هفته به هفته بارداری

تجسم آینده و روزهایی که با نوزادتان خواهید گذراند نه تنها برای آنهایی که بارداری اول را تجربه می کنند، بلکه برای همۀ بانوان باردار دشوار است. تصورات، رویاها و امیدهای چند ماه اخیر بزودی به واقعیت تبدیل می شوند، واقعیتی که شاید با آنچه انتظار داشتید بسیار متفاوت باشد.  
در این هفته ایده آل ترین وضعیت قرار گیری جنین برای شروع زایمان، حالتی است که او پاهایش بالا، سرش پایین و چانه اش را به سمت سینه فرو برده باشد. البته لزوماً همه جنین ها در این وضعیت قرار نمی گیرند. با تکامل بیشتر سیستم گوارش، جنین مایع آمنیوتیک را می خورد و مانند غذا آن را از معده و روده های خود عبور می دهد و مواد زائد آن تا پس از تولد در روده بزرگ او باقی می ماند. 
کلسیم موجود در غذای شما از جفت عبور کرده و به سفت شدن استخوان های فرزندتان کمک می کند. همچنین ناخن انگشتان دست او تا نوک انگشتانش رشد کرده اند.

تا پایان این هفته وزن جنین بین 2530-1794 گرم و طول بدن او 7/43 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

فرزند شما روزانه حدود نیم لیتر از مایع آمنیوتیک را می بلعد، دفع می کند و دوباره قورت می دهد. این مایع علاوه بر تامین مواد مغذی بویژه پروتئین، به رشد مناسب معده و روده جنین نیز کمک می کند. حس چشایی فرزندتان در این مرحله از بارداری به حدی رشد کرده است که اگر غذای تندی خورده باشید او می تواند آن را در مایعی که می بلعد تشخیص دهد.
مایع آمنیوتیک وارد شش ها نمی شود بلکه از راه مری به معده می رود و مدت کمی در آنجا می ماند. در این مرحله از بارداری معده جنین هر 40 دقیقه یک بار پر می شود اما از هفته 35 با بزرگ شدن معده این میزان به هر 80 دقیقه یکبار کاهش می یابد. انقباض عضلات روده مایع آمنیوتیک به روده کوچک و سپس به روده بزرگ انتقال می دهد. آب مایع آمنیوتیک در حین حرکت از درون روده دوباره جذب می شود و فقط مواد زاید که  «موکونیوم» نام دارد، وارد کولون یا بخش انتهایی روده بزرگ می شود. روده بزرگ محل ذخیره موکونیوم است و تا زمان تولد او بطور کامل پر می شود.  
تا این زمان ناخن های دست جنین به نوک انگشتان رسیده اند. از آنجایی که رشد دست ها همواره زودتر از پاها صورت می گیرد، ناخن های پا چهار هفته پس از آن شروع به رشد می کنند.  
 ریه های فرزندتان بزودی به مرحله ای می رسند که قادر خواهند بود پس از تولد بطور کامل عمل تنفس را انجام دهند. با این حال بیشتر نوزادانی که در سی و سه هفتگی متولد می شوند، برای عمل تنفس به کمک نیاز دارند. جنین درون رحم حرکات تنفسی را به طور منظم تمرین می کند.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

طی سه ماهۀ سوم همچنان بین نیم تا یک کیلوگرم در هر هفته وزن اضافه می کنید، اما در هفته های پایانی بارداری افزایش وزن کمتری خواهید داشت. اکنون شکم شما کش آمده و احتمالاً ناف تان نیز برآمده شده باشد، این برآمدگی می تواند تا حدی باشد که از روی لباس هم دیده شود. همچنین ممکن است در سه ماهه دوم یک خط سیاه به نام « لینا نیگرا » از مرکز تا پایین شکم کشیده شود. 
شما نیز مانند بسیاری از بانوان باردار برای تولد فرزند خوشحال و هیجان زده اید، اما نگران بازیابی اندام خود پس از زایمان نیز هستید. برخی از بانوان از اینکه شاید دیگر هرگز به ظاهر و اندام قبل بازنگردند، بسیار آشفته اند، این موردی کاملاً طبیعی است. اطمینان داشته باشید که با کمی کار و ورزش سخت و ادامۀ رژیم سالم دوران بارداری پس از زایمان، بدن تان به حالت قبلی برمی گردد و ناف تان هم بداخل فرو می رود. باید به یاد داشته باشید که این فرایند کمی زمان می برد، بهرحال نُه ماه طول کشیده تا به این وزن برسید!

توصیه‌های غذایی

دریافت کلسیم

استخوان بندی فرزندتان در پایان سه ماهۀ اول شروع به شکل گیری می کند، اما بیشتر کلسیم بدن شما در سه ماهه سوم به او منتقل می شود، این عمل بدون در نظرگرفتن میزان کلسیم دریافتی شما نیز صورت می گیرد. بنابراین اگر رژیم غذایی مادر دارای کلسیم کافی نباشد، جنین کلسیم مورد نیاز خود را از منابع استخوان مادر می گیرد و این کار موجب آسیب رساندن به تراکم استخوان مادر خواهد شد. 
پزشکان توصیه می کنند تا در طول بارداری روزانه 1000 میلی گرم کلسیم دریافت کنید، اما جذب آن نیاز به مصرف همزمان ویتامین D دارد. 
محصولات لبنی همچون کره کم چرب و مارگارین، منابع غنی از کلسیم هستند و اغلب با ویتامین D غنی شده اند. منابع گیاهی کلسیم شامل توفو، سبزیجات سبز برگ، میوۀ خشک، دانه ها و آجیل می باشد.

بهتر است بدانید که ...
دهانه رحم در اولین زایمان در هر ساعت تا نیم سانتی متر باز می شود، در حالی که در زایمان های بعدی به  1.5 سانتی متر در ساعت می رسد. همچنین مادر در اولین زایمان حدود یک ساعت فشار می آورد در حالی که در زایمان دوم این مدت به نیم ساعت می رسد.

 

باید ها و نباید ها

آیا می توانم تا موعد زایمان به سر کار بروم؟

بله، بسیاری از بانوان این کار را می کنند تا پیش از رسیدن نوزاد از مرخصی زایمان خود استفاده نکنند. اما بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این کار برای شما و جنین ضرر ندارد. پیش از تصمیم گیری برای این کار خوب فکر کنید، ماه های آخر بارداری می توانند بسیار خسته کننده باشند، اگر شغلتان نیاز به نیروی جسمانی و روانی بالایی دارد، بهتر است پیش از رسیدن نوزاد مرخصی را شروع کنید. همچنین باید از این زمان برای آماده کردن خود و خانه برای رسیدن نوزاد جدید استفاده کنید.


موارد قابل توجه برای این هفته

خارش پوست

وجود خارش در پوست شکم طبیعی است: زیرا با کشیده و نازک شدن پوست احتمال خشکی پوست نیز افزایش می یابد. برای نرم کردن پوستتان می توانید از لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید.
اما اگر در ناحیه شکم، کف دست و پاها دچار خارش شدید به پزشک مراجعه کنید. این خارش ممکن است نشانه نوعی بیماری پوستی بنام کلستاز بارداری باشد، این بیماری نادر در دوران بارداری مربوط به اختلال کبد بوده و موجب ورود اسیدهای صفراوی به جریان خون شده و در نتیجه آن پوست بدن بویژه در ناحیه دست و پا دچار خارش می شود اما هیچ گونه جوش، بثورات و تغییرات پوستی بروز نمی کند. این بیماری می تواند باعث کمبود ویتامین کا شود و از آنجایی که ویتامین کا به انعقاد خون کمک می کند، کمبود آن می تواند منجر به خونریزی در بدن مادر و جنین شود. 
این بیماری با داروهایی که از ورود اسیدهای صفراوی به خون جلوگیری می کنند و مکمل ویتامین کا براحتی درمان می شود. برخی مطالعات نشان می دهند که القای زایمان در حوالی  هفته 37 از بروز چنین عوارضی جلوگیری می کند. این بیماری پس از زایمان و معمولاً بدون آسیب بلندمدت برای کبد بهبود می یابد.