هفته به هفته بارداری

برای آنکه جنین بتواند برای زندگی در خارج از رحم آماده شود نیازمند کمک فراوانی از سوی شماست. سعی کنید عادات خوب خود را با مصرف غذای سالم و مقوی حفظ کنید تا هر دو شما قوی بمانید. همواره وضعیت جسمانی خود را در بهترین وضعیت نگه دارید تا در دوره بارداری دچار مشکل نشوید. در غیر اینصورت ممکن است دچار ناراحتی های جزئی مانند احساس گرمای شدید، گرفتگی عضلات ساق پا و بواسیر شوید که می توانند شما را بشدت آزار دهند. هرچند که این عوارض ناراحت کننده موقتی هستند و با تولد نوزاد از بین خواهند رفت. 
ریه های جنین هنوز آنقدر رشد نکرده اند که بتوانند خارج از رحم کار کنند، اما به سرعت در حال تکامل هستند. در این هفته ضربان تند قلب او اکنون کمی آهسته تر می شود. بوسیله سونوگرافی براحتی می توان ضربان قلب او را تشخیص داد. پوست او شروع به ساخت لایه ای بیرونی و محافظ می  کند که از سلول های کراتینه تشکیل شده اند. همچنین موهای ظریف و نرمی که لانگو نام دارند، بروی پوست یک لایه چرب موم مانند می سازند. 
تا پایان این هفته وزن جنین بین 784-556 گرم و طول بدن او 30 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

پوست جنین هر روز در حال رشد است و اکنون شروع به کراتین سازی می کند. کراتین ماده ای است که لایه خارجی پوست را به لایه محافظی از سلول های مرده تبدیل می کند، علاوه بر این مو و ناخن ها هم از کراتین شکل می گیرند. 
لایه خارجی کراتینه شده ی سلول های پوست همراه با لایه چربی که بین سلول های پوست قرار می گیرند، پوششی ضد آب به پوست می بخشند.  
اکنون استخوان های جنین در حال سخت شدن و دست و پاهای او در حال کامل شدن هستند. جنین اغلب دستان خود را به سمت صورتش بالا می آورد. پوست او اکنون در حال تولید پوشش محافظ خارجی به نام ورنیکس است. 
همچنین جنین عمل تنفس را بطور منظم و عمیق انجام می دهد. این حرکات چند هفته ای است که آغاز شده اند اما اکنون به گونه ای هماهنگ و پایدار انجام می شوند. این حرکات تنفسی برای رشد و گسترش ریه های فرزندتان ضروری اند.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

اکنون تقریباً شش ماه است که باردار هستید و امیدواریم که حس خوبی نسبت به بارداری خود داشته باشید. گرچه فرزند شما در این مرحله به خوبی رشد کرده است اما شما باید سلامت او و خود را تضمین کنید و همچنان به تغذیه مناسب و مراقبت از خود بپردازید. سعی کنید فعال باشید و هر روز فعالیت فیزیکی انجام دهید، حتی اگر این فعالیت روزانه 20 دقیقه پیاده روی باشد. هر روز به تمرینات کف لگن خود بپردازید. حتماً پس از تولد فرزندتان از این کار خود بسیار راضی خواهید بود.
احتمالاً بیشتر از همیشه احساس گرما کرده و بیش از حد معمول عرق می کنید. علت این مورد گردش بیشتر خون و افزایش وزنی که پیدا کرده اید.
اگر در فصل تابستان باردار هستید ممکن است به سختی بتوانید گرما را تحمل کنید، بنابراین سعی کنید برای خنک کردن خود بدنبال راه های مناسب باشید. اگر در طول زمستان باردار هستید، احتمالاً خواهید دید که با یک لباس سبک می توانید براحتی در خیابان قدم بزنید در حالیکه سایر افراد باید خود را با کت گرم و شال گردن بپوشانند. شاید در مورد کم کردن بخاری و باز کردن پنجره ها با همسرتان بحث کنید. 
سعی کنید در طول روز به مقدار کافی مایعات بنوشید. ممکن است این افزایش تعرق باعث بروز جوش در چین های زیر سینه یا کشاله ران شود، بنابراین بطور مرتب استحمام کرده و این نواحی را نیز بخوبی خشک کنید. 

گرگرفتگی هنگام شب ناراحت کننده ترین حالت ممکن است. پس چند ماهی لباس خواب خود را کنار بگذارید و آسوده تر بخوابید.

توصیه‌های غذایی

توجه داشته باشید که جنین برای رشد به كلسيم نياز دارد تا استخوان ها، مفاصل و دندان های سالمی داشته باشد. بنابراین لازم است تا مواد مغذی مورد نیاز بدنتان مثل کلسیم را دریافت کنید. مصرف روزانه لبنیات به عنوان منبع اصلی کلسیم توصیه می شود. در یافت روزانه چهار واحد لبنيات کم چرب (هر واحد شامل يك ليوان شير يا ماست يا دو ليوان دوغ یا پنیر ) نياز بدن شما به كلسيم در این دوران را تامین خواهد کرد.

خوب است بدانید که ...
استفاده درست از کمربند ایمنی خطر آسیب به جنین را تا 70% کاهش می دهد. 
در تحقیقی که به تازگی انجام شده  است، بیش از نیمی از بانوان باردار کمربند ایمنی خود را به درستی نمی بندند، بخش پایینی آن را بالا و یا روی شکم خود می گذارند و بند بالایی را بجای روی شانه در پشت سرشان قرار می دهند

.

باید ها و نباید ها

در دوران بارداری وضعیت اندام شما بدلیل نرم شدن مفاصل و وزن اضافه ای که حمل می کنید، تغییر خواهد کرد. 
مرکز ثقل شما پیش از بارداری درست در زیر ناف بوده است اما اکنون در دوران بارداری به شکم برآمده شما منتقل می شود. این تغییر ویژه و پر اهمیت تغییر مرکز ثقل، باعث افزایش انحنای پایین ستون فقرات شده و ممکن است منجر به درد در ناحیه ی پایین کمر شود. همچنین اضافه وزنی که در دوران بارداری پیدا می کنید نیز ممکن است موجب کشیدگی در ناحیه کمر شود. 
ورزش می تواند به تعادل بدن و کاهش دردهای عضلانی مربوط به تغییرات جسمانی بارداری کمک کند. سازگاری با این تغییرات جسمانی اهمیت بسیاری دارد:  
• برای تقویت عضلات داخلی خود، از تمرینات کششی شکم و پشت استفاده کنید و حرکات شکمی انجام دهید. این تمرینات موجب تناسب اندام شما شده و از کمردردهای متعاقب بارداری پیشگیری می کند. 
• مراقب نحوه ی راه رفتن و ایستادن خود باشید. شانه های خود را به سمت پایین و عقب بکشید. به قسمت پایینی کمر قوس ندهید و وضعیت لگن را در حالت خنثی نگه دارید. 
• هیچ چیزی را روی ران خود قرار ندهید، زیرا این کار ممکن است روی هم ترازی این قسمت و کمر تاثیر بگذارد. 
• گوشی تلفن را بین سر و شانه ی خود نگه ندارید زیرا باعث گردن درد می شود. 
شکم در حال رشد شما انحنای ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد. برای کشش ستون فقرات بهتر است لگن خود را چندین بار به داخل و خارج منقبض کنید.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

مقابله با گرفتگی عضلات پا

اسپاسم دردناک عضلات پا در دوران بارداری به خصوص هنگام شب بسیار رایج است. گاهی ممکن است از شدت درد ناگهانی قسمتی از پایتان از خواب بیدار شوید، این احساس درد به دلیل فشار رحم بروی اعصاب لگن است. 
برخی متخصصین بر این باورند که گرفتگی عضلات در دوران بارداری ممکن است به دلیل کمبود کلسیم و نمک و یا میزان بیش از حد فسفر باشد، اما این نظرات هنوز اثبات نشده اند. 
هنگام بروز اسپاسم، پا را خم و راست کرده و محل درد را به آرامی ماساژ دهید. این درد بلافاصله پس از اینکه از تخت خود بلند می شوید و راه می روید، باید به خودی خود از بین برود، با این حال، اگر درد از بین نرفت و قرمزی یا تورمی در آن ناحیه مشاهده کردید، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید تا احتمال لخته شدن خون از بین برود، چراکه این مورد می تواند خطرناک باشد. 
برای پیشگیری و یا کاهش شدت گرفتگی عضلات پا، به میزان فراوانی آب بنوشید تا دچار کم آبی نشوید و حرکات کششی و تمرینات مچ پا را بطور مداوم انجام داده، پاشنه پا را با بشکل دورانی حرکت داده و انگشتان پا را تکان دهید.  
تمرینات ملایم مانند پیاده روی یا شنا و ماساژ منظم عضلات ساق پا نیز بسیار موثر هستند، چراکه به گردش خون در این نواحی کمک می کنند. 
به آرامی پای خود را خم و صاف کنید تا گرفتگی عضله ساق پا بهبود یابد، همچنین می توانید با ساق پا حرکات کششی انجام دهید.