هفته به هفته بارداری

از این هفته بعد هر هفته وزن اضافه می کنید و این امر کاملاً طبیعی است. البته تمامی وزنی که بدست می آورید متعلق به جنین شما نیست، در حقیقت بخش اعظم وزن اضافه شده مربوط به اجزای بدن خودتان است، بطور مثال پستان ها بزرگتر شده و حجم خون نیز در حال افزایش است.  رحم شما به اندازه ای بزرگ شده است که شکم تان را برجسته می کند. فرزند شما اکنون برای اولین بار از جفت خود بزرگتر شده و همچنان به این رشد ادامه خواهد داد. اندام های داخلی و خارجی تناسلی او بخوبی در حال رشد هستند. درون تخمدان های جنین دختر، فولیکول های حاوی تخمک های نابالغ در حال شکل گیری می باشند. حرکات جنین قدرتمندتر می شوند، از این رو ممکن است آنها را بیشتر از گذشته حس کنید.
تا پایان این هفته وزن جنین بین 261-185 گرم و طول بدن او 2/14 سانتی متر خواهد بود.  

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد  

 

فک جنین در تمام مدت بارداری دائماً در حال رشد است، اما با این حال در هفته هفدهم همچنان کوچک به نظر می رسد. دندان هایی که تازه جوانه زده اند، درست مانند دیگر استخوان ها در جای مشخص خود که در بین آرواره هاست، محکم می شوند. و به منظور استحکام بخشیدن به ساختمان دندان ها، کلسیم ذخیره می شود. گوش جنین نیز مانند گوش شما از غضروف های نرم و انعطاف پذیری تشکیل شده است. با اینکه بخش خارجی گوش او در این مرحله بطور کامل رشد کرده است، اما تا 5 هفته دیگر ساختار گوش درونی هنوز به اندازه ای رشد نخواهد کرد که او بتواند بشنود. همچنین سیر پیچیده تکامل ریه ها همچنان ادامه دارد.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر  

 

در این هفته احتمالاً متوجه حرکات فرزند خود خواهید شد. با وجود اینکه جنین بسیار پر تحرک است، اما حرکاتش آنقدر قوی نیست که بتوانید تمامی حرکات او را متوجه شوید، البته به جز لگد هایی که به دیواره ی رحم می زند. حرکات اولیه محسوس جنین را لگد زدن جنین می نامند، چیزی که شبیه به حرکت های لزرشی بسیار کوچک و یا حباب مانند در قسمت پایین شکم احساس می شود. از آنجایی که این حرکات شبیه به گاز معده می باشد این امکان وجود دارد که در ابتدا متوجه آنها نشده و یا تشخیص ندهید که حرکت فرزندتان است. 
اگر اولین بارداری شما نباشد، احتمال آشنایی با این حس و توانایی تشخیص آن بیشتر خواهد بود. به طور کلی در بارداری های نخست، کمی دیر و در حدود هفته های 18 الی 20 این حرکات احساس می شوند، پس بنابراین اگر که هنوز متوجه حرکات فرزندتان نشده اید نگران نباشید. با گذشت زمان این حرکات لرزشی به مراتب محسوس تر و مداوم تر شده و تشخیص آنها ساده تر خواهد بود.

توصیه‌های غذایی

مراقبت از افزایش وزن


افزایش وزن مطلوب برای سه ماهه دوم بارداری (همچنین سه ماهه سوم بارداری)، 4 الی هفت و نیم گیلوگرم است که به طور قابل توجهی از میزان توصیه شده 1.3 الی 1.8 گیلوگرم درسه3 ماهه نخست بارداری بیشتر است. اگر به دلیل برخی مشکلات شایع در سه ماهه اول بارداری مثل تهوع صبحگاهی به افزایش وزن مورد نظر نرسیده اید، هم اکنون زمان مناسبی برای افزایش کالری های دریافتی و جبران وزن اضافه نشده در سه ماه نخست بارداری است. اگر در سه ماهه اول بیش از اندازه اضافه وزن پیدا کرده اید، فعالیت خود را کمی بیشتر کرده و ظرف غذای خود را با غذاهای کم کالری ولی همچنان مقوی، مغذی، مثل میوه و سبزیجات پر کنید.
بخاطر داشته باشید که چه میزان افزایش وزن مجاز است. کل وزنی که در طول دوره بارداری باید اضافه شود حدود 11 الی 15 کیلوگرم است ولی برای مادری با شاخص توده بدنی نرمال، این مقدار 9 الی 11 کیلوگرم می باشد. 
اگر پیش از باردار شدن اضافه وزن داشته اید، توجه داشته باشید که افزایش وزن ایده آل شما حدود 6 الی 11 کیلوگرم است. بانوان چاق، حداقل باید 6 کیلوگرم وزن اضافه کنند و اگر در ابتدای باروری افزایش وزن نرمال  نداشته اید، افزایش وزن ایده آل برای شما 12 الی 18 کیلوگرم می باشد. اگر دوقلو باردارهستید باید سعی کنید تا کل افزیش وزن شما چیزی در حدود 15 الی 20 کیلوگرم باشد. 

بهتر است بدانید که ...
جنین با حرکات مادر خود به خواب می رود. به همین دلیل زمانیکه فعالیت دارید، فرزندتان حرکت نمی کند و یا خیلی کم حرکت می کند. بنابراین ممکن است در هنگام فعالیت های روزانه به واسطه تمرکز بر انجام وظایف خود متوجه حرکات و جنب و جوش فرزندتان نشوید.  


 

باید ها و نباید ها: 


اگر که دچار سوزش معده شده اید، راهکارهای زیر را آزمایش کنید: 
•    حجم وعده های غذایی را کمتر کرده و غذای خود را به خوبی بجوید.
•    از مصرف مواد غذاهایی که علائم سوزش معده را تشدید می کنند مانند، غذاهای ادویه دار، خیلی شیرین و پرچرب خودداری کنید.
•    از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل پرهیز کنید.
•    شیر بنوشید.
•    لباس های نسبتاً گشاد بپوشید.
•    بعد از غذا آدامس بجوید.
•    بعد از غذا دراز نکشید و صاف بنشینید، خم شدن می تواند این علائم را تشدید کند.
•    قسمت بالای تخت خود را حدود 6 سانتیمتر بالا آورده و به پهلوی چپ دراز بکشید.


موارد قابل توجه برای این هفته


 بسیاری از بانوان در طول دوران بارداری به دلیل افزایش سطح هورمون استروژن، حالت گُر گرفتگی را تجربه می کنند. این هورمون باعث گرم، گشاد و پر خون شدن رگ های خونی می شود. وقتی شما باردارید، سوخت و ساز بدن افزایش می یابد و در نتیجه گرمای مضاعف تولید می شود. گذشته از تمام اینها، جنین در درون بدن شما همچون یک بخاری کوچک عمل می کند. 
برای بهبود اوضاع توصیه می شود لباس های چند لایه بپوشید که به راحتی بتوانید آنها را درآورید و دمای بدنتان را کنترل کنید. همچنین از خوردن غذا های تند، الکل و کافئین که باعث گر گرفتگی می شوند، پرهیز کنید. ورزش نیز به دلیل افزایش گردش خون می تواند در این خصوص موثر باشد. یوگا و دیگر تمرینات آرامش بخش به شما کمک می کند تا خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید.