هفته به هفته بارداری

شما تمام مراحل مهم بارداری را با موفقیت پشت سر گذاشته اید و در یکی از همین روزها نوزاد خود را ملاقات خواهید کرد. شاید شما نیز مانند بسیاری از مادران باردار دیگر مجبور شوید چند روز بیشتر از «آخرین» تاریخ مقرر زایمان خود صبر کنید. بدون شک این رویداد مهم بزودی اتفاق خواهد افتاد و ارزش انتظار کشیدن، نگرانی و هیجان شما را دارد. هنگامی که نوزاد خود را ببینید و او را در آغوش بگیرید، دیگر به 40 هفتۀ گذشته فکر نخواهید کرد، بلکه از این همه شگفتی حیرت خواهید کرد. 
 به محض شروع زایمان، لایه های کیسه آمنیوتیک پاره شده و مایعی که ماه ها از جنین محافظت می کرد، خارج می شود. استخوان های جمجمه جنین بوسیله یک لایه از یکدیگر جدا هستند، این لایه به آنها اجازه می دهد تا براحتی از میان استخوان های لگن مادر و دریچه زایمان عبور کنند. کمی بعد از تولد نوزاد، انقباضاتی از راه می رسند که جفت را از دیواره رحم جدا می کند. پزشک نیز می تواند با کشیدن بند ناف، جفت را از رحم خارج کند. بندناف نیز تقریباً هم اندازه قد فرزند شما است.
تا پایان این هفته وزن جنین بین 4234-3004 گرم و طول بدن او 51/2 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

ساختار اسکلت جنین شما طی فرآیندی بنام استخوانی شدن غضروف ها، بتدریج از غضروف های نرم به استخوان های سخت تبدیل شده اند. این فرآیند از مرکز هر استخوان شروع شده و به اطراف گسترش می یابد. فرآیند استخوانی شدن غضروف ها تا پایان بارداری در سرتاسر استخوان های جنین کامل شده بجز دو سر استخوان های بلند و نوک استخوان انگشتان او که به شکل غضروف باقی می مانند، این امر برای ادامه رشد آنها در سنین بالاتر ضروری است.
استخوان های بخش بالای جمجمه کمی متفاوت هستند و بجای غضروف از ساختار لایه ای تشکیل شده اند. این نواحی تا چند سال پس از تولد نوزاد بطور کامل بهم نمی چسبند و تا آن زمان توسط بافت همبند جدا از یکدیگر قرار می گیرند. این بافت بخش هایی را با نام درز استخوان و نواحی پهن تری که بیش از دو استخوان به هم نزدیک می شوند را با نام ملاج یا فونتانل بوجود می آورد. کاربرد آنها برای آسان تر کردن حرکت یا تغییرشکل بین مفاصل جمجمه است تا سر جنین بتواند در طول مراحل زایمان براحتی از لگن شما عبور کند. پزشک شما نیز با کمک این درزها و فونتانل می تواند موقعیت سر جنین را در طول زایمان تشخیص دهد. 
پس از زایمان متوجه خواهید شد که سر نوزاد کمی کشیده شده است اما با بازگشت استخوان ها به حالت قبلی این وضعیت بزودی تغییر خواهد کرد.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

در این هفتۀ پایانی انتظارها بالاتر می روند. انگار همه منتظرند شما زایمان کنید، به ویژه اگر این اولین بارداری شما باشد. بدون شک با این موضوع کنار خواهید آمد و احتمالاً از این همه توجه لذت ببرید، اما اگر زایمان شما با تاخیر انجام شود امکان دارد از پاسخ دادن به تماس های تکراری عصبی شوید. سعی کنید صبور باشید و به خاطر داشته باشید که دیگران هم مانند شما هیجان دارند و از صبر کردن خسته شده اند.
این موضوع ممکن است پس از موعد زایمان هم ادامه پیدا کند، چراکه همه افراد این تاریخ را به ذهن می سپارند اما متاسفانه نوزادان به تاریخ تقویم اهمیتی نمی دهند و هر زمان که آماده باشند به دنیا می آیند. از نظر پزشکی تا هفته 42 نیز هنوز دیر نشده است. اگر از تماس های اطرافیان خسته شده اید، می توانید از نزدیکان خود بخواهید به آنها پاسخ داده و به دوستان و فامیل اطمینان دهند که به محض تولد نوزاد خودتان با آنها تماس خواهید گرفت.
پیامک فرستادن در روزهای پایانی، شیوه مناسبی برای در ارتباط بودن با افراد است. می توانید یک پیغام گروهی حاوی این پیام که «نوزاد هنوز از راه نرسیده» به همه بفرستید.

توصیه‌های غذایی

چای برگ تمشک در اروپا به عنوان یک داروی گیاهی شناخته می شود. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن این چای در ماه های منتهی به زایمان (پس از هفتۀ سی ام)، با کمک به انقباض بهتر عضلات رحم، موجب کوتاه تر شدن مرحلۀ دوم زایمان می شود.
گفته شده که نوشیدن این چای می تواند نیاز به سزارین اورژانسی یا وکیوم را کاهش دهد. مردم بر این باورند که نوشیدن این چای می تواند به بازگشت رحم به اندازه عادی خود پس از زایمان و همچنین ترشح بیشتر شیر مادر نیز کمک کند.
مانند همیشه، پیش از استفاده از هرنوع چای و داروی گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.

بهتر است بدانید که ...
مقدار اسید معدۀ نوزاد پس از تولد طی 24 ساعت اول افزایش می یابد اما تا سه ماهگی نیز به حجم اسید معدۀ یک فرد بزرگسال نخواهد رسید. به همین دلیل نباید حداقل تا چهارماهگی به نوزاد غذای جامد داده شود، گرچه توصیه می شود برای از شیرگرفتن نوزاد تا شش ماهگی صبر کنید. در بدن نوزاد رفلکسی وجود دارد که غذای جامد را، در صورتی که خیلی زودتر از موعد به او داده شود، بر می گرداند. نوزادان تنها می توانند پیش از سیر شدن بین 25-20 میلی لیتر غذا بخورد. به همین دلیل نوزادان خیلی زود سیر می شوند و مقداری از شیر و غذا را برمی گردانند.

 

بایدها و نبایدها

هورمون های شما تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته اند، به همین دلیل با شروع شیردهی، انتظار تغییرات روحی را در خود داشته باشید.  همسر شما نیز نیاز دارد با نوزاد ارتباط برقرار کند، از شما دو نفر مراقبت کرده و تعویض پوشک را یاد بگیرد. پس درب خانه را ببندید، پیغامگیر تلفن را روشن کنید و خانواده جدید خود را دریابید.
شناخت ویژگی های نوزاد با حضور دائم میهمان ها دشوار خواهد بود. پس بهتر است برای چند روز بدون میهمانان وقت خود را در خانه با نوزادتان بگذرانید. نوزاد شما زیاد می خوابد، بنابراین شما نیز همین کار را انجام دهید.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

با نزدیک تر شدن به موعد زایمان، فکر کردن به چیز دیگری جز دیدن نوزاد و زایمان کمی دشوار است. پس سعی کنید بر موارد دیگر نیز تمرکز کنید: 
• با همسر خود وقت گذرانی کنید: تا زمانی که هنوز دو نفر هستید و نوزاد و خستگی های همراه آن به شما اضافه نشده است، از زمان خود برای کنار هم بودن استفاده کنید. با یکدیگر از امید ها و ترس هایتان صحبت کنید. 
• هم آغوشی کنید: شاید احساس کنید خیلی خسته هستید یا بدن تان بیش از حد بزرگ شده است، اما بهتر است به رابطۀ جنسی خود نیز اهمیت دهید. این کار حتی می تواند موجب تحریک زایمان شود.