هفته به هفته بارداری

اکنون راحت تر می توان جنین را به عنوان یک انسان واقعی تصور کرد، بخصوص اگر در حوالی این هفته سونوگرافی انجام دهید. او تقریباً بطور کامل شکل گرفته و عملکرد اندام هایش نیز بخوبی پیشرفت کرده اند.   
1- بدن جنین کمی چربی به خود گرفته است، اما همچنان بسیار نحیف است و سر او در مقابل گردن ضعیفش بسیار بزرگ بنظر می رسد. گوش ها از محدوده فک به سمت بالا حرکت می کنند تا در جایگاه نهایی خود در اطراف سر قرار گیرد. چشم ها در زیر پلک های بسته حرکات نامنظمی دارند. اثر انگشت که علامت هویت شخصی هر فردی است، در حال پیدایش است. تا پایان این هفته وزن جنین بین 319-227 گرم و طول بدن او 3/15 سانتی متر خواهد بود. 

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

 
در این مرحله از بارداری صدای ضربان قلب جنین به کمک ابزارهای ساده ای قابل شنیدن است. این دستگاه های ساده با تغییر فرکانس امواج بازگشتی از قلب جنین و تبدیل آن به صدایی خاص، شنیدن صدای قلب او را برای شما و پزشک امکان پذیر می سازند.
تقریباً در این مرحله از بارداری جنین شروع به سکسکه می کند. سکسکه های او نیز مانند شما کوتاه، محکم و با انقباض عضله دیافراگم همراه است. در این مرحله از بارداری برجستگی های بسیار ریزی در لایه اپیدرم پوست کف دست و پای فرزندتان ایجا شده و به این ترتیب اثر انگشتان او را شکل می دهند. الگوی اصلی اثر انگشت توسط ژن ها تعیین شده است، البته خطوط ظریف سرانگشتان دست یک هفته زودتر از سرانگشتان پا شکل می گیرند.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

 
با گذشت روزها و هفته ها از شروع بارداریتان احتمالاً احساس تعلق خاطر و احساس مسئولیت بیشتری نسبت به فرزند خود پیدا خواهید کرد. آن چه پیش از این، توده بسیار ریزی از سلول ها بود، اکنون تقریباً شبیه به یک نوزاد کامل است. به این ترتیب از آفریدن این موجود کوچک توسط خود و همسرتان و از مشاهده فرایند بی نظیر و شگفت انگیز درون خود بیش از پیش شگفت زده خواهید شد. 
در طول هفته های آتی بلافاصه پس از احساس نخستین حرکات جنین، پیوند عاطفی عمیق تری میان شما و فرزندتان شکل خواهد گرفت. در صورت بروز هر گونه احساس نگرانی، سعی کنید استراحت کرده و از ایام بارداری خود لذت ببرید، زیرا این دوران بسیار سریع تر از آنچه تصور کنید خواهد گذشت. 
اغلب پزشکان بین هفته 20 تا 28 بارداری انجام یک سونوگرافی دقیق با تصاویری کاملاً واضح و روشن از جنین را پیشنهاد می کنند که آن را «اسکن اناتومیک» می نامند. در این سونوگرافی سه بعدی برای اطمینان از رشد و سلامت جنین و پی بردن به هرگونه مشکل احتمالی تمام اعضای بدن جنین مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرند. برای اغلب مادران باردار و همسرانشان این سونوگرافی به منزله اطمینان از سلامت و رشد طبیعی جنین خواهد بود.

 

توصیه‌های غذایی


همه چربی ها بد نیستند!


بسیاری از چربی ها برای سلامتی مفید بوده و به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم باید در برنامه غذایی روزانه گنجانده شوند. اما باید بخاطر داشته باشید که چربی های سالم را انتخاب کنید. به عنوان مثال مصرف چربی های اشباع نشده که در مواد غذایی نظیر روغن زیتون، روغن کانولا، آجیل و آواکادو یافت می شوند برای سلامت شما و جنین بسیار موثرند. اما بهتر است در مصرف مواد غذایی نظیر کره و شیر پرچرب که دارای چربی های اشباع شده هستند و همین طور مواد غذایی حاوی چربی های ترانس ( حاصل افزودن هیدروژن به روغن های گیاهی) که اثرات نامطلوبی بر سلامت انسان دارند احتیاط کرده و مصرف آنها را به حداقل رساند. بنابراین با رعایت اصول زیر در رژیم غذایی خود چربی های خوب را جایگزین چربی های بد کنید: 
•    در تهیه سالاد یا درست کردن غذا از روغن زیتون و یا روغن کانولا استفاده کنید. چرا که سس های مخصوص سالاد موجود در بازار غالباً سرشار از چربی های اشباع شده اند.
•    مصرف آجیل و آواکادو که منابع غنی و سرشاری از چربی های سالم و طبیعی هستند را فراموش نکنید.
•    برای کاهش دریافت چربی های اشباع شده، مصرف گوشت سفید را جایگزین گوشت قرمز کنید.
بهتر است بدانید که ...
 تغذیه با مواد غذایی سرشار از ویتامین E خطر بروز آلرژی و آسم در فرزندتان را کاهش می دهد. 
بر اساس تحقیقات جدید کمبود ویتامین E در دوران بارداری عوارض خطرناکی بر رشد ریه ها و سیستم ایمنی بدن جنین خواهد داشت. توصیه می شود به جای مصرف مکمل، مواد غذایی حاوی ویتامین E را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. چنانچه میزان ویتامین دریافت شده مازاد بر نیاز بدن باشد، مقادیر اضافه آن برای مصارف آینده در بدن ذخیره خواهد شد.
 
برای دریافت ویتامین E مورد نیاز بدن سالاد سبزیجات، گیاهان برگ سبز، آجیل، آواکادو، تخم مرغ و جوانه گندم را در برنامه غذایی خود بگنجانید.    

 

باید ها و نباید ها


نحوه صحیح نشستن


نحوۀ ایستادن و نشستن مناسب می تواند به شما کمک کند تا در طول بارداری کمتر دچار عوارض فیزیکی از جمله کمردرد شوید. هنگام نشستن پایین کمر خود را بدرستی به پشتی صندلی تکیه داده و پاهای خود را صاف بر روی زمین بگذارید.
یوگا به شما آموزش می دهد که چگونه بدن خود را در حالت مناسب قرار دهید و از ستون فقرات و کمر خود محافظت کنید. 
  
بر روی یک صندلی بنشینید، پشت خود را صاف کرده، پاهای خود را از هم باز کنید و کف آنها را بر روی زمین ثابت نگاه دارید تا ستون فقرات خود را تنظیم کنید. حتماً باید کمر خود را به پشتی صندلی تکیه دهید.

 
موارد قابل توجه برای این هفته


افزایش میزان مایعات درون بدن ممکن است قدرت بینایی شما را با مشکلات مختلفی مواجه کند. قرنیه و عدسی چشم به دلیل افزایش مایع در بافت های چشمی متورم شده و در نتیجه علائمی همچون تاری دید و ضعف بینایی را به همراه خواهد داشت. معمولاً این عارضه موقتی و گذرا بوده و پس از زایمان به خودی خود رفع خواهد شد. ضمن آنکه انجام ورزش و عدم استفاده از لنزهای زیبایی در رفع این مشکل موثرند. در صورت بروز هر گونه مشکل بینایی مساله را با پزشک خود در میان بگذارید.