هفته به هفته بارداری

اگر تخمک گذاری انجام شود و تخمک با اسپرم ملاقات کند، رویداد شگفت انگیزی به سرعت اتفاق می افتد. از باروری یک تخمک تا تبدیل شدن به سلولی به شکل توپ با 58 سلول تنها سه روز زمان لازم است. این توپ که "بلاستوسیست" نام دارد تا پایان هفته به رحم خواهد رسید و خود را به دیواره ضخیم شده رحم متصل خواهد کرد. این مرحله تحت عنوان «لانه گزینی» شناخته می شود.

ممکن است شما چند هفته بعد متوجه این لقاح شوید، اما هورمون ها برای حفظ بارداری در این زمان کار خود را آغاز می کنند. تا پایان این هفته جنین شما 2/0 میلی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

احتمالا تا این زمان تخمک گذاری کرده اید و تخمک بارور شما حالا سفر خود را آغاز کرده است. به محض اینکه تخمک توسط تخمدان آزاد شود، از یکی از لوله های فالوپ بالا رفته و به سمت رحم حرکت می کند و در پهن ترین قسمت لوله در انتظار بارور شدن می ایستد.
اغراق نیست اگر بگوییم که شانس رسیدن اسپرم به مکان ملاقات با تخمک یک در میلیون است. تقریبا 300 اسپرم به لوله ی فالوپ می رسند، اما تنها یکی از آنها می تواند تخمک را بارور کند. وقتی اسپرم به داخل تخمک نفوذ کرد واکنشی رخ می دهد و لایه بیرونی تخمک برای ورود دیگر اسپرم ها غیرقابل نفوذ می شود. هر اسپرم و تخمک حاوی 23 کروموزوم هستند که هر کدام نیمی از ماده ژنتیک کلی مورد نیاز را دارند. پس از ترکیب کروموزوم های تخمک و اسپرم، نطفه تشکیل شده و باروری کامل می شود.


 تقریبا تا 4 روز پس از باروری، مایعی شروع به جمع شدن در مورولا می کند. این مایع یک لایه ی مجزای بیرونی را می سازد که توده ی داخلی سلولی را درون محفظه ای قرار می دهد. لایه ی داخلی به جنین و لایه ی بیرونی به جفت تبدیل می شود. اکنون ساختار کلی تقریبا شامل 58 سلول می باشد و "بلاستوسیست" نام دارد.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

در این مرحله از ادامه باروری، نوجنین در حال رشد خبر وجود خود را به غده هیپوفیز در مغز شما مخابره می کند و جریان عادت ماهیانه شما را متوقف می سازد. این عمل توسط تولید یک هورمون جدید بنام "کوریونیک گونادوتروفین انسانی" (HCG) انجام می شود. این هورمون دوره ماهانه شما را متوقف و موجب افزایش پروژسترون که برای بارداری ضروریست می شود. هورمون پروژسترون برای حیات نوجنین در رحم ضروریست و باعث رشد کامل و سلامت او تا قبل از تولد می شود.
بعد ها، حوالی هفته 4 تا 5 جنین شما تمام هورمون های مور نیاز جهت حفظ بقای خود را تولید خواهد کرد. البته تغذیه و پناهگاه او از جانب شماست، اما حتی در هفته های نخست بارداری یعنی تا زمانیکه هورمون ها و ژن های جنین فعال شوند، او همچون یک انسان مستقل عمل می کند.

توصیه های غذایی

آهن کافی بدست آورید. هنگام بارداری بدن شما تقریبا دو برابر مقدار آهن معمول روزانه یعنی حدود 30 میلی گرم نیاز دارد تا پاسخ گوی افزایش 50 درصدی مقدار خون و ذخیره آهن جنین باشد. برای جذب بهتر آهن را با ویتامین سی ترکیب کنید.

 


باید ها و نباید ها:
اگر باردار شده باشم باید مصرف داروهایم را قطع کنم؟

مصرف بسیاری از داروها بی خطرند، اما مصرف بعضی نه. مصرف آنتی هیستامین های آلرژی، قرص های خواب بدون نسخه و بسیاری از داروهای مسکن، بطور کامل ارزیابی نشده اند.
اگر بطور اتفاقی داروی بدون نسخه ای مصرف کردید که برای بارداری مناسب نیست، مصرف یک قرص معمولا آسیبی به همراه نخواهد داشت. هرچند اگر نگرانید می توانید توصیه های پزشک را جویا شوید. اگر در دوره ی بارداری نیاز به مصرف دارو دارید نیز برای اطمینان از پزشکتان بپرسید. پزشکان داروساز بخوبی از اثرات دارو ها مطلع اند، ولی پزشکتان تنها و بهترین کسی است که می توانید برای تجویز دارو با او مشورت کنید.

 

موارد قابل توجه برای این هفته:


حدود شش تا دوازده روز پس از لقاح، هنگامی که تخمک بارور شده خود را در دیواره رحم جای میدهد، احتمال لکه بینی خفیف وجود دارد که کاملا بی خطر است، اما اگر نگران هستید به پزشک خود اطلاع دهید، فقط برای احتیاط. اگر لکه بینی حدود 12 روز پس از لقاح صورت بگیرد ممکن است فکر کنید قائدگی شروع شده است.
در سه ماهه اول، خونریزی باید بابت سه چیز ارزیابی شود. سقط، بارداری خارج از رحم یا عفونت.

 

بیشتر بدانید ...
 

احتمال داشتن دوقلوی همسان تقریبا 5/3 در 1000 است. برخی برآورد ها شانس داشتن دوقلو را بعد از درمان نازایی بیش از 1 در 38 می دانند.