هفته به هفته بارداری

به شما تبریک می گوییم سه ماهه دوم بارداری به پایان رسید و باید خود را برای سه ماهه سوم آماده کنید.
بقیه دوره بارداری شما زودتر از آنچه که تصور می کنید سپری خواهد شد. زمان زایمان را مد نظر قرار دهید و برای تاریخ مرخصی خود از همین حالا تصمیم گیری کنید. اگر دوستان و اقوام با توصیه هایشان شما را بمباران می کنند، صبور باشید و به داستان های اغراق آمیز افراد در مورد بارداری و زایمان توجه نکنید.
 طی این هفته فرزندتان اغلب در حال خمیازه کشیدن است او احتمالاً این کار را برای تنظیم میزان مایع موجود در ریه هایش انجام می دهد. جریان خون موجود در بند ناف و جفت دمای بدن او را تنظیم کرده و آن را به دمای بدن شما نزدیک می کند. همچنین اندام های پاین تنه با رشد لایه چربی، ظاهر برجسته تری پیدا می کنند. ولی سر جنین همچنان نسبت به بدن او بزرگ است، اما بطور کلی تمام بدن او به تناسب خاصی رسیده اند. اکنون حس شنوایی او قوی شده و صداهای بلند موجب حرکت ناگهانی او می شوند. 
تا پایان این هفته وزن جنین بین 918-652 گرم و طول بدن او 6/34 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

با فرا رسیدن هفته بیست و پنجم بارداری در قسمت گردن، سینه و کمر فرزندتان ماده ای به نام چربی قهوه ای ساخته می شود. این چربی جهت تامین گرما و انرژی نوزادتان پس از تولد تولید می شود. جنین در حال حاضر، هیچ کنترلی نسبت به دمای بدن خود ندارد و دمای بدن جنین تا زمان تولد توسط جفت، در سطح مطلوبی نگه داشته می شود.
  جنین در داخل رحم تنها قادر به شنیدن صداهای فرکانس پایین ( صدای بم مثل صدای پدرش) است. علت آن، این است که مایع آمنیوتیک نه تنها اطراف گوش های او را فرا گرفته است بلکه در داخل آنها نیز وجود دارد. خمیازه کشیدن راهی برای برطرف کردن گرفتگی گوش است و از این لحظه به بعد فرزندتان زمان زیادی را صرف خمیازه کشیدن خواهد کرد.
 همچنین بینی جنین بخوبی شکل گرفته است و او علاوه بر قورت دادن منظم مایع آمنیوتیک، هربار از راه بینی نیز آن را وارد بدن و خارج می کند. او نیز همانند افراد بالغ از یکی از سوراخ های بینی خود بیشتر استفاده می کند.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

افزایش وزن بارداری می تواند موجب کشیدگی و ایجاد ترک هایی در پوست شود. در ابتدا این ترک ها صورتی یا قرمز رنگ هستند و با خارش همراهند. پس از پایان بارداری کم رنگ و شفاف شده و کمتر قابل رویت خواهند بود. این ترک ها عموماً در سینه ها، شکم ، پهلوها و ران ها ایجاد می شوند و این مسئله در اکثر بانوان باردار رخ می دهد.
ممکن است این ترک ها ناشی از عوامل ژنتیکی باشند، هرچه بارداری در سن بالاتری رخ دهد ایجاد این ترک ها نیز محتمل تر است، زیرا با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی پوست کمتر می شود. استفاده از مرطوب کننده های پوست، از ایجاد این ترک ها جلوگیری نمی کند اما پوست را نرم نگه می دارد. ورزش کردن به همراه تغذیه سالم اضافه وزن شما را به حداقل می رساند و در نتیجه میزان کشیدگی پوست کمتر می شود.
از این هفته بهتر است در مورد نحوه زایمان و تولد فرزندتان اطلاعات بیشتری کسب کنید و برنامه زایمان خود را آماده کنید. البته ممکن است برخی از مادران با توصیف مراحل به دنیا آوردن فرزندشان با جزئیات دقیق و لحظه به لحظه شما را نگران کنند. گویی برای این افراد این کار بخشی از روند بهبودی پس از زایمان به حساب می آید و هیچ چیزی برای آنها بهتر از یک شنونده جدید، بخصوص مادری که نخستین بارداری را تجربه می کند، نیست. بنابراین بدون شک شما، حتی از افراد غریبه نیز داستان های وحشتناکی درباره زایمان خواهید شنید! 
به خاطر داشته باشید که تجربه هر مادری در مورد زایمان متفاوت است. بنابراین بر روی برنامه زایمان خودتان متمرکز شوید. بدون شک برای برخی بانوان زایمان بسیار سخت است در حالیکه برخی دیگر زایمان راحت و بی دردسری را تجربه می کنند.

توصیه‌های غذایی

علاوه بر خوردن سه وعده غذا در طول روز، احتمالاً به میان وعده نیز احتیاج خواهید داشت. مصرف میان وعده مادامی که غذای مناسبی را برای میان وعده انتخاب کنید و از خوردن بی رویه کلوچه و چیپس خودداری کنید، مانعی ندارد. با کمی برنامه ریزی قبل از خرید، می توانید میان وعده هایی سالم برای خوردن تهیه کنید.
• میوه های خشک باید بخش اعظم میان وعده های شما را تشکیل دهند، زیرا نگهداری و حمل آنها بسیار ساده است. از انواع مختلفی از میوه های خشک استفاده کنید. زیرا هر چه تنوع در مصرف بیشتر باشد، مواد غذایی مورد نیاز بدن بیشتر تامین می شوند. از برگه زردآلو، کشمش، ذغال اخته و آلبالو خشکه و برگه هلو نیز استفاده کنید.
• مصرف آجیل کم نمک روشی سالم برای تامین نیاز شما به نمک است.
• به جای مصرف چیپس از چوب شور، نان جو و بیسکوئیت شور استفاده کنید.
• میوه تازه یک میان وعده مناسب و سرشار از مواد مغذی است. وقتی برای گردش از خانه بیرون می روید همیشه یک یا دو عدد میوه همراه خود داشته باشید. در منزل سالاد میوه تهیه و در یخچال نگهداری کنید. همیشه در یخچال میوه داشته باشید تا بتوانید دریک چشم بهم زدن از ترکیب آن با ماست وانیلی، اسموتی تهیه کنید.
• ماست طعم دار و بستنی کم چرب هر دو میان وعده و دسر خوبی هستند. همیشه مقدار زیادی ماست کم چرب در یخچال ذخیره کنید.
همیشه در هنگام ترک منزل، به همراه داشتن میان وعده های سالم را فراموش نکنید.

بهتر است بدانید که ...
بانوان بالای 40 سال نسبت به سایر بانوان، بیش از دو برابر احتمال به دنیا آوردن فرزندی چپ دست دارند!
این یافته بر اساس مطالعه ای در کانادا بدست آمده است و می تواند مبتنی بر این واقعیت باشد که خانم هایی که سن بیشتری دارند احتمالاً در طول دوران بارداری مشکلات بیشتری داشته و زایمان های دشوار تری را نیز متحمل می شوند. مطالعات بسیاری نشان داده است که چپ دست شدن کودک و استرس زایمان مادر با هم مرتبط هستند.

 

بایدها و نبایدها

در این مرحله، احتمالاً سرپا ایستادن به ویژه به مدت طولانی برای شما کمی دشوار است. افزایش وزن، تغییر مرکز ثقل بدن (بویژه در سه ماهه دوم و سوم بارداری) و تغییرات هورمونی منجر به درد و تورم در پاها می شود. ممکن است هورمون های بارداری که مفاصل را جهت سهولت زایمان نرم می کنند، رباط های عضلات پا و پهلوها را نیز سست کرده و ایجاد ناراحتی کنند.

جهت کاهش ناراحتی پاها
• از آن دسته از کفش های ورزشی استفاده کنید که دارای قوس مناسب هستند و فشار وارده بر ستون فقرات شما را کاهش می دهند. این کفش ها همچنین از ایجاد التهاب فاشیای کف پا جلوگیری می کنند. به التهاب رباط بزرگی که پاشنه پا را به انگشتان متصل می کند فاشیای کف پا می گویند.
• از پوشیدن کفش های پاشنه بلند خودداری کنید. آنها علاوه بر راحت نبودن، موجب عدم تعادل در راه رفتن شده و حتی ممکن است موجب زمین خوردن شما نیز شود.
• از کفشی استفاده کنید که دقیقاً اندازه پای شما باشد، در غیر این صورت برای خرید کفش جدید اقدام کنید. اندازه پا در برخی از بانوان در دوران بارداری، یک سایز بزرگ می شود و پس از بارداری نیز هرگز به حالت قبلی باز نمی گردد.
• به طور منظم ورزش کرده و از ایستادن های طولانی مدت اجتناب کنید. اگر به واسطه شغلتان ناگزیر از ایستادن هستید، در فواصل منظم استراحت کنید.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

ساختمان گوش فرزندتان در این مرحله کامل شده است و مطالعات نشان می دهند که او اکنون صداهای اطراف را به وضوح می شنود. مایع آمنیوتیک نه تنها مانع شنیدن صدای اطراف نمی شود بلکه یک رسانای صوت فوق العاده به حساب می آید. ضربان قلب و سیستم گوارشی شما یک ریتم ملایم پیوسته برای جنین ایجاد می کنند، اما او صداهای دیگر را نیز می شنود.
بوسیله صحبت کردن با جنین می توانید پیوند عاطفی بین خودتان را مستحکم کنید. تحقیقات نشان می دهند که کودکان صدای مادر را از میان صداهای زنانه دیگر تشخیص می دهند و صورتشان را به سمت صدا برمی گردانند. البته در ابتدا نوزاد اصوات بم را با وضوح بیشتری می شنود اما پس از مدتی می تواند اصوات زیر را نیز تشخیص دهد. جنین با صدای مادر آشناتر است چرا که این صدا را اغلب اوقات می شنود.
شاید توجه کرده باشید که صدای ناگهانی باعث ترس و از جا پریدن فرزندتان می شود. در یک مطالعه، طی سونوگرافی از چند جنین نشان داد که آنها از 26 هفتگی در پاسخ به صداهای بلند به سرعت چشمان خود را باز و بسته می کنند.