هفته به هفته بارداری

فرزند شما در این هفته چرخه منظم خواب و بیداری، تنفس، خمیازه و بلعیدن را بر اساس الگوی ثابت تری آغاز می کند. ریه ها به سرعت رشد خود ادامه می دهند. مژه ها و ابرو ها بلندتر و ضخیم تر می شوند و موهای سر فرزند شما در حال بلندتر شدن هستند. بسیاری از جنین ها در این زمان خود را در وضعیت سرپایین قرار می دهند. برخی از مادران در این هفته ها دچار درد در ناحیه لگن می شوند.
تا پایان این هفته وزن جنین بین 1416-1004 گرم و طول بدن او 37/6 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

تا این زمان خمیازه های جنین به ندرت مشاهده می شد ولی در حال حاضر این پدیده بیشتر اتفاق می افتد طوری که جنین به طور مرتب و پشت سر هم خمیازه می کشد. رفلکس بلعیدن در 25 هفتگی در جنین تکامل یافته است ولی هنوز از هماهنگی کامل برخوردار نیست. 
تمرین حرکات تنفسی برای رشد طبیعی بافت ریه حیاتی هستند. البته مایع آمنیوتیک وارد ریه های جنین نمی شود. ریه ها با مایعی که توسط خودِ بافت ریه ترشح شده است پُر شده اند که موقع تمرین حرکات تنفسی مقدار کمی از آن خارج می شود. با هر تنفس دیافراگم پایین می رود، دیواره های قفسه سینه تکان می خورند و حنجره شل شده و باعث خروج مایع از دهان می شود. البته تنها بخش کوچکی (5%) از مایع دورن ریه ها با هر تنفس از دهان خارج می شود.  
فرزندتان به مدت چند هفته عمل تنفس را به صورتی غیر منظم تمرین کرده است. ولی در حال حاضر الگوی تنفس او به تبعیت از الگوی خواب و بیداری اش که اکنون به خوبی تکامل یافته است، منظم تر می شود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

علي رغم آنكه از بارداری و شکم برآمده خود شاد و خوشحال هستید و كاملاً از فرزند درون شکمتان مراقبت مي كنيد با این حال ممكن است دخالت ها و اظهار نظرهاي ديگران واقعاً شما را عصبي كند. احتمالاً هر كس به شما مي رسد مي خواهد در مورد راه و چاه حفظ سلامتي در دوران بارداري اظهار نظر كرده و توصيه هايي به شما كند. بعضي از خانم ها از توجه ديگران به خود احساس آرامش مي كنند ولي به عقيده برخي ديگر اين اظهار نظرها خسته كننده و عذاب آورند. به هر حال اين بدن شماست و مسلماً شما كاري را انجام مي دهيد كه براي خود و فرزندتان بهتر است. اگر از شدت توصيه ها به ستوه آمده ايد به آنها توضيح دهيد كه شما همه تلاشتان را مي كنيد و به عنوان يك خانم باردار از بايدها و نبايدهاي دوران بارداري آگاهيد و در حال حاضر توصيه هاي پزشك خود را دنبال مي كنيد. به اين ترتيب با كمال ادب و خوشرويي از آنها به خاطر كمكشان تشكر كرده و به آنها اطمينان دهيد كه به خوبي از خود و جنينتان مراقبت مي كنيد. 
در سه ماهه سوم بارداری ویزیت پزشک هر دو هفته یکبار الزامی است. در هر نوبت از این معاینات پزشک فشار خون شما را اندازه گیری کرده و برای اطمینان از عدم دفع پروتئین برایتان آزمایش ادرار تجویز خواهد کرد. او علاوه بر آن با اندازه گیری ارتفاع رحم از رشد جنین اطمینان حاصل کرده و در صورت وجود هر گونه نگرانی مشاوره و توصیه های لازم را به شما خواهد کرد.

توصیه‌های غذایی

سوزاندن کالری

بدن شما در دوران بارداری برای تامین انرژی مورد نیاز جنین، چربی هایی را در قسمت باسن، ران و شکم ذخیره می کند. واحد سوخت بدن گلوکز است ولی در اواسط و اواخر بارداری تغییرات هورمونی و متابولیک فرآیند استفاده از چربی به عنوان منبع انرژی را آسان تر می کنند. بنابراین می توانید بدون افزایش میزان کالری دریافتی خود روزانه به طور منظم ورزش کنید تا چربی های ذخیره شده خود را کاهش دهید. علاوه بر آن انجام منظم ورزش هایی نظیر ایروبیک باعث می شود میزان سوخت و ساز بدن به تدریج افزایش یابد. به این ترتیب حتی در صورت ورزش نکردن بدنتان کالری بیشتری خواهد سوزاند. در دوران بارداری ورزش  منظم اهمیت بسیاری دارد ولی پیش از آن باید از دریافت کالری کافی برای رفع نیاز خود و جنین در حال رشدتان اطمینان حاصل کنید. دستورالعمل ساده این است که در طول سه ماهه آخر بارداری روزانه به 200 کالری اضافه و در صورت داشتن تمرینات ورزشی علاوه بر آن به 150 کالری اضافه تر نیاز خواهید داشت.

بهتر است بدانید که ... 
با بزرگ شدن رحم فشار بیشتری به دیافراگم وارد می شود و در نتیجه ممکن است احساس کنید تنفس عمیق برایتان مشکل شده است. خیلی نگران گودی کمر خود نباشید چرا که این پدیده طبیعی باعث باز شدن قفسه سینه و ورود هوای بیشتر به ریه ها شده و علاوه بر آن به تعدیل وزن شکم نیز کمک می کند.

 

بایدها و نبایدها

كنترل فشار خون

مشكل فشار خون حدود 8 درصد از خانم هاي باردار را درگير مي كند. اين مشكل می تواند به پراكلامپسي منجر شود. پراكلامپسي بيماري خطرناكي است كه علاوه بر بالا بردن فشار خون باعث دفع پروتئين در ادرار مي شود. پراكلامپسي مي تواند روي اندام هايي مثل كبد و كليه ها تاثير گذاشته و در صورت عدم درمان منجر به حملاتي شود كه اكلامپسي خوانده مي شود. در صورت ابتلا به پراكلامپسي پزشك فشار خون شما را به طور مرتب كنترل خواهد كرد. فشار خون بالا مي تواند روي جنين هم اثر بگذارد و به همين دليل برايتان دارو تجويز خواهد شد. بدون نظر پزشك خود مصرف داروها را قطع نكنيد.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

درد لگن

وقتي با عطسه زدن احساس درد مي كنيد، موقعي كه هنگام راه رفتن از شدت درد مي لنگيد و چرخيدن در رختخواب برايتان طاقت فرسا مي شود، متوجه می شوید كه دچار درد لگن شده ايد. اين مشكل كه قبلا با نام  SPD يا اختلال عملكرد "سيمفيزيس پوبيس" شناخته مي شد يك پنجم بارداری ها را در بر مي گيرد. اين مشكل به دنبال تغييرات هورموني كه باعث تغيير عملكرد مفاصل لگني مي شود اتفاق مي افتد و ممكن است بسيار دردناك باشد. در صورت ابتلا به PGP سعي كنيد موارد زير را رعايت كنيد:
• موقع داخل يا خارج شدن از ماشين يا رختخواب پاهايتان را نزديك هم نگه داريد ( قرار دادن يك نايلون روي صندلي به شما كمك مي كند كه راحت تر بچرخيد.)
• موقع خواب به پهلو دراز كشيده و بين پاهايتان يك بالش بگذاريد.
• كفش هاي راحتي بپوشيد.
• از انجام كارهايي كه به شما آسيب مي رساند مثل كارهاي خانه يا هل دادن چرخ خريد در سوپر ماركت خودداري كنيد.
• در وان آب گرم بنشينيد.
• ازپزشك خود بخواهيد براي كاهش درد برايتان يك كمربند طبي تجويز كند.
• شيوه هاي درماني را امتحان كنيد: مطالعات نشان مي دهند كه فيزيوتراپي و طب سوزني به كاهش اختلال سيمفيزيس پوبيس كمك مي كند.