هفته به هفته بارداری


از حالاً شمارش معکوس بارداری آغاز می شود. امیدواریم که در این نیمۀ راه از نظر جسمانی احساس خوبی داشته باشید. شما هنوز گرفتاری های یک شکم بزرگ را ندارید و احتمالاً میزان انرژی مناسبی دارید. البته از نظر روانی امکان دارد هنوز بسیار احساساتی باشید، گرچه تا به حال بدون شک شما (و همسر تان) به این نوسان های رفتاری عادت کرده اید.
 طی چند روز آینده می توان انتظار داشت که برای نخستین بار حرکات جنین خود را احساس کنید، یعنی لرزش های خفیف و حساسی که بسیاری از مادران آن را با گاز معده اشتباه می گیرند. اما لحظه ای که به حقیقت پی می برید لحظه شگفت انگیزی است! اگر مایلید از جنسیت جنین خود با خبر شوید، این مورد در سونوگرافی این هفته مشخص می شود.
سطح بدن جنین با پرز های ریزی بنام موهای جنینی پوشانده شده است. بیشتر این موها پیش از تولد ناپدید می شوند، البته ممکن است روی بدن نوزادان نارس چنین موهایی وجود داشته باشند. در این زمان ستون فقرات صاف می باشد و در سونوگرافی هفته 20 می توان تک تک مهره ها را مشاهده کرد. همچنین جوانه دندان های شیری و زیرساز دندان های دائمی در زیر لثه ها جای می گیرند. 
تا پایان این هفته وزن جنین بین 387-275 گرم و طول بدن او 4/16 سانتی متر خواهد بود. 

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد  


فرزنتان برای کشف آنچه در اطرافش قرار دارد بیش از پیش از دست ها و پاهای خود استفاده می کند. دست ها و پاها دامنه حرکتی کاملی دارند و به ویژه نوک انگشتان به شدت حساس هستند. بیشتر حرکات او در این مرحله واکنش های غیرارادی می باشند. 
در این زمان بدن فرزندتان فوق العاده انعطاف پذیر است و همانقدر که احتمال دارد دست های خود را به سمت بالا آورده تا با دهان و لب های حساس خود آنها را کشف کند، ممکن است یکی یا هردو پای خود را نیز برای کشف به سمت دهان یا لب های خود ببرد.
از آنجایی که جنین در مایع آمنیوتیک شناور است و آب می تواند در پوست او نفوذ کند، مقدار آب بدن او بسیار بالا و در حدود 90 درصد است. همچنان که پوست جنین ضخیم تر و نفوذناپذیرتر شود و کلیه ها توانایی تنظیم مقدار آب دفع شده (ادرار) را کسب کنند، در زمان تولد نسبت آب بدن او به 70 درصد و با ادامۀ بهبود عملکرد کلیه ها تا سن 10 سالگی به 60 درصد کاهش می یابد. 
تمامی دندان های فرزند شما، دندان های شیری و دائمی در رحم شما رشد خود را آغاز می کنند. جوانه دندان های شیری در هفتۀ هشتم بارداری شروع به رشد می کنند و دراین هفته تمامی ریشه ها شکل گرفته اند.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر  


در این هفته احتمالاً سونوگرافی خواهید داشت و فرصت مناسبی برای پی بردن به جنسیت فرزندتان خواهید داشت. تشخیص جنسیت به تعدادی از عوامل بستگی دارد، از جمله مهارت پزشک سونوگرافی، کیفیت دستگاهی که استفاده می شود، موقعیت جنین و به ویژه پاهای او که می توانند جلوی مشاهده اندام جنسی را بگیرند.  
 در این مرحله، ممکن است سرپا ایستادن به مدت طولانی برای شما خسته کننده باشد. یکی از دلایل آن این است که وزن جنین و رحم درحال رشد شما منجر به ناراحتی و گاهی رگ به رگ شدن عضلات می شود. علاوه بر آن، ایستادن طولانی مدت می تواند باعث تجمع خون و مایعات دیگر در پاها شود که خود منجر به درد و سرگیجه خواهد شد. اگر مجبور هستید برای مدت طولانی بایستید، هر از چندگاهی پاهای خود را بر روی یک چهار پایه یا جعبه گذاشته و به آنها استراحت دهید.

 

توصیه‌های غذایی


جنین شما مزۀ غذاهایی که می خورید را از طریق مایع آمنیوتیک تجربه می کند. به این ترتیب انواع غذاهایی که می خورید می تواند پیش از تجربه اولین غذایی فرزندتان بر ذائقه او تاثیر گذارد.
تحقیقات نشان می دهند که تجربه طعم های مختلف در دوران بارداری و پس از تولد (از طریق شیرمادر) موجب لذت بردن فرزندتان از طعم های مختلف خواهد شد. تجربۀ اولین مزه ها می تواند در آینده پایۀ انتخاب های غذایی سالم شود. پس از همین حالا با انتخاب های سالم جنین خود را در مسیر انتخاب های غذایی مناسب قرار دهید.

بهتر است بدانید که ...
«سندرم جنین الکلی» منجر به مشکلات جدی دهان و دندان در جنین می شود.
دندان های کوچک تر با مینای ضعیف، تنها یکی از پیامد های ناگوار این عارضه هستند. 

 

باید ها و نباید ها:


پیشگیری از کمردرد... 


برای آنکه از همان ابتدا از کمردرد پیشگیری کنید، بهتر است موارد زیر را انجام دهید:
•    با آب گرم حمام کنید یا در ناحیۀ دردناک از کیسۀ آبگرم استفاده کنید.
•    از همسر خود بخواهید کمر شما را به خوبی ماساژ دهد، می توانید برای اینکار از یک متخصص ماساژور بارداری با تجربه کمک بگیرید.
•    برای تقویت عضلات کمر خود به کلاس یوگا یا پیلاتس بروید. 
•    مراقب نحوه ایستادن و نشستن خود باشید و زمانی که می نشینید پاهای خود را بالا نگاه دارید. 
•    صندلی اتومبیل خود را طوری تنظیم کنید که از کمر شما محافظت کند.


موارد قابل توجه برای این هفته


من تا کنون متوجه حرکت جنین خود نشده ام. آیا این موضوع نگران کننده نیست؟
اگر این اولین بارداری شماست، ممکن است متوجه حرکات اولیه فرزندتان نشوید زیرا نمی دانید دقیقاً باید انتظار چه چیزی را داشته باشید. همچنین اگر شما فرد فعالی هستید ممکن است لرزش های کوچک را احساس نکنید. در بانوانی که جفت در جلوی رحم آنها قرار دارد این حرکات دیرتر حس شوند، همچنین در بانوانی که وزن آنها بیشتر است. 
زمانی هم که آنها را احساس کردید، زیاد بر روی آنها متمرکز نشوید. زیرا تا پیش از هفتۀ بیست و هشتم تحت نظر گرفتن الگوی حرکات جنین اهمیتی ندارد.
در هر مرحله ای از بارداری که نگران عدم حرکت جنین خود شدید با پزشک صحبت کنید.