هفته به هفته بارداری

بارداری مملو از انواع پیامدهای غیر منتظره است. ممکن است بعضی روزها احساس کنید که اصلاً روی احساسات خود کنترل ندارید و بی هیچ دلیلی به گریه می افتید. یا احساس کنید که حرکات بدنتان ناهماهنگ و دست و پا چلفتی شده اید و به مبلمان برخورد کنید. در صورت داشتن چنین احساسی با مادران باردار دیگر صحبت کنید، خواهید دید که این عوارض جانبی همگی بخشی از روال طبیعی دوران بارداری هستند.
لگدهای جنین قوی تر می شوند و به زودی حرکات او را بطور کامل حس می کنید. سیستم گوش داخلی به اندازه کافی کامل شده تا سیگنال ها را به مغز ارسال کند. به زودی فرزندتان به صداهای بلند واکنش نشان خواهد داد. تا پایان این هفته وزن جنین بین 665-471 گرم و طول بدن او 9/28 سانتی متر خواهد بود.  
از آنجاییکه اعضا شکم شما بیش از گذشته تحت فشار قرار می گیرد، ممکن است دچار عوارض گوارشی مانند سوزش معده و یا نفخ شوید.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

 
 این هفته، نقطه ی عطف شکل گیری حواس پنجگانه فرزندتان است. حس شنوایی و تعادل که هر دو توسط گوش داخلی کنترل می شوند اکنون شروع به رشد کرده اند. ولی گوش ها هنوز در محل نهایی خود در دو طرف سر قرار نگرفته اند. گوش داخلی علاوه بر مسئولیت شنوایی، مسئول تعادل بدن او نیز می باشد. رشته های کوچک درون سه مجرای نیم دایره ای گوش داخلی توانایی درک سرعت حرکت فرزندتان در جهات مختلف را داشته و به او کمک می کنند تاهنگام حرکت تعادل خود را حفظ کند. حضور درون مایع آمنیوتیک چیزی شبیه به حالت بی وزنی است، با اینکه فرزندتان در داخل رحم بسیار فعال است اما هنوز درکی از حرکت به سمت بالا یا پایین را ندارد.
همچنین دهان و بینی بطور کامل شکل گرفته و سیستم های عصبی و عضلات فرزندتان به اندازه کافی رشد کرده اند تا او بتواند مایع آمنیوتیک را قورت دهد و سپس به آرامی توسط کلیه ها تصویه شود، مواد زاید دیگر نیز از طریق جفت خارج می شوند. 
موهای بسیار ریزی که لانگو نام دارند، سراسر سطح پوست جنین را می پوشانند. این موها بطور مداوم می ریزند و جایگزین می شوند اما در آخرین هفته های بارداری با موهای ضخیم تر و دائمی جایگزین می شوند. سلول های لانگو به عایق شدن پوست فرزندتان کمک می کنند.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر  


اگر از نظر عاطفی کمی دچار اختلال شده اید، کافیست بدانید که این امر کاملا طبیعی است و فرزند داخل شکمتان به هیچ عنوان تحت تاثیر نوسانات خلق و خوی شما قرار نمی گیرد. بهترین راه برای مدیریت این احساسات این است که به خودتان کمی فرصت بدهید، زیرا این مشکل بزودی برطرف می شود. مطرح کردن این مساله با مادران باردار دیگر یا فردی که تازه مادر شده است می تواند کمک کننده باشد. زیرا آن ها بیش از هر کس دیگری می توانند احساسات شما را درک کنند و به شما قوت قلب دهند.

 

توصیه‌های غذایی


مسمومیت غذایی

 
برخی بیماری هایی که از طریق غذا منتقل می شوند مانند عفونت سالمونلا، کامپیلو باکتریایی بطور مستقیم به جنین شما آسیب نمی رسانند اما به شدت باعث بیمار شدن شما می شوند. عوارض این بیماری ها شامل استفراغ شدید و اسهال می باشد که ممکن است منجر به کم آبی شدید بدن شود. بسیار مهم است که مقدار زیادی نوشیدنی مصرف کنید تا هم پاتوژن های متخاصم از بدن شما خارج شوند و هم اینکه آب بدن تان تامین شود. اگر استفراغ شما جدی شد و توانایی حفظ آب بدن را نداشتید از پزشک خود درخواست معاینه اضطراری کنید.
عفونت حاصل از طریق باکتری لیستریا از همه ی موارد جدی تر است، زیرا می تواند جنین را نیز تحت تاثیر قرار داده و منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس شود. بنابراین اگر احساس کردید که غذای مسموم خورده اید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید تا بررسی های مربوطه صورت بگیرد و در صورت لزوم مراحل درمان آغاز شود. هنگام انتخاب غذا بسیار مراقب باشید و هنگام آماده کردن غذا اصول بهداشتی را رعایت کنید. از خوردن غذاهایی که احتمال مسمومیت غذایی در آن ها بالاست خودداری کنید.

 

باید ها و نباید ها


سرگیجه و کم خونی


از آنجایی که بدن شما سخت کار می کند تا جنین را تغذیه کند، ممکن است گاهی احساس سرگیجه کنید. احساس سرگیجه پس از برخاستن ناگهانی کاملاً شایع است. گرچه در دوران بارداری ذخیره ی خون شما افزایش یافته است ولی هنگامی که ناگهان بلند می شوید، خون به سرعت به سمت پاهای شما رفته، ذخیره خون در مغز کاهش یافته و احساس سرگیجه خواهید داشت.
ممکن است دلیل سرگیجه شما کم خونی باشد. گرچه بدن در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری گلبول قرمز تولید می کند اما حجم خون شما نیز افزایش پیدا می کند. این بدین معناست که به تناسب حجم آن، میزان گلبول های خون نیز کاهش می یابد. همچنین ممکن است کمبود آهن دلیل بروز این عارضه باشد. در این صورت پزشک برای شما مکمل آهن تجویز می کند. علائم کم خونی علاوه بر سرگیجه، شامل خستگی و تنگی نفس نیز می شود. کاهش سطح قند خون هم می تواند باعث ایجاد سرگیجه شود، برای جلوگیری از این مشکل می توانید وعده های غذایی کم حجم را در دفعات بیشتر استفاده کرد.

خوب است بدانید که ...
 آقایان در مقایسه با بانوان در تعویض پوشک سرعت عمل بیشتری دارند.
تحقیقات نشان می دهد که متوسط زمانی که یک مادر پوشک فرزند خود را عوض کنند 2 دقیقه و 5 ثانیه است، در حالیکه میانگین این زمان در پدر 1 دقیقه و 36 ثانیه است. پس بنظر می رسد این کار متعلق به آقایان است! 

 

موارد قابل توجه برای این هفته


اگر احساس می کنید که برخی اوقات بی جهت با اشیاء داخل منزل برخورد می کنید یا پایتان جایی گیر می کند، دلیلش این است که بدن شما از حالت عادی خارج شده است و این یکی از عوارض جانبی رایج در بارداری است.
این عدم کنترل بدن در دوران بارداری دلایل فیزیکی متعددی دارد: هورمون ریلکسین باعث می شود مفاصل شما نرم شوند، زمانی که شکم شما بزرگ می شود مرکز ثقل بدن تغییر کرده و اضافه وزن باعث عدم تعادل می شود. با این حال این عدم کنترل دلایل عاطفی نیز دارد: اگر ذهن خود را بشدت درگیر بارداری کنید، گاهی تمرکز خود را از دست داده و کمتر متوجه خطرات احتمالی در مسیر خود می شوید. بجای کفش پاشنه بلند، کفش بی پاشنه بپوشید، از راه رفتن روی سطوح خیس و لغزنده خودداری کنید و در راه پله هایی که شیب تند دارند بسیار مراقب باشید. لبه های قالیچه ها را به زمین چسب بزنید و راه پله و راهروها را از لوازمی که ممکن است باعث زمین خوردن شما شوند خالی کنید. همچنین زمانی که می خواهید چیزی را بلند کنید بسیار مراقب باشید، زیرا اگر به جلو خم شوید به راحتی ممکن است تعادل خود را از دست بدهید. هنگام ورود و خروج در دستشویی و حمام بسیار مراقب باشید زیرا این دو در صدمات دوران بارداری بسیار بدنام هستند. بخاطر داشته باشید که موارد طبیعی عدم کنترل بدن در دوران بارداری شامل اختلالات بینایی، سردرد یا سرگیجه نمی شود. پس اگر این علائم را مشاهده کردید به پزشک خود مراجعه کنید.