملگی تا آنجایی که می توانید از آفتاب دوری کنید، از یك ضد آفتاب با قدرت محافظت بالا استفاده نمایید و علاوه بر ضد آفتاب از كلاه لبه دار هم استفاده كنید. در این خصوص می توان از كرم ها و تمیز كننده های پوستی ملایم برای پوشانیدن لکه های بزرگتر و از کانسیلر برای پوشانندگی لکه های کم رنگتر استفاده شود.