هفته به هفته بارداری

شما در مراحل پایانی بارداری هستید و با وجود اینکه شکمتان تا همین جا هم بسیار بزرگ شده است، ولی همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. فرزندتان با قدرت بیشتری به اطراف حرکت خواهد کرد و حتی می¬تواند به صداهای بلند و موسیقی واکنش نشان دهد. سلول¬های عصبی در مغز او شروع به اتصال کرده و هماهنگی بین اعضای بدن او بیشتر می¬شود. شما نیز بهتر است برای تفریح، هم¬صحبتی و بدست آوردن دانش لازم، به کلاس¬های پیش از زایمان بروید و ذهن خود را فعال نگاه دارید.
در این هفته جنین اغلب انگشتان پای خود را در دستانش می‌‌‌گیرد و گاهی حتی آن‌ها را تا دهان خود نیز می‌رساند. هماهنگی بین دست¬ها در حال پیشرفت است و جنین اغلب دستان خود را به سمت صورت و به ویژه دهان خود می‌برد. بدن جنین بسیار انعطاف‌پذیر است و می‌تواند به راحتی خم شود. با بزرگتر شدن او، حرکاتش نیز قوی تر می شود. 
تا پایان این هفته وزن جنین بین 1068-758 گرم و طول بدن او 6/35 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

اکنون تمامی سلول های عصبی در سطح مغز فرزند شما شکل گرفته اند؛ کاری که از این پس باید انجام شود این است که این سلول ها به یکدیگر متصل شوند.
جنین می تواند حرکات هماهنگی را با دست و پاهایش انجام دهد، دست هایش را مشت کند و انگشتان پای خود را با دست بگیرد. هماهنگی دستان فرزندتان در این مرحله به صورت قابل توجهی پیشرفت کرده است و او دائما دستانش را به سمت صورت و به ویژه دهان خود می برد. از آنجاییکه صورت و لب ها بسیار حساس هستند، این حساسیت بالا باعث واکنش هایی می شود که تاثیر مثبتی بر حرکات هماهنگ، آرام و هدفدار بین دست (پا) و دهان داشته باشد.
در این سه ماهۀ پایانی جنین درون رحم بسیار تحریک پذیر است. او ارتعاشات را نیز احساس می کند و می تواند به جز صداهای درون بدن شما مانند ضربان قلب، صداهای بیرونی مانند صدای صحبت کردن افراد را نیز بشنود. او می تواند حس کند که شما ثابت و یا در حال حرکت هستید.  
تمرین برای زندگی پس از تولد نیز بخشی از فعالیت های جنین است، او حرکات تنفس و بلعیدن را تمرین می کند و حتی می تواند شست خود را بمکد.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

با بزرگ شدن رحم، برای اینکه قفسه سینه فضای بیشتری برای آن ایجاد کند، تحت فشار قرار می گیرد و این امر می تواند موجب درد و ناراحتی در دنده ها شود. البته این درد در همه بانوان باردار ایجاد نمی شود، اما اگر استخوان بندی بدن شما کوچک تر از حد معمول باشد و یا دوقلو باردار باشید، احتمال بروز آن بیشتر است. چنانچه فرزند شما تحرک زیادی داشته باشد و زیاد لگد بزند یا برای مدت طولانی در وضعیت بریچ یا نشسته بماند، درد بیشتری احساس خواهید کرد، زیرا در این موقعیت سر او به دیافراگم و قفسه سینه شما فشار وارد می کند. نشستن می تواند درد را شدیدتر کند زیرا در حالت نشسته به اندام داخلی فشار بیشتری وارد می شود.
خواب های آشفته نیز یکی از موضوعاتی است که در میان بانوان باردار در سه ماهۀ سوم بارداری رایج است. در حقیقت شما بیشتر از گذشته خواب نمی بینید ولی از آنجاکه هنگام خواب بطور مرتب برای دستشویی رفتن بیدار می شوید، تعداد بیشتری از رویاهای خود را به یاد می آورید (در حالت عادی شما در طول مرحله رویابینی از خواب بیدار نمی شوید، به همین دلیل بیشتر رویاهای خود را هنگام صبح به یاد نمی آورید).
بیشتر بانوان باردار خواب می بینند که کودک یا نوزادانی در خطر یا دچار مشکل هستند. طبیعی است که از دیدن این رویاها مضطرب شوید اما به یاد داشته باشید که آنها به هیچ وجه دربارۀ اتفاقات آینده به شما خبر نمیدهند. رویا دیدن باعث میشود احساسات منفی را از فیلتر خواب بگذرانید تا اگر در بیداری با آنها مواجه شدید برایتان تازگی نداشته باشند. نگران نباشید زیرا با این که این رویاها آزاردهنده هستند به شما کمک خواهند کرد که با نگرانی های طبیعی خود دربارۀ نگهداری از نوزاد کنار بیایید.

توصیه‌های غذایی

مصرف برخی غذاها می تواند موجب بروز مشکلات گوارشی شوند، اما با رعایت چند نکته می توانید از بروز آن پیشگیری کنید و یا آن را بهبود ببخشید.
لذت غذا خوردن می تواند به قیمت سوء هاضمه شما تمام شود. هورمون پروژسترون بارداری کل ماهیچه های مسیر گوارش را شل می کند و موجب کند شدن عمل هضم و کاهش عملکرد ماهیچه سفت کننده یا ماهیچه های حلقوی در ابتدا و انتهای معده شده و با بازگشت اسید معده به مری باعث سوزش معده و ترش کردن می شود. علاوه بر این با پیشرفت بارداری، جنین فشار بیشتری به معده شما وارد می کند و فضای کمتری برای هضم غذا وجود خواهد داشت. 
بهتر است برای برطرف کردن سوء هاضمه، تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید و در هر وعده به مقدار کم و آهسته غذا بخورید، در ساعات پایانی شب و هنگام خواب غذا نخورید و مصرف غذاهای چرب و پر ادویه را نیز کاهش دهید. قبل از استفاده از هرگونه درمان های طبیعی مانند چای و یا عرق نعنا، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. در هنگام دراز کشیدن قسمت فوقانی بدن را با کمک چند بالش بالاتر نگه دارید. قبل از مصرف هر گونه داروی بدون نسخه با دکتر داروساز مشورت کنید.
درمان های طبیعی می توانند مضر باشند، پیش از تهیه و استفاده از داروهای گیاهی حتی چای نعناً، باید با پزشک خود مشورت کنید.

بهتر است بدانید که ... 
زمانی که نوزاد شما متولد شود رابطه شما و همسرتان دیگر تنها به شما دو نفر ختم نمی¬شود. ناگهان یک عضو کوچک به شما اضافه می¬شود که در طول شب بیدار شده و نیازهای خاص خود را دارد. پس از تولد نوزاد، شما و همسرتان ناگزیر توجه کمتری به یکدیگر خواهید داشت. همچنین رابطه زناشویی شما نیز کاهش می یابد زیرا هر دوی شما بسیار خسته خواهید بود. 
بهتر است پیش از تولد نوزاد در این مورد صحبت کنید و این واقعیت را بیان کنید. با این روش شما و همسرتان خواهید دانست که این روند بخشی از گذار زندگی از یک خانواده دونفره به یک خانواده دارای فرزند است.  آنچه در کلاس¬های آمادگی زایمان می¬آموزید می¬تواند شما را به یکدیگر نزدیکتر کند. سعی کنید در خانه بیشتر باهم در ارتباط باشید و باهم استراحت کنید تا حرکات جنین را بیشتر احساس کنید.

 

بایدها و نبایدها

در طول بارداری وجود توده¬ در پستان¬ها و به¬ ویژه در سه¬ ماهۀ سوم، که پستان¬ها برای شیردهی آماده می-شوند، می تواند عادی باشد. این توده¬ها معمولاً نرم و یا دردناک بوده و ممکن است حرکت کنند. با این حال هیچگاه نباید توده¬های پستان را نادیده گرفت، برای کسب اطمینان خاطر حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

در طول بارداری بدلیل ترشح هورمون پروژسترون، بالا رفتن وزن و تغییر نیازهای بدن، دمای بدن بالا می¬رود. انجام تمرینات ورزشی نیز موجب تولید گرما و بالارفتن بیشتر دمای بدن می¬شود، به همین دلیل هنگام ورزش کردن در طول بارداری بیش از حد احساس گرما خواهید کرد.
همچنین در طول بارداری تعریق بیشتری دارید. دلیل این موضوع این است که هورمون¬های بارداری موجب گشاد شدن عروق شده و درنتیجه خون بیشتری به سمت پوست شما جریان پیدا می¬کند (به همین دلیل است که چهره برخی از بانوان سرخ به¬نظر می¬رسد) این امر به بدن شما اجازه می دهد تا گرما را از طریق پوست به آسانی خارج کند. به این ترتیب با وجود آنکه با ورزش کردن، بیشتر از قبل احساس گرما می¬کنید اما این گرما را زودتر از قبل از دست می دهید. هنگام ورزش همواره به یاد داشته باشید که:
• قبل و بعد از ورزش و در هنگام آن آب بنوشید.
• لباس مناسبی را انتخاب کنید که به پوست شما امکان تنفس بدهد.
• در هوای گرم و مرطوب ورزش نکنید.