هفته به هفته بارداری

اگر عادت ماهیانه شروع نشده و نتیجه بی بی چک شما مثبت است، بارداری شما را تبریک می گوییم. با تایید شدن بارداری شما، احساسات گوناگونی از هیجانات، لذت و اضطراب را تجربه خواهید کرد. برای شما و همسرتان همه چیز برای همیشه در حال تغییر است. 
برای باور این خبر مهم کمی به خودتان زمان بدهید. ممکن است شما بارداری را حس نکنید اما، در درون دنیای پنهان رحم شما تغییرات مهمی در حال وقوع است و آجرهای ساختمان زندگی جدید مرحله به مرحله روی هم قرار می گیرند. ستون فقرات جنین در حال شکل گیری است و تا پایان این هفته طول بدن او 3 میلی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد


جنین تا قبل از این مرحله حاوی دو لایه سلولی است و در این زمان، لایه سومی بین دولایه ی دیگر مانند یک تورم آشکار می شود. این سه لایه یعنی اكتودرم، مزودرم و اندودرم در ادامه به اندام ها و بافت های بدن جنین تنبدیل می شوند.
در حال حاضر لایه های سلولی به شکل یک دیسک صاف در آمده و دستخوش تغییرات ویژه ای هستند. در پایین و میان سلول ها شیار باریکی در حال شکل گیری است. امتداد لبه شیار به نرمی پهن شده و به صورت یک برآمدگی دایره شکل تبدیل می شود. سلول ها از لبه های رول شده این ساختار به سمت پایین و داخل شیار حرکت می کنند تا بین دو لایه ی اصلی سلولی قرار گیرند.
در آخر، یک شیار جداگانه بوجود می آید که شیار عصبی نام دارد، که نهایتاً مغز و نخاع را تشکیل می دهد (سیستم مرکزی عصبی). در طی چهار روز دیسک دراز و از انتها پهن می شود تا قسمت سر فرزند شما را تشکیل دهد و شش روز طول می کشد تا شیار عصبی چین هایی در هر طرف خود ایجاد کند تا بعدها به لوله ی عصبی تبدیل شوند.
وسط جنین یک برآمدگی بوجود آمده است که به زودی به یک لوله Uشکل تبدیل می‌شود که قلب را شکل خواهد داد. جنین در غشاء محافظی قرار دارد و به یک کیسه زرده متصل است که سلول‌های خونی مختص به جنین را آماده می‌سازد.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر  

احتمالاً در چند روز ابتدای بارداری طیف وسیعی از احساسات متفاوت را تجربه می کنید. حتی اگر برای باردار شدن برنامه ریزی داشته اید، کاملاً طبیعی است که این سرخوشی اولیه جایش را به برخی دلواپسی ها بدهد، چرا که با واقعیت مادر شدن روبرو خواهید شد. همچنین ممکن است درمورد نتیجه تست بارداری شک داشته باشد و تا زمانیکه برخی علائم اولیه بارداری شروع شوند باور نکنید که باردارید.
ممکن است همسرتان واکنش متفاوتی داشته باشد. اگر او هیجانش را به ظاهر نشان نمی دهد، اینطور برداشت نکنید که از این خبر خوشحال نیست؛ همه افراد در مواجهه با اتفاقات بزرگ مثل هم رفتار نمی کنند، احتمالاً مدتی زمان لازم است تا با واقعیت پدر شدن روبرو شود. پس زدن این موضوع در درون خودش شاید راهی باشد برای زمان دادن به تحلیل موضوع پدر شدن. و شاید برعکس، ممکن است او در مورد این خبر از شما بیشتر هیجان زده شود! 
  درمیان گذاشتن این خبر با چند دوست صمیمی یا اقوام نزدیک و صحبت کردن درباره احساستان می توند نتیجه خوبی داشته باشد. 

توصیه‌های غذایی

دچار کمبود وزن هستم، آیا این مورد بر بارداری ام اثر می گذارد؟


با این شرایط به احتمال زیاد از کمبود مواد مغذی در بدنتان رنج می برید و این موضوع می تواند سلامت جنین را تحت تاثیر قرار دهد. همینطور احتمال زایمان نارس و تولد نوزاد کوچکتر از حد معمول که در برابر مشکلات سلامتی آسیب پذیرترند، افزایش می یابد. 
برای اضافه کردن وزن خود مقدار مصرف مواد غذایی را بیشتر کنید، توجه داشته باشید مواد غذایی سالمی را انتخاب کنید که سرشار از پروتئین و چربی هایی با کیفیت بالا و کربوهیدرات ها باشند.( به جدول میزان مصرف کربوهیدرات مراجعه کنید ) غذاهای مقوی و پرکالری همچون: آووکادو و شیر یا لبنیات دیگر را مصرف کنید؛ تا مطمئن شوید ویتامین های اصلی و مواد معدنی مورد نیاز را دریافت می کنید، از سبزیجات برگدار به مقدار زیاد استفاده کنید. (به جدول ویتامین ها و مواد معدنی مراجعه کنید ) از مواد غذایی سالم همچون، آجیل، میوه و انواع تخمه برای میان وعده استفاده کنید و سعی کنید صبحانه را ترک نکنید. اگر لازم باشد پزشکتان شما را به یک مشاوره تغذیه معرفی خواهد کرد. 

 

موارد قابل توجه برای این هفته: 


اگر نتیجه آزمایش بارداری شما مثبت بوده است، جهت برنامه ریزی اولین معاینه بارداری که بین هفته 8 و12 خواهد بود، با مطب پزشکتان تماس بگیرید. احتمال دارد منشی مطب، برای تعیین زمان مناسب، تاریخ آخرین دوره قاعدگی تان را بپرسد. پس آنرا به خاطر بسپارید.  

 

باید ها و نباید ها


اگر صبح‌ها حالت تهوع دارید، بیشتر غذاهای سرد بخورید. غذاهای گرم بوی قوی‌تری دارند که می‌تواند باعث تشدید تهوع شود. خوراکی‌های آرامش‌بخش و مغذی شامل کراکر غلات کامل، برنج قهوه‌ای یا سوپ مرغ.   


بهتر است بدانید که ...


ورزش منظم سوخت و ساز بدن شما را افزایش می دهد و کالری بیشتری می سوزانید. در دوران بارداری میزان سوخت وساز بدن شما نسبت به قبل به تدریج و آهسته افزایش خواهد کرد. وقتی ورزش می کنید بدنتان تشویق می شود تا انرژی و چربی ذخیره شده بیشتری مصرف کند. البته همواره برای کمک به رشد جنین مقداری انرژی ذخیره می کند. علاوه بر این، ورزش کردن به تنظیم میزان قند خون و میزان انرژی بدن شما کمک می کند. 
انجام منظم ورزش سبک مثل پیاده روی و دویدن چربی های اضافه را می سوزاند اما بر رشد فرزندتان تاثیری نخواهد داشت.