هفته به هفته بارداری

بهتر است علائم شروع درد زایمان را بشناسید. زیرا ممکن است در این هفته بدنتان به اشتباه آماده باش زایمان را به صدا آورد. برای اطمینان بیشتر با دیدن علائم مشکوک حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. توجه داشته باشید که به همان میزان که برای زایمان خود هیجان دارید و عصبی هستید، همسر شما نیز همین حس را دارد. هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که زایمان شما چگونه پیش خواهد رفت، اما بهتر است پیش از فرارسیدن آن روز دربارۀ نقش همسرتان در کمک کردن به شما با او صحبت کنید.
اکنون ریتم تنفس فرزندتان منظم شده بطوریکه در هر دقیقه 40 بار عمل تنفس را انجام می دهد. سر او اکنون در پایین لگن شما قرار گرفته و باعث می شود فشار روی بالای شکم کاهش یابد، البته فشار روی مثانه افزایش می یابد. چشمان فرزندتان درشت شده و شکل گرفته اند، اما شبکه عصبی آن برای تمرکز کردن به تکامل لازم نرسیده است. بینایی نوزاد در چند هفته اول پس از تولد و تا زمان کامل شدن رشد چشم ها، ضعیف است. 
تا پایان این هفته وزن جنین بین 4019-2851 گرم و طول بدن او 50/7 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

علیرغم اینکه سر جنین کاملاً درون لگن شما قرار گرفته اما همچنان شکل گرد خود را حفظ کرده است. هنگام شروع زایمان استخوان های جمجمه او به یکدیگر نزدیک می شوند و شکل کشیده تری به سر می دهند تا جنین بتواند راحت تر از کانال زایمان عبور کند.
 چشمان نوزاد شما هنگام تولد تقریباً به اندازه چشمان او در زمان بزرگسالی است. اگرچه چشم ها و عدسی آنها تا زمان بلوغ کمی رشد خواهند کرد اما اندازه چشم هنگام تولد سه چهارم اندازه نهایی آن است. 
جنین در سه هفته پایانی با ذخیره کردن چربی در زیر پوست خود، بطور مرتب وزن اضافه می کند. اگر او در این هفته متولد شود، ظاهری گرد و تپل خواهد داشت.
در این مرحله عضلات گردن قوی شده اند و براحتی می توانند سر را از روی قفسه سینه بلند کنند. اما پس از تولد او دیگر مایع آمنیوتیک در اطرافش نخواهد بود تا با کمک شناور شدن در آن بتواند سر خود را بالا نگاه دارد، به همین دلیل باید هنگامی که او را در آغوش می گیرید، از سر و گردن فرزندتان محافظت کنید.
فرزندتان از هفته 10 بارداری عمل تنفس را تمرین کرده است، اما اکنون الگوی این تمرینات که در ابتدا حدود 10 ثانیه طول می کشید، به ریتمی منظم با 40 نفس در دقیقه رسیده است که همانند الگویی است که نوزاد پس از تولد دنبال خواهد کرد.
 اگرچه او نمی تواند مانند قبل براحتی در دست و پاهای خود کشش ایجاد کند، اما حرکات او باید حداقل 10 بار در روز با الگوی حرکتی گذشته ادامه داشته باشد، چرا که این حرکات نشانه تضمین سلامت او بشمار می روند.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

طبیعی است که در مورد زایمان خود کمی عصبی و نگران باشید، بویژه اگر این اولین بارداری شما باشد. سعی کنید احساسات خود را مخفی نکنید، نگرانی های تان را با همسر خود در میان بگذارید، زیرا او نیز ممکن است نیاز داشته باشد شما به او دلگرمی دهید. اگر در مورد موضوع خاصی نگرانید، با پزشک خود تماس بگیرید، او می داند چگونه باید با این نگرانی ها کنار آمد و می تواند ذهن شما را آرام کند.  
اگر این اولین بارداری شماست، تشخیص علائم شروع زایمان دشوار خواهد بود. برخی از مادران در پایین کمر خود دردی را احساس می کنند که بتدریج شدت می یابد. یکی دیگر از علائم زمان شروع زایمان، خونریزی است یا زمانی که کیسه حاوی مایع آمنیوتیک بترکد، اصطلاحاً کیسه آب شما پاره شده است. ولی اگر پس از پاره شدن کیسه آب انقباض های دردناک شروع نشوند، باید بسرعت وضعیت خود را به پزشک اطلاع دهید.
اگر فکر می کنید زایمان شما شروع شده، آرامش خود را حفظ کرده و با پزشک تماس بگیرید و به صحبت های او خوب گوش کنید. علائم و بویژه انقباضات خود را برای او شرح دهید. اگر هر پنج دقیقه یک بار به مدت یک دقیقه دچار گرفتگی دردناک رحم می شوید و درد آنها به حدی است که نمی توانید کار دیگری انجام دهید، باید به بیمارستان مراجعه کنید. (باید زمان انقباضات را در نظر بگیرید)

توصیه‌های غذایی

اکثر بیمارستان ها اجازه نمی دهند مادر در طول زایمان چیزی بخورد یا بیاشامد، زیرا در صورت نیاز به انجام بیهوشی عمومی خطر خفگی یا آسپیراسیون وجود دارد. اما در سال 2008 یک دانشکده پرستاری و مامایی در آمریکا در یک ابلاغ رسمی اعلام کرد که اگر در طول زایمان به مادران اجازه خوردن و آشامیدن داده شود، با رسیدن آب و مواد مغذی به بدن مادر ادامه زایمان راحت تر خواهد بود و این کار حتی به کاهش استرس آنها نیز کمک می کند. 
از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید چیزی بخورید و اگر اجازه دارید چه چیزی می توانید بخورید.
چند پیشنهاد: خوراکی های سبک مانند سوپ، بستنی یخی، سیب پخته و آسیاب شده یا تکه های یخ را انتخاب کنید، حتی اگر اجازه غذا خوردن نداشته باشید، خوردن تکه های یخ مانعی ندارد. همسر شما نیز برای حفظ انرژی خود باید از تنقلات استفاده کند.

بهتر است بدانید که ... 
95 درصد نوزادان در تاریخ مقرر متولد نمی شوند، از این تعداد 25 درصد زودتر و 75 درصد دیرتر متولد می شوند.
از نظر پزشکی تولد نوزاد بین 4 هفته از هفته 38 تا 42 بارداری طبیعی و بی خطر به شمار می آید.
یک ماه زمان زیادی برای انتظار است، پس می توانید بر روی پیغام گیر صوتی این پیغام را بگذارید: «به محض تولد نوزاد با شما تماس خواهیم گرفت.» خود را مشغول کنید، به موهایتان رسیدگی کنید (اینکار بدون حضور نوزاد آسان تر است)، با دوستان خود در ارتباط باشید و مهمتر از همه به اندازه کافی بخوابید!

 

بایدها و نبایدها

حتی پس از گذشت 40 هفته از بارداریتان احتمالاً برای شروع زایمان و رفتن به بیمارستان و انجام امور سراسیمه هستید. برای پیشگیری از این اضطراب لحظات آخر:
• مطمئن شوید که کیف بیمارستان را آماده کرده اید. همچنین می توانید از قبل لیست اقلامی که می خواهید در لحظه آخر بردارید را تهیه کنید.
• بهتر است کیف پول خود را نیز برای پرداخت هزینه پارکینگ بیمارستان و خرید نوشیدنی های لازم به همراه داشته باشید.  
• وظایف هر کس را مشخص کنید، بطور مثال همسرتان می تواند تنقلات را آماده کند.
• یک بار بصورت آزمایشی به بیمارستان بروید، با این کار خواهید دانست در چه مناطقی ترافیک وجود دارد، مسیرهای میانبر کدامند و کجا می توانید جای پارک پیدا کنید. همچنین می توانید این کار را در ساعات مختلف روز انجام دهید تا در روز زایمان به زمان تعطیلی مدارس و مکان های شلوغ و پرترافیک برخورد نکنید. همچنین بهتر است از چگونگی ورود به بخش زنان و زایمان بیمارستان هنگام شب نیز اطلاعاتی داشته باشید. 
• مهم تر از هر چیزی، مضطرب نباشید. اکثر مادران به موقع به بیمارستان می رسند.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

بهتر است همسر خود را از قبل آماده کنید و بطور دقیق مشخص کنید که به محض شروع درد زایمان، چه اقداماتی به شما کمک خواهند کرد. از قبل برنامه خود را به او اطلاع دهید، اگر می خواهید در طول زایمان به موسیقی گوش کنید یا قدم بزنید، برای همسرتان توضیح دهید که در آن زمان از او چه انتظاری خواهید داشت.
چند حرکت ماساژ را تمرین کنید و چگونگی آنجام آن را به همسرتان بیاموزید. برخی از مادران تمایل ندارند در طول زایمان کسی به آنها دست بزند، اما برخی دیگر از ماساژ کمر یا حتی دست و پا لذت می برند. تا زمانی که در موقعیت زایمان قرار نگرفته اید، نمی دانید چه کاری مفید است، بنابراین بهتر است اکنون حرکات ماساژ را با همسر خود تمرین کنید.  
اگر همسرتان نیز به همراه شما در کلاس های آمادگی زایمان شرکت کرده باشد، با تکنیک های تنفس و ریلکسیشن آشناست و اکنون می توانید این تکنیک ها را با یکدیگر تمرین کنید. اگر او اطلاعاتی در اینباره ندارد، می توانید از پزشک خود بخواهید تا شما را راهنمایی کند.