هفته به هفته بارداری

تقریباً هفت روز پس از باروری، بلاستوسیست در لایه رحم کاشته می شود. هنگامیکه لایه ی بیرونی بلاستوسیت، آمادگی چسبیدن به لایه داخلی رحم را پیدا می کند، لایه رحمی نیز دستخوش تغییراتی می شود تا شرایط را برای نگه داشتن تخمک بارور آماده کند. بلاستوسیست دارای دو لایه است، لایه اول که همان لایه خارجی است، پس از تکامل بیشتر، تبدیل به جفت شده و شروع به ترشح هورمون بارداری یا hCG می کند و لایه داخلی نیز در نهایت جنین را می سازد. 
در این هفته آن بخش از بلاستوسیست که قرار است به جنین تبدیل شود، درون لایه داخلی رحم کاشته شده و شروع به رشد می کند. اگر در این زمان از تست بارداری خانگی استفاده کنید، ممکن است ناامید شوید چراکه بعید است نتیجه قطعی را نشان دهد. تا پایان این هفته جنین شما به 2 میلی متر خواهد رسید.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

در این زمان توپ سلولی که درون رحم کاشته شده است در حال برپایی پایه های اصلی حیات آینده خود به عنوان یک جنین است. در ادامه بخش داخلی حاوی مایع به دو بخش تقسیم می شود. حفره های کوچک پُر از مایع به کیسه آمنیوتیک تبدیل خواهند شد و حفره بزرگتر به کیسه زرده تبدیل می شود ( کیسه زرده عملکردی مشابه به جفت دارد) و در این روز های ابتدایی مسوول پشتبانی و تغذیه جنین را به عهده می گیرد. در ادامه بند ناف نزدیک کیسه آمنیوتیک شکل خواهد گرفت. بند ناف در ابتدا یک ساقه ساده است که حاوی هیچ رگ خونی ای نیست، اما به راحتی می تواند جنین را تا زمان تشکیل جفت نگه دارد و در آخر به شاهراه حیات فرزند شما تبدیل خواهد شد.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر  

تخمک بارور که در حال جای گرفتن در رحم شماست ممکن است باعث چند لکه خون شود. اگر خیلی حساس باشید امکان دارد خستگی، گیجی و حساس شدن پستان‌ها و همچنین تغییراتی در پوست و موهایتان احساس کنید. اگر در این هفته آزمایش خون انجام دهید، احتمالاً پاسخ مثبت دریافت کنید. ولی اگر در خانه با بی بی چک آزمایش را انجام دهید، بدانید که ممکن است در این مرحله پاسخ منفی دریافت کنید. 
 

توصیه‌های غذایی

تغذیه سالم و متعادل داشته باشید 

اگر از قبل از باردار شدن رژیم می گرفتید، ممکن است حتی پس از تایید حاملگی خود نیز وسوسه شوید که آنرا ادامه دهید. رژیم نگیرید: زیرا ممکن است فرزندتان سوء تغذیه بگیرد و هنگام تولد به احتمال قوی دچار کم وزنی یا نابالغی شود. تغذیه سالم و متعادل داشته باشید.  
اگر چاق هستید یا اضافه وزن دارید، احتمالاً پزشکتان از شما می خواهد که در این دوران نسبت به مادران باردار دیگر وزن کمتری اضافه کنید. بانوانیکه اضافه وزن دارند، می توانند بین 11-5/6 کیلوگرم وزن اضافه کنند و برای خانم های چاق حداقل وزنی که می توانند کسب کنند 700/6 کیلوگرم می باشد. بانوانیکه وزن متناسبی دارند باید در طی بارداری 700/15-11 کیلوگرم وزن اضافه کنند. 
در حالت ایده آل، شما باید قبل از باردار شدن اضافه وزن خود را کاهش دهید، چراکه چاقی احتمال ابتلا به دیابت و فشار خون بالا را افزایش می دهد و این بدین معناست که به احتمال قوی نیاز به سزارین خواهید داشت. 

 

موارد قابل توجه برای این هفته: 

زمانیکه بلاستوسیت در رحم کاشته می شود، ممکن است کمی خونریزی داشته باشید که به " لکه بینی " معروف است. این مسئله اغلب باعث اشتباه گرفتن تاریخ بارداری می شود، زیرا اکثرا در حوالی زمانی اتفاق می افتد که بطور طبیعی زمان شروع قاعدگی تان است. 
ممکن است رنگ خون متفاوت باشد، در بیشتر موارد صورتی رنگ است، ممکن است خون قرمز روشن (خون تازه) یا به رنگ خون کهنه، مایل به قهوه ای باشد. اگر مقدار آن زیاد نباشد رنگ آن خیلی اهمیت ندارد. اگر خونریزی برای مدت کوتاهی ادامه پیدا کرد و آزاردهنده نبود، احتمالاً همه چیز روبراه است اما، برای معاینه نزد پزشک خود بروید. تقریباً 25 درصد از بانوان در اوایل بارداری خونریزی دارند که بیشتر آنها باقی دوران بارداری خود را بدون خونریزی به پایان می رسانند. هرچند، در برخی مواقع، خونریزی نشانه سقط جنین است بنابراین، همیشه وقایع را به پزشکتان گزارش دهید. 

باید ها و نباید ها: 


در سیگار حداقل 30 ماده شیمیایی وجود دارد که اثر معکوس بر باروری دارند. زیرا میزان سلول های جایگزین شونده را کاهش می دهند و می توانند بیشترین آسیب را در طی روزها و هفته های اول بارداری داشته باشند. مصرف سیگار، علاوه بر ایجاد مشکلات باروری در خانم ها در مردان نیز می تواند تاثیراتی منفی بر اسپرم و کاهش تستسترون داشته باشد. 
 

بهتر است بدانید که ...

حدوداً 50 درصد بارداری ها قبل از مرحله کاشت، سقط می شوند. حدود یک سوم از سقط های جنین تا هفته ی پنجم و یک چهارم آنها بین هفته پنجم و هفتم انجام می شود. البته جای شکر دارد که خطر سقط با گذشت هر هفته کمتر می شود و پس از هفته ی دوازدهم بارداری این احتمال بطور چشمگیری کاهش خواهد یافت.