هفته به هفته بارداری

شما اکنون به بالاترین سایز خود رسیده اید. فرزندتان بزودی، شاید در همین هفته به پایین رحم و درون لگن می رود تا برای تولد آماده شود. شکم شما نیز تغییر شکل داده و به سمت پایین متمایل می شود. این لزوما به معنای فرا رسیدن زمان زایمان نیست، بنابراین نگران خروج ناگهانی فرزندتان نباشید. 
با پایین‌ آمدن جنین به درون لگن، مقداری از فشار زیر قفسه سینه شما کاهش می یابد. از آنجایی که اندام و شکم فرزندتان همچنان در حال ذخیره چربی هستند، وزن او پیوسته در حال افزایش است. موهای کوتاه و بسیار ظریفی که موهای ولوس نام دارند، درحال جایگزینی موهای لانگو در سرتاسر بدن جنین هستند.فرزندتان پس از تولد از نظر ظاهری تفاوت چندانی با وضعیت کنونی خود نخواهد داشت. فرزندتان اکنون قادر است صورت خود را به سمت صدای آشنا بر ‌گرداند و بدنبال منبع آن باشد. البته صدای شما همچنان آشناترین صدا برای اوست.
تا پایان این هفته وزن جنین بین 3543-2513 گرم و طول بدن او 48/6 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

بدن فرزندتان با لایه بسیار نازکی از ورنیکس پوشیده شده است اما در تصویر سونوگرافی نمی توان آنرا دید. در ابتدا این لایه میزان آبی که از پوست جنین خارج می شود را کاهش می دهد، اما اکنون وظیفه آن جلوگیری از تماس مستقیم پوست با مایع آمنیوتیک است.
لانوگو موهای بسیار نازکی است که سطح بدن جنین را می پوشاند و برخلاف موهای انسان بالغ ارتباطی با غدد تعرق ندارند. این موها که از هفته های پیش شروع به ریزش کرده اند، اکنون از طریق مایع آمنیوتیک دفع می شوند. جنین مقداری از آنها را همراه با مایع آمنیوتیک می بلعد که البته این موضوع نگران کننده نیست: آنها منبع غنی از پروتئین هستند که برای رشد جنین ضروری است. در ادامه موهای "ولوس" بتدریج جایگزین موهای لانگو می شوند، ولوس موهایی نرم، کوتاه و روشنی هستند که بیشتر در بدن کودکان و خانم ها دیده می شود.  
فرزندتان در این مرحله برای زندگی پس از تولد آمادگی بیشتری دارد: گوش درونی و بیرونی بطور کامل شکل گرفته اند و او به شنیدن صدای گردش خون و ضربان قلب شما عادت کرده و می تواند صدای شما را تشخیص دهد. او با شنیدن صداهای بلند هراسان می شود و به سمت صداهای آشنا می چرخد و تلاش می کند به دنبال منبع آنها بگردد. فرزندتان نه تنها می تواند طیف وسیعی از فرکانس ها را بشنود، بلکه می تواند صداهای مختلف را نیز از یکدیگر تشخیص داده و صداهای آشنا مانند صدای شما و همسرتان را به خاطر بسپارد.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

با پایین تر آمدن جنین، احساس سبکی خواهید کرد زیرا فضای بیشتری برای انبساط ریه ها بوجود می آید و تنفس آسان تری خواهید داشت. شکم شما نیز با ورود سر جنین به دریچه تولد به سمت پایین و جلو کشیده شده و کوچک تر بنظر خواهد رسید. البته با بیشتر شدن فشار بر روی مثانه احتمالاً بیشتر نیاز به ادرار کردن خواهید داشت. همچنین ممکن است در ناحیه لگن خود کمی درد داشته باشید.

توصیه‌های غذایی

در روزهای منتهی به موعد زایمان، توصیه می شود کربوهیدرات ها را پایه اصلی وعده های غذایی خود قرار دهید چراکه  این گروه غذایی تا 70 درصد کالری مورد نیاز شما را تامین می کند. می توانید برای این کار در وعده صبحانه از نان یا غلات صبحانه، در وعده ناهار از ساندویچ و برای شام از پاستا، برنج یا سیب زمینی استفاده کنید.
سیب زمینی پخته می تواند یک وعده کوچک اما بسیار مناسب باشد چراکه حاوی کربوهیدرات است. در روزهایی پایانی انواع مواد غذایی کربوهیدرات دار را امتحان کنید تا گزینه مورد علاقه خود را بیابید.

بهتر است بدانید که ... 
پزشکان تا پیش از این بر این باور بودند که اگر شما یک زایمان سزارین داشته باشید، باید پس از آن تمام فرزندان خود را نیز به همین شیوه زایمان کنید. اما امروزه معتقدند که 90 درصد بانوانی که قبلاً تجربه سزارین داشته اند، می توانند VBAC یا زایمان طبیعیِ پس از سزارین انجام دهند.
با توجه به دلیل انجام سزارین قبلی، زایمان طبیعی امکان پذیر است؛ به ویژه اگر مشکل پزشکی خاصی نداشته باشید، فرزندتان سالم باشد، سر او به سمت پایین بوده و بیش از حد بزرگ نباشد و هیچ یک از مشکلاتی که بار قبل منجر به سزارین شما شد وجود نداشته باشد، اکنون وجود نداشته باشد. اگر دچار دیابت یا فشار خون بالا هستید و یا دو یا چندقلو باردارید، نمی توانید VBAC  را انتخاب کنید.

 

بایدها و نبایدها

بطور معمول توصیه می شود در طول بارداری تعداد وعده های غذایی نسبت به قبل بیشتر و در هر وعده میزان کمتری غذا مصرف شود، زیرا رحم فضای بیشتری اشغال کرده و اعضای داخلی شکم را تحت فشار قرار داده و فضای بسیار کمتری برای آنها باقی گذاشته است. همچنین معده نیز جای کمتری برای غذاهایی که می خورید دارد بنابراین معمولاً قبل از آن که کاملاً سیر شوید احساس پُری می کنید. در این مواقع بهتر است از میان وعده استفاده کنید اما، سعی کنید آنها را از میان تنقلات سالم و غنی انتخاب کنید و سراغ کلوچه و شیرینی ها نروید!

 

موارد قابل توجه برای این هفته

رفتن به مرخصی زایمان نقطه عطف مهمی در دوران بارداری محسوب می شود. هنگامی که وظایف شغلی خود را برای مدتی رها می کنید، نقش جدید مادر بودن خود را بهتر نشان می دهد. مرخصی زایمان می تواند فرصتی برای کسب آرامش و استراحت بیشتر باشد، زیرا دیگر مجبور نیستید صبح ها با عجله بیدار شوید، مسافت بین خانه تا محل کار را طی کنید، در نتیجه کمتر از قبل خسته خواهید شد. هرچند اکنون زمان استراحت کردن است اما خوب است برای گردش و تفریح در خارج از خانه نیز برنامه ریزی کنید تا به روزمرگی عادت نکنید. اگرچه بهتر است با همکاران خود در ارتباط باشید، اما سعی کنید در دام چک کردن ایمیل های کاری گرفتار نشوید. شاید نگران از دست دادن موقعیت خود در محل کار باشید، این نگرانی عادی است، مطمئن باشید که مرخصی شما به زودی به پایان خواهد رسید و مانند قبل به کار خود بازخواهید گشت. سعی کنید از زمان باقی مانده تا تولد فرزندتان لذت برده و بیشترین استفاده را از آن ببرید تا برای تولد نوزاد خود آماده باشید.