هفته به هفته بارداری

با بزرگتر شدن شکم تان فعالیت زیادی نمی توانید انجام دهید و احتمالاً حتی نشستن و برخاستن نیز برایتان دشوار تر خواهد شد. البته جنین هنوز در حالت مناسب برای زایمان قرار نگرفته است، با این حال در معاینات مکرر چگونگی قرارگیری او بطور منظم بررسی می شود. درون رحم همچنان برای حرکات دست و پای او فضای کافی وجود دارد، از اینرو او قوی تر و فعال تر می شود و تمام حرکات او را حس خواهید کرد. فرزندتان اکثر اوقات از طرفی به طرف دیگر می رود و به سختی می توانید حدس بزنید که این بار از کدام ناحیه لگد خواهد زد. 
پوست او کم کم صورتی رنگ می شود و شفافیت خود را از دست می دهد. بدن او با افزایش لایه های چربی و عضلات ظاهر گرد تری پیدا می کند و دیگر مانند گذشته نحیف و لاغر به نظر نمی رسد. همچنین استخوان های او رشد دوره پیش از تولد خود را تقریبا کامل کرده اند، از اینرو قد او به بلندترین اندازه خود نزدیک می شود.
تا پایان این هفته وزن جنین بین2285-1621 گرم و طول بدن او 4/42 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

میزان مایع آمنیوتیک رحم در طول دو هفته آینده به بالاترین حد خود خواهد رسید اما پس از آن به تدریج کاهش می یابد. اندازه کیسه مایع آمنیوتیک می تواند تا 15-20 سانتی متر افزایش یابد تا فضای بیشتری را برای تحرک جنین فراهم کنند.
از زمانیکه مغز جنین توانایی بهتری در درک محرک های دریافتی پیدا کرده است، هماهنگی دستان او پیشرفت بیشتری کرده است. و چشم های او گاهی برای مدت کوتاهی باز خواهند شد با این کار او حرکت انگشتان خود را هنگام نزدیک شدن به صورتش تشخیص می دهد.

حجم عضلات و چربی فرزندتان در این مرحله در حال افزایش است. پوست او نیز ضخیم تر شده و کمی شفافیت خود را از دست داده و بیش از اینکه قرمز شود به رنگ صورتی درمی آید چرا که رگ های خونی توسط گوشت بیشتری پوشانده شده اند. هورمون رشد توسط غده هیپوفیز تولید شده است اما تا زمان تولد شروع به کار نخواهد کرد. از آنجا که استخوان بندی جنین شما به اندازه نهایی خود نزدیک شده است، رشد طولی او به پایان می رسد، اما او همچنان لاغر و نحیف است. 
در این هفته کنترل سر جنین در حال ارتقاء است و کشش موجود در عضلات پای او امکان حرکات روان تر و پیچیده تر را ایجاد می کند. و برای اولین بار رشد دست ها و بازوها پس از پاها انجام می شود، بطوریکه برای رسیدن به این سطح توانایی کشش عضلانی و حرکات پیچیده پاها، سه هفته دیگر به زمان نیاز دارند.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

شکم شما هر روز بزرگ و بزرگتر می شود. ولی شاید فراموش کرده باشید که نسبت به پیش از بارداری بسیار بزرگتر شده اید و دیگر مانند گذشته در فضاهای کوچک جا نمی شوید و یا بین میز و صندلی رستوران گیر کنید! 
اگر گاهی شکم تان با حرکت شما به این طرف و آن طرف می رود، اصلا جای نگرانی نیست: جنین شما درون استخر آمنیوتیک محافظت می شود، این مایع در برابر تکان ها و ضربات شما همچون یک عایق عمل می کند. در آینده بسیار نزدیک به ظاهر، اندازه طبیعی و اندام سابق خود باز خواهید گشت.  
با رشد جنین و بزرگتر شدن شکم تان، انرژی و تمرکز شما کاهش می یابد. اما اگر شاغل هستید، این مسئله می تواند مشکل ساز باشد! پیش از هر کاری استراحت و زنگ تفریح منظم را فراموش نکنید، برای چند دقیقه پاها را بالا تر از بدن خود قرار داده، چشمان خود را ببندید و کمی استراحت کنید. به اندازه کافی مایعات بنوشید زیرا کم آبی بدن نیز می تواند کارایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. مصرف میان وعده های غذایی سالم به میزان کم و در فواصل کم مانع بی انرژی شدن شما می شود. مصرف مواد غذایی سرشار از آهن مانند میوه های خشک اهمیت بسیاری دارند زیرا کمبود آهن براحتی می تواند موجب ایجاد خستگی شود. 
همچنین بخشی از مشکل خواب شبانه شما به دلیل برآمدگی شکم تان است که مانع دراز کشیدن در حالت ثابت و راحت است، اما دلیل اصلی آن داشتن افکار پراکنده است. سعی کنید هر روز عصر با همسر خود به بیرون از منزل بروید و در آرامش با یکدیگر صحبت کنید. حتی 10 دقیقه تمرکز بروی خود، بدن، همسر و جنین تان بدون انجام هیچ گونه کاری، می تواند مفید، نیرو بخش باشد و موجب ارتقاء روحیه شما شود. 
در موقعیتی قرار بگیرید که راحت باشید، تلاش کنید تا به درون بدن خود فکر کنید و ذهنیت خود را در مورد نگرانی های بیرونی تغییر دهید. در ابتدا سعی کنید بر روی کاهش سرعت تنفس خود تمرکز کنید و نفس عمیق بکشید. سپس تمام افکار خود را بروی یک موضوع یا مکان خاصی که در گذشته در آنجا شاد بودید، متمرکز کنید، بطور مثال به خاطره قدم زدن در ساحل فکر کنید. سپس سعی کنید عضلات جفتی خود از جمله دست ها و پاها را به ترتیب منقبض و بعد شل کنید یا یک توپ گرم را تجسم کنید که به اهستگی با عبور از روی تمامی اعضای بدن شما آنها را گرم، سنگین و آرام می کند.

توصیه‌های غذایی

فیبرهای مفید

دریافت فیبر در سه ماهۀ سوم بارداری اهمیت بسیاری دارد زیرا به عملکرد بهتر سیستم گوارشی شما کمک می کند. مصرف فیبر خوراکی که قسمت دیرهضم گیاهان است، بهترین راه طبیعی برای کمک به کارکرد منظم روده ها است. بیشتر بانوان بارداری که رژیم غذایی آنها بر اساس غلات کامل، میوه و سبزیجات است، فیبر کافی دریافت می کنند.
 بانوان باردار باید روزانه 25 گرم فیبر دریافت کنند. برای درک بهتر چگونگی دریافت این میزان، بهتر است بدانید که در یک آواکادو یا موز متوسط یا یک وعده بروکلی، ذغال اخته، برنج قهوه ای یا لوبیا حدود 3 گرم فیبر وجود دارد. مصرف روزانه سه یا چهار وعده میوه، مصرف سبزیجات به همراه غذا، نان های غلات کامل، برنج قهوه ای مقادیر زیادی از فیبر بدن شما را تامین می کنند.
فیبرها باعث می شوند زودتر و برای مدت بیشتری احساس سیری کنید، به همین دلیل از پرخوری و افزایش وزن بیش از حد جلوگیری می کنند. همچنین به کنترل دیابت و کاهش کلسترول و خطر بیماری های قلبی نیز کمک می کنند.
رژیم غذایی سرشار از فیبر در هر دوره ای از زندگی برای سلامتی مفید است اما در این سه ماهه بارداری می تواند مشکل شایعی مانند یبوست را از بین ببرد، از اینرو سعی کنید در میان وعده های خود از نان غلات کامل و غلات صبحانه استفاده کنید.
بهتر است بدانید که ... 
شاید متوجه شده باشید که هنگام گوش کردن به موسیقی حرکات جنین بیشتر می شود. بر اساس مشاهدات، هنگام گوش دادن به موسیقی حرکت و تنفس جنین منظم می شود. البته برخی معتقدند که گوش دادن به موسیقی کلاسیک می تواند رشد مغز جنین را ارتقاء دهد. 
در یک پژوهش در زمینه محصولات پرورش فکری موسیقی کودکانه موزارت عنوان شده است که ساختار تنظیم خاص موسیقی موزارت به گونه ای است که نسبت به انواع سبک های دیگر موسیقی و حتی در مقایسه با موسیقی های دیگر کلاسیک رشد مغز را بیشتر تحریک می کند. اگرچه این نظریه مورد تایید همه متخصصان نیست، اما در مطالعاتی دیگر به این نتیجه رسیده اند که دانشجویان جوانی که موسیقی کلاسیک گوش کرده اند در زمینه هوش فضایی کمی بهتر از همسالان خود هستند.   
 حتی اگر گوش کردن موسیقی کلاسیک هوش جنین شما را تقویت نکند، می تواند به شما آرامش دهد و داشتن آرامش در تمام طول دوران بارداری بسیار مفید است. همچنین اگر همراه با موسیقی حرکات آهسته ای نیز داشته باشید، جنین از اینکه او را تکان می دهید لذت برده و براحتی می تواند بخوابد.

 


بایدها و نبایدها

آیا ارگاسم باعث شروع درد زایمان خواهد شد؟

در یک بارداری سالم و بدون مشکل ارگاسم منجر به بروز درد زایمان زودرس نمی شود، اما در نزدیکی زمان زایمان می تواند موجب شروع درد زایمان شود. در صورت داشتن هر گونه علائم زایمان پیش از موعد و یا پاره شدن کیسه آب، توصیه می شود از رابطه جنسی بپرهیزید. زیرا در زمان تحریک جنسی هورمون اکسیتوسین افزایش یافته و موجب انقباض عضلات رحم می شود. ارگاسم می تواند موجب افزایش و تکرار انقباضات براکستون هیکس شود.
اگر از موعد زایمان شما گذشته و بدنتان آماده شروع زایمان باشد، به دو دلیل رابطه جنسی می تواند به آن کمک کند: در این مرحله از بارداری پروستاگلاندین موجود در مایع منی به نرم شدن دهانه رحم کمک می کند و انقباضات رحمی با ارگاسم تحریک شده و احتمال شروع زایمان و تشدید انقباضات را افزایش می دهد.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

برآمدگی ناف

شاید با دیدن برآمده شدن ناف خود متعجب شوید، این برآمدگی تحت فشار رشد سریع رحم تان بوجود آمده است. این فشار باعث می شود دکمه شکم تان بیرون بزند!
ناف برآمده برای بسیاری از بانوان باردار ناخوشایند است، به همین دلیل ترجیح می دهند برای پوشاندن آن از دامن و شلوارهای فاق بلند و دارای کمر پهن استفاده کنند تا آنرا بپوشانند؛ اگر شما نیز نمی خواهید دکمه شکمتان دیده نشود می توانید از باند مخصوص این کار استفاده کنید. 
برآمدگی ناف در این دوران امری طبیعی است و چند ماه پس از زایمان به حالت قبلی باز می گردد. در صورت نگرانی با پزشک خود مشورت کنید.