هفته به هفته بارداری

با بزرگتر شدن رحم، کیسه آمنیوتیک نیز بزرگتر شده و به این ترتیب با افزایش حجم مایع آمنیوتیک جنین موقعیت راحت تری در رحم خواهد داشت. رشد کیسه آمنیوتیک به پایان رسیده و تولید سلول های جدید متوقف می شود. از آنجایی که لایه های کیسه بشدت انعطاف پذیرند، هرچه جنین بزرگتر می شود کیسه آمنیوتیک نیز کشش بیشتری پیدا می کند. با اینکه جنین کمتر به اطراف حرکت می کند، اما باز هم ضربات قوی او را حس می کنید. نوک بینی جنین هنوز بطور کامل رشد نکرده ولی برآمدگی آن بیش از پیش آشکار می شود. 
 سلول های عصبی در مغز به بخش های مشخصی گسترش می یابند تا بتوانند در پایان عملکرد های ویژه ای از جمله حافظه و هماهنگی حرکات را تحت کنترل بگیرند.  
تا پایان این هفته وزن جنین بین 1824-1294 گرم و طول بدن او 9/39 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

با بزرگتر شدن رحم و کشیده شدن کیسه آمنیوتیک، دیواره رحم نازک تر شده و نور بیشتری به داخل آن نفوذ می کند. بنابراین جنین در تاریکی مطلق به سر نمی برد و بیش از پیش به نور واکنش نشان می دهد. همچنین روز به روز صداهای بیشتری وارد رحم شده و جنین به بعضی از صداهای بلند پاسخ می دهد. مایعی که جنین را احاطه کرده است بر صداهایی که او می شنود کاملاً تاثیر گذار است: این تاثیر مثل آن است که موقع شنا و زمانی که سرتان زیر آب است صدایی را بشنوید.
در حال حاضر پل بینی یا برآمدگی استخوانی قسمت وسط بینی مشخص تر از اوایل بارداری است. در این مرحله از بارداری نوک بینی هنوز تا حدودی سربالا به نظر می رسد ولی به مرور با بزرگتر شدن چهره نوک بینی هم به تدریج پایین تر می آید.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر  

بین هفته های 25 و 35 بارداری حجم خون شما تقریباً با یک افزایش 25 درصدی روبرو خواهد شد. این افزایش حجم خون به این معنی است که قلبتان بیشتر و شدیدتر از قبل پمپاژ می کند. رگ های خونی شما در این مرحله از بارداری بدون تغییر باقی مانده و برای سهولت این گردش خون مضاعف هیچ نوع بسطی در آنها رخ نمی دهد. به این ترتیب ممکن است بیشتر از سابق عرق کرده و یا احساس کنید که پوستتان داغ تر شده است. (دلیل قرمزی و برافروختگی پوست که بسیاری از خانم های باردار در این دوران تجربه می کنند). علاوه بر افزایش حجم خون، حجم مایعی که در اطراف بدنتان گردش می کند نیز بیشتر می شود و این موضوع باعث ضخیم تر شدن تمام بافت بدنتان خواهد شد. به این ترتیب ورم کردن صورت، انگشتان و زانوها در بارداری مساله ای کاملاً شایع و طبیعی است. ولی از آنجایکه ورم یکی از علائم پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی نیز به شمار می رود حتماً از پزشک خود بخواهید که این مساله را بررسی کند. 
همچنین احتمالاً بیشتر از معمول احساس خستگی می کنید. فشاری که روی بدن شماست به تدریج خود را نشان داده و باعث احساس ناراحتی و خستگی زودهنگام شما خواهد شد. کارهایی از قبیل ایستادن های طولانی مدت و یا پیاده روی های زیاد که پیش از این برایتان راحت بود حالا انجامش روز به روز سخت تر از قبل می شود. مهمترین نکته آن است که به ندای بدن خود گوش کنید: موقع خستگی استراحت کنید و زمانی که احساس پا درد دارید بنشینید.

توصیه‌های غذایی 

فراورده های غذایی پروبیوتیک

محصولات پروبیوتیک از جمله بعضی از انواع ماست و همچنین برخی از نوشیدنی ها و محصولات سویا حاوی آنزیم ها و باکتریهایی هستند که در هضم غذا به بدن کمک کرده و باعث تعادل باکتری های مفید روده می شوند. چنانچه عمل هضم شما به کندی صورت گرفته و یا دچار یبوست هستید از پزشک خود بخواهید در مورد مصرف بیشتر مواد غذایی پروبیوتیک شما را راهنمایی کند.

بهتر است بدانید که ... 

تنها راه قابل اعتماد برای پی بردن به جنسیت جنین استفاده از یک تست تشخیصی مثل آمینوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی است و حتی نتیجه آزمایش سونوگرافی هم ممکن است اشتباه باشد. علی رغم اعتقاد عموم که شکل و اندازه شکم را یکی از راه های تعیین جنسیت جنین می دانند، در واقع این عضلات، وضعیت قرار گرفتن جنین در رحم و افزایش وزن شماست که در شکل و اندازه شکم تاثیر گذار است و نه جنسیت نوزاد. 

 


باید ها و نباید ها

ریه های شما در زمان بارداری باید بیشتر کار کنند تا بتوانند افزایش نیاز بدن به اکسیژن را تامین کنند. برای اینکه حجم بیشتری از هوا وارد ریه ها شود دنده های شما از پهلو باز می شوند و ظرفیت ریه به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند. به این ترتیب تعداد دفعات نفس کشیدن شما بیشتر از افراد عادی می شود و به خصوص از اواسط بارداری به بعد اینگونه به نظر می رسد که دچار تنگی نفس شده اید. اکثر خانم ها در طول سه ماهه آخر بارداری حتی با انجام فعالیت های مختصر نیز دچار تنگی نفس می شوند. دلیل این امر آن است که رحم با بزرگتر شدن خود به ریه ها فشار وارد می کند. ولی با این حال، تنگی نفس می تواند یکی از علائم کم خونی نیز باشد که در این صورت باید حتماً تحت درمان قرار بگیرید. مشکل تنگی نفس با قرار گرفتن سر جنین در لگن و مهیا شدن او برای زایمان تا حدودی برطرف می شود.

 


موارد قابل توجه برای این هفته

در این هفته های پایانی احتمالاً پزشکتان از شما می خواهد که از این به بعد تعداد مراجعات خود را بیشتر کنید پس باید از هم اکنون خود را مهیا کنید که وقت بیشتری را در سالن  انتظار مطب بگذرانید. 
این مساله بسیار حائز اهمیت است که همواره به یاد داشته باشید بارداری فرایندی طبیعی است. ولی از آنجایی که به دلیل ویزیت های منظم پیش از زایمان مجبورید زمان زیادی را در سالن انتظار مطب پزشکتان بگذرانید پس طبیعی است که گاهی در آنجا با اشخاصی روبرو شوید که به دلیل بیماری ها و مشکلات مختلف پزشکی به مطب مراجعه کرده اند. این مساله باعث می شود خود را بیمار احساس کرده و فکر کنید که شما هم دچار یک مشکل پزشکی هستید. ولی حتی با وجود مراجعات مکرر به بیمارستان مطمئن باشید که در سلامت کامل به سر می برید. در حقیقت شما فقط باردارید و بیمار نیستید. 
در هر نوبت از ویزیت های پیش از زایمان برای اطمینان از عدم وجود پروتئین در ادرار برایتان آزمایش ادرار تجویز خواهد شد. اگر احساس می کنید نگه داشتن ظرف کوچک آزمایش و جمع کردن نمونه در آن هر بار برایتان مشکل تر از قبل می شود نگران نباشید چون فقط مقدار کمی ادرار برای آزمایش کافی است.  
درست است که ویزیت های منظم بارداری زمان زیادی از روزتان را به خود اختصاص خواهند داد ولی در حقیقت آنها به منزله اطمینان خاطر از سلامت فرزندتان هستند.