هفته به هفته بارداری

با اینکه احتمالا راه رفتن نیز برایتان دشوار شده، اما سعی کنید همچنان فعال بمانید. شاید انرژی لازم برای ورزش کردن را نداشته باشید، اما امتحان کردنش ضرری ندارد. هرچه بیشتر حرکت کنید انرژی بیشتری به دست خواهید آورد. ورزش سبک به تسکین دردها و دل پیچه های هفته های پایانی بارداری کمک می کند. احتمالاً در این هفته متوجه می شوید که نحوه حرکات جنین بدلیل کمبود فضای کافی، تغییراتی دارد. او بجای لگد زدن می تواند فقط جا به جا شود ولی هنوز می تواند لگدهای محکمی بزند. فرزندتان در داخل رحم کارهای زیادی برای انجام دادن دارد، او اکنون در حال تمرین شیر خوردن، تنظیم دید و آماده شدن برای دنیای بیرون است. او با مکیدن انگشت خود می آموزد که پس از تولد چگونه شیر بنوشد.  اکنون مردمک چشم ها در واکنش به نوری که از دیواره رحم وارد می شود، گشاد می‌شود.

تا پایان این هفته وزن جنین بین 3036-2154 گرم و طول بدن او 2/46 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

سلول های عصبی واقع در پشت چشم  که وظیفه تشخیص رنگ سیاه و سفید یا دیگر رنگ ها را دارند در حال کامل شدن هستند. سلول هایی که به سیگنال های رنگی پاسخ می دهند آخرین دسته از سلول هایی هستند که رشد می کنند اما در نهایت بیش از نیمی از اطلاعاتی که چشم دریافت می کند را پردازش خواهند کرد.
فرزندتان در حال پلک زدن و یادگیری تطابق (فوکوس کردن) است و مردمک چشم هایش در پاسخ به نوری که از رحم عبور می کند گشاد می شود.
چشمان او دو هفته پس از لقاح شروع به رشد کرده و تمام ساختارهای چشم طی چهار هفتۀ شکل گرفته اند. با این حال چشم ها در طول بارداری همچنان رشد می کنند. عصب بینایی پس از تولد نیز به رشد خود ادامه خواهد داد.
چشم ها از هفته بیست و ششم باز شده اند اما این مرحله حرکات چشم هماهنگی بسیار کمی داشته اند. حرکات چشم ابتدا در هفتۀ هجدهم دیده می شوند اما اکثراً تصادفی هستند و به ندرت رخ می دهد. این حرکات از هفتۀ بیست و ششم بیشتر تکرار می شوند و در هفته های پایانی بصورت چرخه ای از استراحت و حرکات چشمی سریع(REM)  انجام می شوند. برخی نورها از رحم رد می شوند و در این مرحله فرزندتان نسبت به نورهای شدید بسیار حساس تر است.

درون رحم جنین در حال تمرین رفلکس مکیدن است که پس از به دنیا آمدن به شیرخوردن او کمک خواهد کرد.
رفلکس مکیدن در اوایل بارداری نیز اتفاق می افتد اما با مطالعه بر روی نوزادان نارس مشخص شده است که تا پیش از این زمان جنین به اندازه کافی نیرومند و هماهنگ نیست که بتواند این عمل را به راحتی انجام دهد. فرزند شما مرتباً مکیدن را تمرین می کند و این عمل، به همراه رفلکس روتینگ، او را قادر به شیر خوردن خواهد کرد.
پس از زایمان، شما رفلکس روتینگ را مشاهده خواهید کرد؛ نوزاد به سمت هر جسمی که به آرامی به گونه اش برخورد کند بر می گردد؛ سر می چرخد و نوزاد دهانش را به صورت مجموعه ای از دایره هایی که کوچک و کوچک تر می شوند حرکت می دهد تا زمانی که جسم را پیدا کند.
هنگامی که عمل شیر خوردن بخوبی نهادینه شود، یعنی در حدود چهار ماهگی، رفلکس روتینگ از بین می رود. از اینجا به بعد نوزاد شما کنترل بسیار بیشتری بر این فرآیند خواهد داشت، او می تواند بچرخد و به سادگی به نوک پستان برسد.
هنگامی که جنین در رحم است، امکان بلعیده شدن و ورود مایع آمنیوتیک به داخل شش ها وجود ندارد. شش ها از قبل پر از مایع هستند، حنجره جنین و فشار حاصل از این مایع از ورود مایع آمنیوتیک جلوگیری می کنند. پس از تولد، مجموعه ای از رفلکس ها تنفس و آشامیدن را از یکدیگر جدا می سازند. برای تسهیل در شیر خوردن، نوزادان همواره از طریق بینی تنفس می کنند.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

زمانی که سایز بدن شما کم کم بر فعالیت های روزمره تان تاثیر می گذارد ناچارید تغییراتی در سبک زندگی بوجود آورید.
وضعیت بدن با بزرگ تر شدن شکم تغییر خواهد کرد. برای تعدیل وزن سنگین شکم ممکن است خود را کمی به عقب خم کنید، به ویژه زمانی که در سرازیری راه می روید. همچنین ممکن است هنگام راه رفتن شکمتان باعث شود کمی به طرفین خم شوید. این حالت در چند هفته پیش رو، که سر جنین به لگن می رسد، تشدید خواهد شد. طبیعی است که در این مرحله از بارداری حرکات شما از حالت عادی کندتر باشد. بیرون آمدن از تخت یا بلند شدن از روی صندلی تلاش بیشتری می طلبد و برداشتن اشیا از روی زمین از همیشه سخت تر خواهد بود. کارهایی مانند بستن بند کفش یا لاک زدن ناخن های پا غیرممکن بنظر می رسند. برای انجام چنین کارهایی می توانید، برای مثال پایتان را بر روی چارپایه بگذارید و بند کفش تان را ببندید تا مجبور نباشید خیلی خم شوید. اگر نیاز به کمک دارید خجالت نکشید، اتکا به دیگران شاید سخت باشد ولی به یاد داشته باشید که این موضوع موقتی است.
در این هفته های پایانی اگر دردی احساس کنید، احتمالاً بیش از پیش به آن توجه خواهید کرد. 
در این مرحله از بارداری هربار که دردی شدید و ناگهانی احساس کنید تصور خواهید کرد که نشانه ای از شروع درد زایمان است. این نگرانی ها طبیعی است، اما به یاد داشته باشید علی رغم اینکه در هفته های پایانی بارداری هستید، بیشتر دردها نشانۀ شروع درد زایمان شما نیست، بلکه احتمالاً مربوط به یبوست یا کشیدگی رباط ها است.
ممکن است دچار انقباض های براکستون هیکس شوید؛ این انقباض های تمرینی هنگامی رخ می دهند که رحم بمنظور آمادگی برای درد زایمان منقبض می شود. در هفته های پایانی بارداری این انقباض ها باعث می شوند که خون بیشتری به سمت جفت هدایت شود. البته برخی بانوان متوجه این انقباض ها نمی شوند، در حالی که برخی دیگر از وجود آنها بسیار آزرده خاطر میشوند. تغییر موقعیت، راه رفتن و یک حمام گرم می تواند به آرام شدن عضلات رحم کمک کند.
اگر مطمئن نیستید که منشا دردهای شما انقباض های براکستون هیکس هستند، با پزشک خود مشورت کنید.
هیچ گاه برای بهبود تناسب اندامتان دیر نیست و هر ورزشی که در این مرحله انجام دهید در هنگام زایمان به کمک شما خواهد آمد.
درست است که در هفته های پایانی بارداری هستید اما باید به فعالیت خود ادامه دهید. با نرمش منظم و مداوم می توانید نتایج خوبی از جمله تناسب اندام بهتر، اعتماد به نفس بالاتر و انرژی بیشتر بدست آورید.
به فعالیت هایی که برایتان لذت بخش هستند بپردازید: در این مراحل پایانی، معمولاً شنا و پیاده روی طرفداران بیشتری دارد. در کنار بهبود تناسب اندام، هر دوی این ورزش ها برای شما آرامش بخش خواهند بود.
نمی توان دقیقاً مشخص کرد برای چه مدت باید ورزش کنید، اما به یاد داشته باشید که این موضوع بستگی به شدت ورزش کردن شما نیز دارد و این دو با یکدیگر مرتبط هستند. تفاوت بین دو سرعت و ماراتون را در نظر بگیرید، یکی از آنها کوتاه است اما به انرژی بسیار زیادی نیاز دارد و دیگری بلند است و به انرژی پایدار نیاز دارد.
همواره به ندای بدن خود گوش دهید و اگر احساس می کنید بیش از حد به شما فشار وارد شده است ورزش کردن را متوقف کنید. در صورت ورزش کردن باید مقدار بیشتری غذا بخورید: از میان وعده های پرانرژی استفاده کنید، توجه داشته باشید که سه ماهه سوم بارداری از نظر تغذیۀ جنین از اهمیت بسیاری برخوردار است.

توصیه‌های غذایی

در زمانی که ورزش می کنید و به ویژه باردار هم هستید نیاز بدن به مواد مغذی افزایش می یابد. اکنون زمان استفاده از تنقلات پرکالری که ارزش غذایی پایینی دارند نیست؛ پس باید مطمئن شوید که مواد مغذی مناسبی به بدن خود می رسانید. پیش از شروع ورزش از تنقلاتی که کربوهیدرات های پیچیده و پروتئین دارند استفاده کنید. همچنین اگر احساس گرسنگی کردید حتماً از تنقلات و میان وعده های سبک استفاده کنید.
در اینجا به چند نمونه از تنقلات سالم اشاره می کنیم:
• یک برش نان با دو قاشق چایخوری کره بادام زمینی
• یک سیب یا موز و یک مشت بادام بو نداده
• یک گلابی با دو برش پنیر چدار
• هویج، کرفس و خیار / یا چند تکه نان به همراه دو قاشق غذاخوری هوموس
• پنیر لور یا پنیر خامه ای به همراه دو عدد کراکر یا نان تست سبوس دار
 موز، میوه ای شگفت انگیز است زیرا انرژی را به آرامی در بدن آزاد می کند. می توانید پیش از ورزش موز بخورید.

بهتر است بدانید که ... 
شما تنها خانم بارداری نیستید که در وسایل حمل و نقل عمومی صندلی خالی برای نشستن پیدا نمی کنید. اما در ژاپن، مامور "آداب اجتماعی" در قطارهای مترو گشت می زند و اگر فردی مسن، باردار یا بیمار به صندلی نیاز داشته باشد، نیروهای این گشت از جوان ترها می خواهند جای خود را به این افراد بدهند.

 

بایدها و نبایدها

در بیشتر مواقع رانندگی در ماه های منتهی به پایان بارداری کاملا بی خطر است. ولی با این حال اگر احساس می کنید پشت فرمان تمرکز کافی ندارید یا رانندگی برایتان راحت نیست، این کار را انجام ندهید. هنگام رانندگی بسیار مهم است که قسمت پایین کمربند را زیر شکم قرار دهید تا مطمئن شوید در صورت تصادف خطری جنین را تهدید نخواهد کرد.
استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی هم مانعی ندارد، اما حتماً با توجه به وضعیت تان از دیگران بخواهید یک صندلی خالی برای نشستن به شما بدهند. تکان های اتوبوس و قطار در حالت ایستاده برای شما مناسب نیست، نه به این دلیل که ممکن است در اثر این تکان ها جنین آسیب ببیند، بلکه از آنجایی که اکنون مرکز ثقل شما تغییر کرده بیشتر احتمال دارد به زمین بیافتید و خجالت بکشید. همچنین ایستادن برای مدت طولانی ممکن است باعث ورم مچ و پاها شود.
اگر احساس ناراحتی یا سرگیجه دارید از قطار یا اتوبوس پیاده شده و در مکانی خنک تر بنشینید، ترجیحاً پاهایتان را به مدت 20 دقیقه بالا نگاه دارید. هنگامی که بیرون می روید همواره با خود آب به همراه داشته باشید.
در دوره های پایانی بارداری نیز می توانید همچنان به رانندگی کردن ادامه دهید، اما شاید نشستن در ماشین برای مدت طولانی برای شما راحت نباشد.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

کم کم متوجه خواهید شد که خرید کردن خیلی زود شما را خسته می کند. سعی کنید وسایل مورد نیازتان را به تدریج خریداری کنید، اما از آنجایی که امکان دارد درد زایمان زودتر فرا برسد خرید بعضی چیزها پیش از هفته سی و هفتم اهمیت بیشتری دارد. ابتدا وسایل کوچک مورد نیاز برای مراقبت از نوزاد، بعلاوۀ گهواره، صندلی و سبد کودک را بخرید. بلافاصله پس از تولد نیازی به کالسکه نخواهد بود. اگر در هفته های پایانی بارداری بیرون رفتن و خرید کردن برای شما راحت نیست، می توانید اینترنتی خرید کنید.
در این مرحله از بارداری شاید توانایی صرف زمان طولانی برای خرید وسایل و لباس نوزاد را نداشته باشید. می توانید کاتالوگ فروشگاه های مورد نظرتان را گرفته و دربارۀ خرید وسایل مورد نیازتان از خانه و در مبل راحتی تصمیم بگیرید.