هفته به هفته بارداری

در نیمه دوم بارداری ، معاینات پزشکی بیشتر و بیشتر خواهند شد. حتی اگر در سلامت کامل هستید و جنینتان در سونوگرافی هفته 20 کاملاً بررسی شده است، ملاقات های پیاپی با پزشک می توانند اطمینان بخش باشند.
اکنون مغز در حال رشد فرزندتان توانایی دریافت سیگنال های الکتریکی حواس مانند فشار و دما را بدست آورده است. البته در این مرحله نیز واکنش اعصاب جنین کاملاً غیر ارادی و در عین حال بسیار ساده می باشند. جنین بطور مداوم در حال قورت دادن مایع آمنیوتیک است که هربار مقدار آن را افزایش می دهد.
ناخن انگشتان دست در حال رشد کردن هستند، ولی از آنجاییکه ماده محافظت کننده موم مانندی بنام ورنیکس پوست بدن او را پوشانده است، خطر خراشیدگی پوست وجود ندارد. در جنین دختر تخمدان ها از شکم بداخل لگن پایین می آیند. 
تا پایان این هفته وزن جنین بین 467-331 گرم و طول بدن او 7/26 سانتی متر خواهد بود.  

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد  


حرکات فرزندتان هنوز بر مبنای مجموعه ای از عکس العمل های غیرارادی شکل می گیرد، ولی از حالا تمامی آنها شروع به تغییر می کنند. همچنان که مجراهای عصبی رشد کرده و بالغ می شود، فرزندتان کنترل بیشتر و بیشتری روی فعالیت های خود بدست می آورد. پلک های جنین همچنان بسته اند و این کار موجب محافظت چشم های در حال رشد او در برابر انگشتان کنجکاوش می شود.  
در این مرحله جنین می تواند از حواس خود استفاده کرده و نور، فشار، درد و دما را حس کند. گرچه جوانه های چشایی از هفته ی دهم روی زبان وجود دارند ولی بنظر می رسد که حس شنوایی اولین حسی است که کامل می شود.  
اندام های تناسلی به تدریج در حال رشد هستند و تفاوت  جنسیت در جنین واضح تر از قبل می شود.
در این زمان جنسیت جنین تاثیر چندانی بر ظاهر بارداری شما ندارد، تنها در اواخر دوران بارداری کمی تفاوت وزن وجود دارد، اگر جنین پسر باشد میانگین وزن او نسبت به جنین دختر کمی بیشتر است.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

 
همه بانوان حتی اگر از بارداری خود لذت ببرند، نمی توانند از تغییر شکل بدن خود راضی باشند. اما برآمدگی شکم به این معنا نیست که شما بَدفُرم شده اید. باید از این فرصت برای رسیدگی به خودتان استفاده کنید، لباس های متنوع و جذاب بارداری را امتحان کنید، به ظاهر خود بیشتر برسید، گاهی نیز از ماساژ های ملایم بهره گیرید. سعی کنید برنامه ورزشی خود را بطور مرتب و روزانه داشته باشید، چراکه این کار علاوه بر اینکه برای سلامت جسمانی شما مفید است، موجب می شود پر انرژی تر باشید.
  ادامه دادن به ورزش منظم روزانه در کنار کار کردن می تواند چالش برانگیز باشد. ولی خوشبختانه برای ورزش کردن بدون رفتن به باشگاه راه هایی وجود دارند که فقط به کمی فکر و برنامه ریزی نیاز دارند. برای مثال، بجای آسانسور گاهی از پله ها استفاده کنید ولی مراقب باشید. یا هنگامیکه به منزل نزدیک شدید از وسیله نقلیه پیاده شوید و کمی از راه را پیاده روی کنید. با آمادگی قبلی در هر مسیری که دوست دارید پیاده روی کنید، برای این کار کفش های محل کار را درون کیف خود گذاشته و حتماً از کفش های راحتی استفاده کنید. همیشه مقداری آب نوشیدنی به همراه خود داشته باشید تا در طول روز بدنتان دچار کم آبی نشود. برای تقویت عضلات شکم خود نیز، هر شب قبل از خواب سعی کنید کمی تمرینات شکمی انجام دهید.

 

 توصیه‌های غذایی


با آغاز سه ماه دوم بارداری حالت تهوع فروکش کرده و مادر انرژی و اشتها خود را باز می یابند. سه ماهه دوم در واقع اوج اشتهای هر خانم باردار در طول دوران بارداری است. توصیه پزشکان این است که مادر باردار باید روزانه 300 كالری بیشتر از زمان شروع بارداری کالری مصرف کند. البته این کالری دریافتی نیز باید شامل تمامی گروه های غذایی باشد. مصرف متناسب همه گروه های غذایی برای رشد و حفظ سلامت جنین الزامی است.
از آنجا که جنین در حال تولید سلول‌های قرمز خونی است، مصرف 27 میلی گرم آهن در روز شما را از ابتلا به مشکل کم خونی در امان نگه می‌دارد. 

بهتر است بدانید که ...
بطرز باورنکردنی دوران بارداری فیل ماده 22 ماه است که طولانی ترین مدت بارداری بین حیوانات روی خشکی را دارد.
علاوه بر این، وزن زمان تولد در فیل ها 120 کیلوگرم است. پس اگر از اکنون بارداری شما طولانی بنظر می رسد یا جنین شما کمی سنگین است، به یاد داشته باشید که لذت بچه دار شدن ارزش 9 ماه بارداری را دارد. 

 

باید ها و نباید ها


من اخیراً زمین خوردم. آیا این اتفاق به جنینم آسیب می زند؟
زمین خوردن یا از دست دادن تعادل در دوران بارداری بسیار رایج است. زیرا شکم برآمده، رباط ها و مفاصل نرم شده و تغییر مرکز ثقل باعث می شوند که تعادل خود را از دست بدهید. خوشبختانه جنین شما درون مایع آمنیوتیک خود بطور کامل احاطه شده و از او مراقبت می شود، و هنگامی که شما زمین می خورید اثر ضربه را کم می کند. زمین خوردن شما باید خیلی جدی باشد تا بتواند به جنینتان آسیب برساند.
بهترین کار پس از زمین خوردن این است که حرکات جنین خود را تحت نظر بگیرید. اگر مثل همیشه زیاد حرکت می کند پس همه چیز روبراه است ولی اگر می خواهید مطمئن شوید به پزشک خود مراجعه کنید. اگر ناراحتی حس کردید یا خونریزی غیر طبیعی داشتید حتما باید تحت خدمات پزشکی قرار بگیرید. اگر شاهد خروج آب شدید، این مایع مربوط به مایع آمنیوتیک نبوده و به احتمال زیاد به دلیل بی اختیاری ادرار ناشی از استرس است.   
 گاهی به کیسه آب به دلیل ظاهرش «حباب» گفته می شود. این حباب ممکن است شفاف باشد ولی بسیار محکم و غیر قابل پاره شدن است، بنابراین جنین شما در این محیط امن کاملا در امان است.


موارد قابل توجه برای این هفته


احساس می کنم ترشحات واژنم زیاد شده است. آیا این مساله طبیعی است؟ 
بله، در سه ماهه ی دوم ممکن است متوجه ترشحات واژنی بیش از حد معمول شوید. این ترشحات معمولا شفاف، رقیق یا پر از ماده مخاطی هستند ولی نباید بوی بدی داشته باشند. اگر این ترشحات تغییر کرده اند و سفید، غلیظ و موجب خارش شده اند شاید شما دچار عفونت قارچی شده باشید که در دوران بارداری طبیعی و به راحتی قابل درمان است. اگر ترشحات واژن زرد یا متمایل به سبز و یا بد بو باشد یا هنگام ادرار احساس سوزش کردید و یا در نواحی خارجی آلت تناسلی خود احساس درد داشتید، باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید. این موارد ممکن است نشانه های عفونتی باشند که باید سریعاً درمان شود. در این دوران هیچ گونه ترشح غیر طبیعی را نادیده نگیرید، گرچه این موارد مستقیماً جنین شما را تحت تاثیر قرار نمی دهند اما عفونت جدی می تواند منجر به زایمان زودرس شود. همچنین ممکن است گاهی، بخصوص هنگام سرفه کردن، خندیدن یا دویدن متوجه خارج شدن کمی ادرار بشوید، این مورد بی اختیاری ادرار نامیده می شود.