هفته به هفته بارداری

خوابیدن در این مرحله از بارداری بدلیل حرکات جنین دشوار می شود. فضای رحم شما تنگ تر خواهد شد به همین دلیل زمانیکه جنین حرکات چرخشی یا کششی انجام می دهد، با پاها و مشت خود ضربه های تیزی به شکم شما وارد می کند. هرچه ضربه های جنین قوی تر باشند، اطمینان بیشتری از پیشرفت رشد او بدست خواهد آمد. اگر در حمام یا روی تخت دراز بکیشد و شکم خود را تماشا کنید، از چگونگی بالا و پایین رفتن و حرکت به اطراف شکم خود شگفت زده و حیران خواهید شد.
پلک های فرزندتان در این هفته بطور کامل باز می شوند و به نورهای درخشان واکنش نشان می دهد، اگرچه نمی تواند روی آن تمرکز کند اما می تواند چشمان خود را باز و بسته کند. جنین در اکثر اوقات لگد می زند واحتمالاً ضربه شدید او به دنده های شما ممکن است شما را بترساند.
او فضای زیادی از رحم شما را اشغال کرده و فضای کمتری برای مایع آمنیوتیک اطراف خود باقی گذاشته است. 
اکنون بیضه های جنین پسر بطور کامل پایین آمده و در داخل کیسه بیضه قرار گرفته اند. هرچند در برخی از جنین ها حتی تا پس از تولد نیز بیضه ها در حفره لگن باقی می مانند. 
تا پایان این هفته وزن جنین بین 1234-875 گرم و طول بدن او 6/36 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

جنين در حال رشد شما در داخل شكم به اطراف تكان مي‌خورد. زمانی كه جنين در حال لگد زدن و تكان خوردن است به شكم خود نگاه كنيد، احتمالاً همان موقع تكان‌هاي جنین و حتي اثر پايش را موقع لگد زدن روي شكمتان خواهید دید. 
موقع حمام كردن فرصت مناسبی است كه شكم خود را تماشا كنيد چون به خاطر وضعیت آرام شما، جنین پُر جنب و جوش‌تر است و برای همین می‌توانید به راحتی حركاتش را احساس کنید. موقع تکان خوردن جنين از همسرتان بخواهید كه با لمس کردن شکمتان تكان‌هاي فرزندتان را احساس كند.  
در اين مرحله از بارداري مكيدن شست، حس لامسه لب‌ها و حرکات انگشتان دست جنین با هم هماهنگ‌تر می‌شوند. در تصاوير سونوگرافي به نظر مي‌رسد نوزاد از مکیدن شست خود لذت مي‌برد و ترديدي نيست كه این عمل دارای بازخوردهاي حسي مهمی بوده و به جنين در حال رشد شما احساس آرامش می‌دهد.
بعضی ها نیز چشم‌هایشان را برای اولین بار در این هفته باز می‌کنند، ولی ثبت این لحظه کوتاه با سونوگرافی بسیار مشکل است و به همین دلیل ممکن است نتوانید آن را در سونوگرافی ببینید. نور ضعیفی در رحم به جنین شما می‌رسد ولی چرخه خواب و بیداری او به هیچ وجه با ساعات روز و شب منطبق نیست.
همزمان با رشد جنين بند ناف نیز رشد می‌کند و در اين مرحله طول بند ناف هم اندازه جنين است. در حدود 6/13 اينچ ( معادل 6/34 سانتي متر).

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

شاید در مورد شکم و جنین داخل آن ‌بیش از اندازه احساس آسیب‌پذیر بودن کنید. شکم شما بین مردم جلب توجه کرده و به آنها می‌فهماند که باردارید. این احساس آسیب‌پذیر بودن که به عنوان مثال در ازدحام جمعیت یا هنگام رفتن به خرید به شما دست می‌دهد حسی غیر طبیعی نیست. در واقع نوع رفتار شما به مردم می‌فهماند که باردارید و حتی باعث می‌شود که آنها برایتان فضای کافی ایجاد کرده و در صورت لزوم صندلی‌شان را به شما تعارف کنند. 
ممکن است موقع رانندگی متوجه شوید که بسیار محتاط‌تر از همیشه می‌رانید و یا بسیار مضطرب و خرده گیر هستید. حتی ممکن است با دیدن افرادی که از سر بی‌احتیاطی و بی‌توجه به امنیت شما رانندگی می‌کنند خیلی عصبانی‌تر از همیشه شوید. 
این غریزه حفاظت از فرزند که محافظت و نگهداری از او را حتی نسبت به خود ارجح می‌دانید بخشی طبیعی از غریزه مادر بودن است. با این وجود مطمئن باشید که جنین در امن‌ترین مکان ممکن در رحم شما جای گرفته است. بدن شما برای او گرما، غذا و اکسیژن کافی فراهم می‌کند. جنین در مایع آمنیوتیک شناور است و این مایع مانند یک بالشتک عمل کرده و در برابر ضربات احتمالی یا تنه‌های جمعیت از جنین محافظت می‌کند.

توصیه‌های غذایی

كنترل وزن

در سه ماهه سوم بارداري خيلي مهم است كه روند افزايش وزن شما آهسته و يكنواخت باشد. اگر پيش از شروع بارداري از وزن متناسبي برخوردار بوده‌اید بايد در سه ماهه اول بين 1.5 تا 2.5 کیلوگرم وزن اضافه کرده باشید و در هفته‌هاي باقي مانده از بارداري نیز بين 450 تا 900 گرم در هفته وزن اضافه كنيد. اضافه وزن کل بارداری بايد بين 11 تا 17 کیلوگرم باشد. به ياد داشته باشيد بيشترين عامل اين اضافه وزن در مرحله اول فرزندتان و پس از آن چربي اضافه‌اي است كه در دوران بارداري و همچنين شيردهي به آن نياز داريد. پزشك همواره اضافه وزن شما را كنترل مي‌كند تا از سلامت شما مطمئن شود.

بهتر است بدانید که ...
در طول بارداري حجم كل خون شما 50 درصد بالاتر از حد طبيعي است. 
حجم خوني كه با هر ضربان قلب پمپا‍ژ مي‌شود نزديك 40 درصد افزايش يافته و بدن شما حدود بيست درصد بيشتر از هميشه گلبول قرمز توليد مي‌كند.

 

بایدها و نبایدها

بعضی از خانم‌ها در دوران بارداری به نوعی دیابت به نام دیابت بارداری مبتلا می‌شوند که پس از تولد نوزاد خود به خود از بین می‌رود. در صورت داشتن علائمی نظیر خستگی و تشنگی، احتمال وجود این اختلال افزایش یافته و با انجام آزمایش گلوکز در ادرار مسئله بررسی می‌شود. 
در صورت تایید، به شما توصیه می‌شود که بین هفته 24 و 28 بارداری آزمایش تحمل گلوکز خوراکی بدهید. در صورت داشتن MBI بالاتر از 35 یا سابقه ابتلا به دیابت در بستگان نزدیک و همچنین ابتلا به دیابت در زایمان‌های قبلی، این آزمایش زودتر انجام خواهد شد.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

انتظار برای تولد نوزاد، حتي محكم‌ترين رابطه‌ها را نیز تحت تاثير قرار مي‌دهد. نگراني داشتن يك نوزاد سالم و تلاش براي انطباق با نقش پدر و مادر دليل اصلي اغلب اين مشاجره ها‌ هستند. وقتي من و همسرم در اين مورد با هم صحبت كرديم، فهميديم كه نظراتمان در مورد مسائل مهم تربيتي كاملاً مخالف هم است. من در طول بارداري زودرنج، عصبي و دمدمي مزاج بودم و معمولاً خیلی زود کنترل خودم را از دست می‌دادم در حالیکه نمی‌خواستم اینطور شود.
ما نشستيم و با آرامش شروع به صحبت كرديم و توافق كرديم كه به مسایل بی اهمیت پرو بال ندهیم و سر مسائل جزیی با هم جرو بحث و مشاجره نکنیم. 
من در بحبوحه دعوا سكوت مي‌كردم و با خودم مي‌گفتم:" من عاشق اين مردم، ما قرار است به زودي بچه دار شويم. آيا این مشكل در زندگی ما اهميتي دارد؟" وقت گذاشتيم تا كارهاي مثبتي را كه قبل از بارداري از انجامشان لذت مي‌برديم را دوباره با هم انجام دهيم و سعي كرديم براي كم كردن نگراني‌ها از هر موقعیتی برای خنده و شادی استفاده کنیم و دیدی واقع بینانه نسبت به مسایل داشته باشیم. 
و به اين ترتيب موقعي كه بچه به دنيا آمد هر دوي ما خیلی آرام‌تر از سابق بودیم.