هفته به هفته بارداری

هماهنگی های مهم را برای لحظه آخر نگذارید. برنامۀ مشخصی برای زایمان خود داشته باشید، زیرا ممکن است زایمان بسیار زودتر از آنچه انتظار دارید از را رسد. نوزاد شما می تواند زودتر از موعد متولد شود، بنابراین اطمینان حاصل کنید که شما و همسرتان می توانید به راحتی از عهده آن برآیید. برای کارهایی مانند مراقبت از فرزندان دیگر برنامه ریزی کنید. اگر نیاز بود از والدین یا دوستان بخواهید در این کارها به شما کمک کنند، سپس کیف بیمارستان را ببندید و آرامش خود را حفظ کنید. 
احتمالاً در این هفته سر جنین به درون لگن و به سمت دریچه زایمان پایین آمده است تا برای شروع زایمان آماده شود. پزشک شما می تواند با معاینه داخلی موقعیت جنین را بررسی کند. فضای بسیار کمی در رحم باقی مانده است و این امر موجب می شود جنین خم شده و دست و پاهایش را درون بدن خود جمع کند. ساختار ریه های جنین تکمیل شده و کیسه‌های هوایی در حال تولید نوعی چربی به نام سرفکتنت هستند، این مایع سطحی کمک می کند تا زمان اولین تنفس نوزاد کیسه های هوایی باز بمانند.   
تا پایان این هفته وزن جنین بین 3291-2335 گرم و طول بدن او 4/47 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

در این هفته رشد شش ها تقریباً کامل شده و آنها قادر خواهند بود در صورت تولد زودرس بدرستی عمل تنفس را انجام دهند. البته جنین در این زمان هنوز نارس محسوب می شود و تا پیش از سی و هفت هفتگی به رشد کامل نخواهد رسید.
رشد کیسه های هوایی ابتدا در هفتۀ بیست و چهارم آغاز می شود اما در طول بارداری تعداد آنها افزایش می یابد. کیسه های هوایی شامل سلول هایی هستند که سورفکتانت تولید می کنند. سورفکتانت از بسته شدن این کیسه ها جلوگیری می کند تا آنها بتوانند بدرستی کار کنند.
در این مرحله وضعیت قرارگیری اکثر جنین ها بصورت طولی است ( یعنی سر بخوبی بر روی لگن مادر قرار دارد). اما اگر پا یا باسن جنین به سمت پایین باشد (موقعیت بریچ)، با وجود فضای محدود هنوز هم احتمال دارد که او بچرخد و سر به سمت پایین قرار بگیرد.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

احتمالاً متوجه شده اید که نوع حرکات فرزندتان تغییر کرده است، این موضوع نشان دهندۀ کاهش میزان مایع آمنیوتیک و کاهش فضای موجود برای حرکت است. از آنجایی که جنین با هر حرکت به دیواره رحم برخورد می کند احتمال اینکه بیشتر از پیش متوجه این حرکات شوید افزایش می یابد.
اگر از ماندن در خانه لذت می برید، بدانید که این موضوع کاملاً طبیعی است. اینکه بخواهید در خانه بمانید در مراحل پایانی بارداری امری عادی است. ممکن است در هفته های آینده نیز تمایل چندانی به انجام فعالیت های اجتماعی نداشته باشید. برای مثال احتمالاً در این هفته های پایانی اصلاً حوصلۀ سینما رفتن را پیدا نکنید. به هر حال سعی کنید با دوستان تان قرار ملاقات بگذارید و مطمئن باشید که اگر در لحظه آخر هم بخواهید قرار را کنسل کنید آنها شما را درک خواهند کرد. از فرصت استفاده کنید و با همسرتان بیرون بروید، زیرا پس از تولد نوزاد وقت زیادی برای قرارهای شام با یکدیگر نخواهید داشت.
 این که پیش از زایمان بیشتر توجه ها معطوف به مادر باشد قابل درک است، اما در این میان نباید از پدران آینده نیز غافل شد. شاید همسرتان نگرانی هایی دربارۀ تولد داشته باشد، ممکن است نگران باشد نتواند در اتاق زایمان حضور موثری داشته باشد یا از اینکه قرار است شاهد درد زایمان شما باشد احساس ناراحتی کند. برخی مردان از اینکه نمی توانند در این درد شریک شوند و سهم خود را در زایمان ایفا کنند احساس گناه می کنند.
اگر او مضطرب به نظر می رسد با او صحبت کنید و او را در مسائل گوناگون از کمک در مشکلات مربوط به بارداری گرفته تا آمادگی برای زایمان، شریک کنید. اگر برنامه ای برای زایمان دارید بهتر است اکنون آن را مرور کنید و کارهایی را که همسرتان در آن روز باید انجام دهد مشخص کنید.

توصیه‌های غذایی

در این هفته های پایانی بارداری بهتر غذای سبک تر میل کنید زیرا احتمال آغاز درد زایمان در این هفته ها افزایش می یابد، بنابراین توصیه می شود در این روزهای معده خود را خیلی پر نکنید تا به صورت اورژانسی مجبور به سزارین شدید معده پر و سنگینی نداشته باشید. همچنین در مورد استفاده از قهوه و چایی نیز محتاط باشید، زیرا چای پر رنگ و قوه محرک هستند و می تواند موجب تپش قلبش بیشتر شوند. در هفته های پایانی مصرف آب را افزایش دهید و سعی کنید حتماً روزی هشت تا 10 لیوان (هر لیوان 250 سی سی) آب میل کنید.

بهتر است بدانید که ... 
ضربان قلب جنین بسیار تند و بین 110 تا 160 بار در دقیقه می تپد. حتی پس از تولد نیز قلب نوزاد با همین سرعت به تپیدن ادامه خواهد داد. چند سال طول می کشد تا ضربان قلب به حدود 70 بار در دقیقه برسد که مشابه ضربان قلب یک انسان بالغ است.

 

بایدها و نبایدها

در اواخر بارداری با افزایش حجم خون بروز ورم در پا و مچ ها که با نام "اِدِم" شناخته می شود، مشکلی عادی است. این ورم ها معمولاً در ساعات پایانی روز و در هوای گرم تشدید می شوند. برای بهبود این وضعیت می توانید پاها را هنگام نشستن بالا ببرید، آنها را بچرخانید و یا درحالی که دراز کشید اید پاهایتان را بالا برده و به دیوار تکیه دهید. استفاده از جوراب الاستیک نیز باعث بهبود گردش خون می شود. به مقدار زیاد آب بنوشید، زیرا اینکار باعث تسریع عملکرد کلیه ها و کاهش تجمع مایع در بافت ها می شود. ولی از داروهای ادرار آور استفاده نکنید، تحقیقات نشان داده اند که این داروها بر روی جنین تاثیرات منفی خواهد داشت.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

در اواخر بارداری ممکن است شرایطی بوجود بیاید که مجبور شوید برای استراحت مطلق در بیمارستان بستری شوید. این شرایط عبارتند از:
• هنگامی که انقباضات آغاز شده باشند اما کیسه آب پاره نشده باشد.
• هنگامی که دچار پره اکلامپسی شوید و لازم باشد در بیمارستان اقداماتی برای کاهش فشار خون شما انجام شود.
• هنگامی که دچار دکولمان یا کندگی جفت شده باشید و جفت از رحم جدا شده باشد.

اگر دربارۀ سلامت شما یا فرزندتان نگرانی هایی وجود داشته باشد امکان دارد در اواخر بارداری در بیمارستان به دقت تحت نظر قرار بگیرید. برای بررسی ضربان قلب جنین از یک دستگاه پایش جنین استفاده خواهد شد.