هفته به هفته بارداری

شاید از جنسیت جنین خود اطلاعی نداشته باشید اما با این حال، انتخاب نام توسط شما و همسرتان می تواند کاری سرگرم کننده باشد. بحث در مورد انتخاب نام ممکن است برای مدت طولانی ادامه پیدا کند. برخی از زوج ها تا به دنیا آمدن نوزاد در مورد اسم او تصمیمی نمی گیرند. این مشغولیت های ذهنی، تمرکز شما بر فعالیت های روزانه را کاهش می دهد. داشتن رژیم غذایی سبک همراه با تعداد وعده های بیشتر و همچنین نوشیدن آب فراوان به حفظ هوشیاری شما در این دوران کمک می کند.
دستان فرزندتان مدام در حال حرکت هستند، او پیوسته صورت خود را لمس کرده و یا بند ناف را می گیرد. در این زمان همه استخوان های بدن جنین جهت تولید گلبول های خون حاوی مغز استخوان شده اند. تا پایان این هفته وزن جنین بین 559-398 گرم و طول بدن او 8/27 سانتی متر خواهد بود.  

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

 
 مویرگ های نازک زیر پوست که وظیفه انتقال خون را برعهده دارند موجب می شوند که پوست جنین رنگی مایل به صورتی پیدا کند. لایه های چربی همچنان کم بوده و به همین دلیل پوست تقریباً نازک است. گلبول های قرمز خون اکسیژن را از طریق مویرگ ها به تمام قسمت های بدن جنین منتقل می کنند.
تا این مرحله از رشد جنین فرصت کمی برای ذخیره چربی داشته، چراکه رشد مهم ترین اولویت او بوده است. اما در این مرحله جنین شروع به ذخیره یک لایه چربی در زیر پوست خود می کند و در نتیجه شفافیت پوست تا حدی کاهش می یابد. جفت، مسئول فراهم کردن چربی برای جنین است.
چربی در جریان خون شما گردش می کند و با عبور از جفت به سه اسید چرب آزاد و کلسترول تبدیل شده و وارد جریان خون جنین می شود. سپس این اسید های چرب در خون جنین مجدداً باهم ترکیب شده و چربی های مورد نیاز برای رشد و ذخیره سازی را فرآهم می آورد.
چربی ها در تشکیل رشته های عصبی و مغز اهمیت بسیاری دارند. یک لایه چربی روی هر سلول عصبی را می پوشاند و به این ترتیب آن را از رشته عصبی مجاور جدا می کند و اتصال سلول های عصبی را بهبود می بخشد.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر  


 اگر احساس می کنید که بدنتان در میانه بارداری، بیش از حد بزرگ شده است به این معنا نیست که حتماً نوزادی با جثه درشت به دنیا خواهید آورد. بزرگ بودن شکم به مفهوم آن نیست که تمام وزن شما در شکم تان جمع شده و تمامی اضافه وزنتان متعلق به جنین است. البته مادرانی که در انتظار دوقلو یا چند قلو هستند در مقایسه با افرادی که یک قلو در راه دارند شکم بزرگتری داشته و این بزرگ شدن شکم در آنها زودتر رخ می دهد.
به هر حال اندازه شکم شما نشانه خوبی از میزان رشد فرزندتان است، به همین دلیل در معاینات روتین شکم شما توسط پزشک اندازه گیری می شود. پزشک از نوک استخوان شرمگاهی در لگن تا بالای رحم را اندازه می گیرد. این اندازه گیری متناسب با سن بارداری شما متغیر بوده و اندازه آن دو سانتی متر بیشتر یا کمتر از هفته بارداری شما خواهد بود. بنابراین اگر 28 هفته از بارداری شما می گذرد، شکم شما باید اندازه ای بین 26 تا 30 سانتی متر داشته باشد. اندازه ارتفاع رحم (SFH)  نیز در فرم مراقبت بارداری شما ثبت می شود.

 

توصیه‌های غذایی


 برای پیشگیری از کمبود ویتامین D بدنتان و جذب بهتر كلسيم آن به مادران توصیه می شود روزانه پانزده دقیقه دست یا بخشی از بدن خود را در معرض نورمستقیم آفتاب قرار دهند و از منابع خوراكي ويتامين D مثل لبنیات، تخم مرغ یا ماهی بهره گیرند.   

بهتر است بدانید که ... 
جنین در رحم مادر می تواند دستان خود را به سمت دهان برده و حتی انگشت شست خود را بمکد.
تحقیقات نشان داده است که او حتی ممکن است دهان خود را پیش از آنکه دستش با آن برخورد کند، باز کند.
جنین هر چیزی را که به دستش برخورد می کند محکم  می گیرد و قدرت دستان او به حدی است که می تواند کل وزن بدنش را تحمل کند.

 

باید ها و نباید ها


خونریزی واژینال


در صورت بروز هر گونه خونریزی از واژن به پزشک خود مراجعه کنید. گاهی اوقات وجود تومور در دهانه رحم و یا بروز برخی التهاب ها باعث خونریزی خفیف واژینال می شوند.
خونریزی شدید در سه ماهه دوم ممکن است به دلیل وجود مشکلی در جفت باشد به طور مثال جفت سر راهی و یا جدا شدن جفت از دیواره رحم و در موارد نادر، پارگی رحم علت خونریزی است. البته پارگی رحم معمولاً در مادرانی رخ می دهد که در گذشته عمل سزارین انجام داده اند. 

 

موارد قابل توجه برای این هفته


آیا احساس می کنید که این روزها، ذهن شما سرعت عمل گذشته را ندارد؟ بسیاری از بانوان با شروع دوره "حافظه بارداری" دچار حس یاس و ناامیدی می شوند. حافظه بارداری باعث می شود که فراموشکار شده و گاهی حتی قادر به کامل کردن یک جمله نباشید. همچنین ممکن است توانایی شما در تمرکز و توجه به وظایفتان نیز مختل شود. پزشکان در مورد علت این مسئله اطمینان کامل ندارند، اما احتمال می دهند که این امر ناشی از تغییرات هورمونی باشد. علت این مسئله می تواند این باشد که در طول دوران بارداری بیشتر به درونتان توجه دارید: شما در حال تجربه اتفاقی بزرگ در در زندگی خود هستید و تغییرات بسیار زیادی در بدن و سبک زندگی شما بوجود می آید که باعث می شود به مسائل دیگر توجه کمتری داشته باشید.
اگرچه این فراموشکاری بسیار ناامید کننده است، اما در عین حال بسیار کوتاه مدت خواهد بود (هرچند ممکن است تا یک سال پس از زایمان هم ادامه یابد). در این دوره سعی کنید در آغاز روز، فهرستی از وظایفی را که باید در طول همان روز انجام دهید تهیه کنید و بعد از انجام هر کدام، آن را در فهرست، علامت بزنید.