هفته به هفته بارداری

فرزندتان برای زندگی خارج از رحم تقریباً آماده است، ولی احیاناً شما آماده تر هستید! شاید از خود بپرسید پس چه زمانی قرار است زایمان اتفاق بیافتد؟ احتمالاً هنوز وقت آن نرسیده است، بویژه اگر این اولین بارداری شما باشد. توجه داشته باشید که طی یک یا چند هفته آینده مناسب ترین مکان برای فرزندتان رحم شماست چرا که جزیی ترین اجزای بدن او در این مدت در حال تکامل هستند.
در این مرحله تمام بخش های استخوان بندی فرزندتان بویژه استخوان های بلند دست و پا، طی فرآیندی بنام «تبدیل شدن غضروف به استخوان» سفت و سخت می شوند. او می تواند بند ناف را در مشت خود بگیرد یا انگشتانش را آزادانه رها کند. زیرا واکنش گرفتن با دست در جنین بسیار قوی شده است. به احتمال زیاد تا این هفته سر جنین بطور کامل به داخل لگن فرو رفته است. ولی در این مرحله نیز او می تواند برحسب جهت صورتش، خود را در چندین وضعیت نرمال قرار دهد. همچنین جفت اکنون به بزرگترین اندازه خود رسیده و مانند یک بشقاب پهن شده است و تا انتهای دوران بارداری به فعالیت خود ادامه می دهد. 
تا پایان این هفته وزن جنین بین 3786-2686 گرم و طول بدن او 49/8 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

اکنون رشد فرزندتان کامل شده و جزییات اندام او بطور نیز شکل گرفته اند. فرزندتان از این زمان به بعد رشد قابل توجهی نخواهد داشت و تنها افزایش وزن پیدا می کند تا پس از تولد انرژی مورد نیاز و توانایی کنترل دمای بدن خود را داشته باشد.  
اکنون فضای کمی برای حرکت جنین وجود دارد و اگر هنوز در وضعیت سر پایین قرار نگرفته باشد به زودی تغییر موقعیت خواهد داد. شکل رحم او را تشویق می کند تا رو به پایین قرار بگیرد و هنگامی که به این حالت درآمد، دیگر به سختی می تواند تغییر موقعیت دهد. رفتارهای جنین شما اکنون کاملاً شبیه به یک نوزاد است: به سمت نور می چرخد، به اندازه یک نوزاد خمیازه می کشد و همچنان با درون و بیرون دادن مایع آمنیوتیک، حرکات منظم تنفس را تمرین می کند.
 فرزندتان در درون رحم رفلکس گرفتن با دست را بخوبی فرا گرفته است. پنجه او به اندازه ای قوی شده است که اگر پس از زایمان انگشت شما را بگیرد، می تواند از آن آویزان بماند و وزن خود را تحمل کند.  این رفلکس تا شش ماهگی همراه او خواهد بود، پس از آن او می تواند تصمیم بگیرد که چه چیزی را با دست خود بگیرد. 
استخوان های جنین به کمک کلسیم و طی فرآیند استخوانی شدن غضروف ها سخت و محکم می شوند. برای هماهنگی با این فرآیند، بدن شما آسان تر از قبل از مواد غذایی کلسیم جذب می کند. 
روند استخوانی شدن غضروف ها در جنین دختر می تواند چند روز زودتر از جنین پسر آغاز شود. جالب است بدانید این فرآیند سخت شدن استخوان ها در ناحیه کشکک یا استخوان زانو تا پس از تولد نیز به تکامل خود ادامه می دهد.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

حتی در این مرحله از بارداری نیز تصور اینکه فرزندتان همین روزها به دنیا آید و با شما زندگی کند، دشوار خواهد بود. البته احتمالاً شما و همسرتان می توانید به راحتی با زندگی کردن با نوزادتان منطبق شوید، اما بهتر است از قبل برای کمک گرفتن از دیگران برنامه ای داشته باشید. 
شاید بدلیل خواب ناکافی در اواخر بارداری و خستگی زایمان ضعیف و خسته باشید، بعلاوه اینکه  باید شب ها نیز به مراقبت از فرزندتان بپردازید. به همین دلیل به دنبال فردی باشید که بتواند از نظر روحی و جسمی به شما کمک کند. 
بهتر است پیش از زایمان برنامه ریزی کنید. بهترین گزینه افراد خانواده و یا دوستان صمیمی هستند تا بتوانید برای کمک گرفتن به راحتی به آنها تکیه کنید، آنها باید بدانند چه زمانی نیاز دارید که تنها باشید. حتی اگر یک ساعت در کنار شما باشند، کمک بسیار زیادی به استراحت شما کرده اند، بطور مثال یک غذای مقوی درست کنند و از نوزاد نگهداری کنند تا شما بتوانید دوش بگیرید و یا کمی بخوابید. 
موثرترین راه برای کسب خاطره ای خوش از زایمان و تولد فرزندتان این است که سعی کنید تا پیش از فرارسیدن موعد زایمان تا جایی که می توانید استراحت کنید و سالم بمانید، این کار به جسم و ذهن شما قدرت می بخشد.  اگر قوی و پرانرژی باشید، با شروع درد زایمان می توانید فعال و سرپا باشید و به داروهای کاهش درد مانند دمرول نیاز کمتری پیدا کنید، این داروها می توانند گاهی موجب تضعیف حافظه شوند و بخاطر آوردن جزییات زایمان را دشوار می کند.

توصیه‌های غذایی

وعده غذایی سنگین، بویژه در سه ماهه پایانی بارداری، می تواند موجب بروز ناراحتی شود. اگر فاصله بین وعده های غذایی را طولانی کنید، ممکن است دچار سرگیجه شوید و بر اثر کاهش قند خون یا هیپوگلیسمی، احساس ضعف داشته باشید. زیرا جنین بطور مرتب از خون شما گلوکز بیرون می کشد.
مصرف تنقلات سالم یکی از ارکان تغذیه سلامت است: 
• همیشه مقدار زیادی میوه تازه بر روی میز خود قرار دهید تا فراموش نکنید که آنها را بخورید.
• کابینت ها را از انواع میوه های خشک و آجیل پرکنید.
• چندین تخم مرغ را بطور کامل بجوشانید و آنها را در فریزر نگهداری کنید تا هنگام هوس کردن خوراکی شور، یکی از آنها را با کمی نمک بخورید.
• بستنی یخی درست کرده و یا از بیرون تهیه کنید و در فریزر نگاه دارید. لیسیدن این نوع بستنی در هنگام درد زایمان، برای برخی از مادران انرژی زا است. 
ماست می تواند در هر زمانی از روز یک میان وعدۀ سالم و مغذی باشد. می توانید برای ایجاد تنوع روی آن غلات صبحانه یا میوه خشک بریزید.

بهتر است بدانید که ... 
اگر وزن شما تا موعد زایمان، بیش از حد میانگین باشد، بدین معنا نیست که فرزندتان نیز وزن بالایی دارد.  
وزن هنگام زمان تولد نوزاد به ژن هایی بستگی دارد که به ارث برده است. پس اگر همسر شما قد بلند و درشت اندام است و شما ریزاندام هستید، وزن هنگام تولد فرزندتان بستگی به این دارد که ژن های شما غالب بوده اند یا همسرتان!

 

بایدها و نبایدها

خونریزی در هفته های پایانی می تواند خطرناک باشد، زیرا ممکن است بدلیل جدا شدن بخشی یا تمام جفت از دیوارۀ رحم باشد که با نام پارگی جفت شناخته می شود، یا بدلیل پایین بودن جفت که جفت سر راهی نام دارد اتفاق بیفتد. اگر در هفته های پایانی بارداری در ترشحات خود کمی خون می بینید، این هم می تواند نشانه خونریزی جفت باشد. 
اگر خونریزی دارید، در هر مرحله از بارداری که باشید حتماً باید به پزشک مراجعه کنید تا از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

موردی که بیشتر مادران باردار به آن فکر می کنند اما کمتر درباره آن صحبت شده، اصلاح و کوتاه کردن موهای ناحیه تناسلی است. 
این موضوع یک مسئله کاملا شخصی است و بستگی به این دارد که چقدر شما را آزار می دهد. 
البته شاید بخواهید برای حفظ بهداشت پس از زایمان این موها را کوتاه یا مرتب کنید، زیرا ممکن است در صورت خونریزی پس از زایمان، تمیز کردن موهای این ناحیه دشوار باشد.  
اگر باید زایمان سزارین داشته باشید بهتر است بدانید که حداقل از سه سانتی متر بالای این ناحیه را در بیمارستان می تراشند، بنابر این بهتر است خودتان در خانه این کار را انجام دهید.