هفته به هفته بارداری

شاید تمام تمرکز خود را بر یک زایمان ایده آل گذاشته باشید، اما بهتر است بدانید که عوامل  بسیاری می توانند نوع زایمان و محل آن را تحت تاثیر قرار دهند. گاهی کمی پس از شروع درد زایمان، نظر مادر در مورد نحوه زایمان تغییر می کند، این مسئله در میان بانوان باردار بسیار رایج است. تیم پزشکی شما آماده اند تا به سوالات فراوان شما در مورد تولد نوزاد پاسخ دهند، این فرصت را غنیمت شمرده و از تجارب ارزشمند آنها استفاده کنید.
جنین بیشتر زمان خود را در خواب سپری می کند. همه جنین ها مانند کودکان و بزرگسالان دارای یک الگوی خواب هستند که شامل مرحله «رویابینی» نیز می شود، این مرحله را در زمانی که چشم ها حرکات سریع دارند می توان ثبت کرد.  او گاهی می تواند پاهای خود را تا بالای سرش بالا بیاورد و یا آنها را روی هم قرار دهد با این حال همچنان برای حرکات کششی او فضای کافی وجود دارد.   
تا پایان این هفته وزن جنین بین 2049-1453 گرم و طول بدن او 1/41 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

تولید گلبول های قرمزخون جنین در هفته 30 بارداری از کبد به مغز استخوان منتقل می شوند. بعید است که گروه خونی این گلبول ها مشابه گروه خونی شما باشد و از آنجاکه تنها تعداد کمی از گلبول های قرمز از جفت به بدن مادر منتقل می شوند احتمال اینکه بدن شما آنها را به عنوان یک جسم خارجی شناسایی کرده و به آن ها حمله  کند، ناچیز است. گروه خونی شما نیز اهمیتی ندارد زیرا آنتی بادی های گروه خونی A, B, AB یاO  همگی به گلبول های جنین موجود در جریان خون تان حمله می کنند، اما آنتی بادی های بدن شما آنها آنقدر بزرگ هستند که نمی توانند از جفت عبور کنند و به جنین حمله ور شوند، به همین دلیل نوع گروه خونی ABO اهمیت خاصی ندارد. اگر گروه خونی شما منفی و گروه خونی همسرتان مثبت است، احتمالا گروه خونی فرزند شما مثبت خواهد شد.  
جنین همچنان با سرعت به افزایش وزن خود ادامه می‌دهد. این افزایش وزن موجب کمبود فضای حرکت جنین در رحم می شود و احتمالا کمتر از گذشته حرکات او را احساس می کنید. اگر فکر می‌کنید فعالیت فرزندتان کمتر از گذشته است‌، یک لیوان بزرگ آب میوه بنوشید و استراحت کنید تا بهتر متوجه حرکات فرزندتان شوید. اگر این‌کار موجب تحرک فرزندتان نشد یا تحرک او را کمتر از معمول حس می کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

در سه ماه سوم پستان ها خود را برای شیردهی به نوزاد شما آماده می کنند، به همین دلیل شاید دچار درد و تغییرات غیرقابل پیش بینی شوید. پستان های شما پرتر شده و شاید احساس کنید بسیار سنگین شده اند. هاله تیره دور نوک پستان تیره تر خواهد شد و شاید درون آنها نوعی برآمدگی یا توده احساس کنید که بدلیل آغاز تولید شیر اولیه شماست که آغوز نام دارد. در این مرحله نیز ممکن است کمی ترشح شیر داشته باشید. غدد کوچک روی سطح هاله تیره اطراف نوک پستان که برآمدگی های مونتگومری نام دارند، برجسته تر خواهند شد. همچنین شاید تعداد رگ های تیره روی پستان ها به دلیل افزایش حجم خون بیشتر شوند.

توصیه‌های غذایی

در این هفته های پایانی تغذیه مناسب اهمیت ویژه ای خواهد داشت. برای پیشگیری و درمان مشکل یبوست لازم است تا در طول روز به میزان کافی آب، سبزیجات و میوه‌ها استفاده شود، همچنین خوردن نان‌های سبوس‌دار می تواند به درمان این مشکل کمک کند. استفاده از سبزیجات و میوه های تازه یا پخته علاوه بر تامین فیبر مورد نیاز دستگاه گوارش و پیشگیری از بروز یبوست، انواع ویتامین‌های ضروری و مواد معدنی از جمله کلسیم، منیزیم، پتاسیم و آهن مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. گردو، کنجد، تخم کتان خام، بادام، پسته، فندق و جوانه گندم منابع خوبی برای تامین نیاز امگا3 هستند.

بهتر است بدانید که ...

جنین روزانه نیم لیتر ادرار تولید و دوباره جذب می کند و در هفته 35 حجم مایع آمینوتیک به اوج خود یعنی یک لیتر می رسد. از آن زمان به بعد این حجم کاهش پیدا کرده و تا آخرین روزهای بارداری به 100-200 میلی لیتر می رسد.
 کاهش میزان مایع آمینوتیک که اولیگوهیدرامنیوس نام دارد و می تواند یکی از نشانه های توقف رشد و یا مشکلات کلیوی جنین باشد. افزایش مایع آمینوتیک نیز که به پلی هیدرامنیوس معروف است، در بارداری های دو یا چندقلویی دیده می شود و همچنین می تواند مربوط به اختلالات جسمی جنین و یا دیابت مادر باشد.  میزان مایع آمنیوتیک پس از هفته 40 باید بطور منظم بررسی شود تا از عدم کاهش آن اطمینان حاصل شود و اگر جنین بدلیل زایمان دیرهنگام در معرض خطر باشد، القاء زایمان تجویز خواهد شد.

 

باید ها و نباید ها

شما می توانید ورزش های شکمی  انجام دهید امّا در سه ماهه دوم و سوم نباید آنها را در حالیکه به پشت دراز کشیده اید انجام دهید. خوابیدن به پشت در این دوره از بارداری خطرناک است چراکه ممکن است در این وضعیت جنین بروی رگ اصلی سیاهرگ شما که خون را به قلب باز می گرداند، فشار وارد کند. 
این امر باعث افت فشار شما شده و اکسیژن رسانی به جنین را نیز مختل می کند. اولین نشانه این مشکل، احساس سرگیجه در شماست: همه علائم باید با چرخیدن به سمت چپ از بین بروند، اما اگر این علائم  ادامه داشتند حتماً با پزشک خود مشورت کنید.  
ورزش کردن علاوه بر اینکه برای سلامت شما موثر بوده و باعث افزایش انرژی شما می شود، می تواند بدن تان را برای درد زایمان و تولد فرزندتان نیز آماده کند.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

نشانه‌های زایمان زودرس چیست؟

زایمانی که پیش از هفتۀ سی و هفتم بارداری شروع شود، زایمان زودرس خوانده می‌شود. 
 یکی از بزرگ‌ترین مشکلات زایمان زودهنگام این است که شُش جنین برای رشد کامل زمان کافی در اختیار ندارد. زایمان زودهنگام می تواند به علت بروز پیچیدگی‌هایی برای جنین، رحم، هورمون‌ها یا دیگر شرایط باشد. مثلاً بچه‌ای بزرگ (به علت مسائل ژنتیکی یا دیابت‌های بارداری) باعث کشش بیش از حد رحم می‌شود، همان طور که بارداری چندقلویی یا مایع آمنیوتیک بیش از حد همین مشکل را به وجود خواهد آورد. 
امکان دارد دهانه‌ی رحم ضعیف باشد و نتواند جنین را پس از شش ماهگی "حفظ" کند. عفونت‌ها، ترشح مایع آمنیوتیک و خونریزی واژن، همگی با زایمان زودرس مرتبط هستند.  
نشانه‌های زایمان زودرس شامل انقباض‌های منظم به همراه گرفتگی پایین شکم (مثل درد عادت ماهانه) یا کمر درد دائم است. البته خود مادر اغلب به طور غریزی احساس می‌کنند که اشکالی در کار است، خصوصاً اگر اسهال و ترشحات واژنی با لکه‌ی صورتی یا آغشته به خون وجود داشته باشد.           
زایمان زودهنگام را نباید با انقباض‌های براکستون هیکز اشتباه گرفت. انقباض‌های غیرمنظم، بی‌درد و تمرینی در سراسر بارداری وجود دارند که می‌آیند و می‌روند. ولی انقباض‌های زایمان زودهنگام واقعی، مداومند. چون خبر کردن پزشک/ ماما یا شتابان رفتن به بیمارستان همیشه عملی نیست (و تنش‌زاست)، سعی کنید تا حداقل برای یک ساعت انقباض‌ها را زیر نظر داشته باشید یا قبل از هراسان شدن، به حمامی آرام‌بخش بروید. اگر پس از یک ساعت حالتان بدتر شد، به مراقب بهداشتی خود خبر دهید. اگر با استراحت نشانه‌ها ناپدید شدند، زنگ خطری دروغین بوده است.