هفته به هفته بارداری

همه بانوان نمی توانند به این زودی بارداری خود را حس کنند. برخی دچار حالت تهوع شدید یا انقباض قفسه سینه شده درحالیکه دیگران متوجه هیچ تغییری نمی شوند. البته حتی اگر حالت تهوع صبحگاهی نیز وجود داشته باشد، برای اثبات تداوم بارداری به زمان بیشتری نیاز است. اما عدم وجود علائم بارداری نشانه بدی نیست، زیرا شما باردار هستید و فرزندتان در حال سپری کردن مراحل بسیار مهمی از رشد خود می باشد.
در این هفته قلب جنین اولین ضربان لرزشی خود را ایجاد می کند و جوانه های ریزی که بعدها به دست و پا تبدیل خواهند شد، شروع به رشد می کنند. بند ناف دارای رگ های خونی متصل به جفت است، اما آنها هنوز همه مواد مغذی مورد نیاز جنین را منتقل نمی کند و کیسه زرده همچنان بیشترین مواد غذایی را برای جنین فراهم می کند.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

در این مرحله، تمام نیاز های جنین توسط "کیسه زرده" تامین می شود. این کیسه بوسیله یک ساقه به جنین وصل شده است، این بافت بالون شکل در این هفته های اولیه  بصورت یک کره 4-3 میلی متری است.  کیسه زرد حاوی سلول هایی است که شبیه به کبد عمل می کنند و وظیفه اش ترشح هورمون های بارداری است. پس از هفته نهم، زمانیکه کیسه زرد به تدریج از بین می رود، این وظیفه را کبد به عهده خواهد گرفت. در هفته دهم بارداری جفت این مسولیت را به عهده می گیرد. 
در طی هفت روز آینده، سیستم اولیه چرخش خون بوجود می آید و تا قبل از اینکه در هفته دهم خونی درون جفت وارد شود، این سیستم بطور کامل آماده خواهد شد. استفاده از سونوگرافی تا انتهای این هفته، فقط می تواند ضربان قلب جنین را نشان دهد. در این مراحل اولیه، ساختار قلب به سادگی یک لوله است. 
تا پایان این هفته جنین 5 میلی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر  

تولید هورمون های بارداری همچنان رو به افزایش است، و باعث بروز حساسیت هایی مانند خستگی و حالت تهوع می‌شود. فشار خون شما از قبل پایین‌تر است که می‌تواند باعث سرگیجه شود. پروژسترون‌ و دیگر هورمون های بارداری می‌توانند باعث احساس خستگی، گوفتگی، تهوع و عصبی شدن شما شوند، اما احتمال دارد هیچ‌کدام از این حالت‌ها را نداشته و کاملا طبیعی باشید. هیچ نیازی نیست ورزش تان را متوقف کنید یا از فعالیت‌هایتان بکاهید مگر اینکه خودتان بخواهید. 
احتمالاً نخستین بخش بدن شما که دچار تغییر شکل می شود، پستان هاست. بنابراین حتی در این مرحله اولیه نیز ممکن است شاهد افزایش سایز پستان ها باشید. نوک پستان ها نیز تغییر خواهند کرد و شاید هاله دور نوک آنها تیره تر شود و ممکن است در نوک آنها احساس خارش و سوزش داشته باشید.   

 توصیه‌های غذایی

سبزیجات بیشتر لطفاً!

مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را دریافت کنید و برای تحریک اشتهای خود خلاقیت بخرج دهید.
خودتان را به سبزیجات عادت دهید و هر روز صبح میکس میوه ای خود را درست کنید. خیار، کرفس، فلفل و هویج  مزه های ملایمی دارند و بسیار مغذی هستند. 
از کدو سبز یا هویج ریز شده در سوپ و سس پاستا و تاس کباب یا اضافه کردن چند قطره آب نارنج تازه، نخود فرنگی منجمد، بروکلی، مارچوبه، یا لوبیا سبز و پلو استفاده کنید.
پیتزا را به سبک خودتان و با سبزیجات رنگارنگ خرد شده درست کنید.
زمانیکه می خواهید بیرون از خانه غذا میل کنید ، بشقاب سبزیجات را انتخاب کنید. 

 

موارد قابل توجه برای این هفته

خستگی یکی از شایع ترین عوارض بارداری است. در مراحل اولیه بارداری ممکن است گاهی دچار افت ناگهانی انرژی شوید، زیرا بدنتان در حال سازگاری با تغییرات حاصل از بارداری است. این حالت در سراسر سه ماهه اول وجود دارد اما، پس از هفته 13 کم کم پرانرژی تر می شوید. زمانیکه در حال استراحت کردن نیستید، سعی کنید فعال باشید. 
عامل دیگر خستگی کم خونی است، پزشک از شما می خواهد که جهت بررسی میزان آهن بدنتان آزمایش خون بدهید و در صورت پایین بودن میزان آن می باید مکمل مصرف کنید. برای جلوگیری از کم خونی از مواد غذایی سرشار از آهن همچون، سبزیجات برگدار و سبز تیره، گوشت قرمز، انواع غلات وشیر، حبوبات و آب آلو بخارا استفاده کنید. ویتامین C به جذب آهن در بدنتان کمک می کند، بنابراین همراه آب پرتقال تازه بنوشید. مصرف کافئین را محدود کنید چراکه مانع جذب آهن می شود.  
  

باید ها و نباید ها

زمانیکه خانه را تمیز می کنید مراقب باشید. تحقیقات ثابت کرده اند که خانم هایی بارداری که از مایع سفید کننده و اسپری خوشبو کننده هوا استفاده می کنند، احتمال بروز آسم در فرزندان شان افزایش می یابد.  
برای برق انداختن خانه از محلول حاوی بیکربنات سدیم ( جوش شیرین )، سرکه سفید تقطیرشده، آبلیمو و روغن های طبیعی استفاده کنید و دستکش بپوشید.  
برای تمیز کردن جای خاک گربه خود از فردی دیگری کمک بگیرید یا اگر امکان این کار نیست، دستکش لاستیکی بپوشید و سپس دستان خود را بشویید. 

برچسب های روی محصولات پاک کننده ها را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید که سمی نیستند و در زمان مصرف همواره از دستکش لاستیکی استفاده کنید. دوره بارداری زمان مناسبی است که از همسرتان بخواهید تا دستشویی و حمام را تمیز کند. 

 

بهتر است بدانید که ...

زنجبیل: مطالعات نشان داده است که مصرف زنجبیل می تواند به کاهش حالت تهوع کمک کند.
یک تحقیق دریافته است که پس از 4 روز مصرف روزانه زنجبیل در وعده غذایی، حالت تهوع کاهش می یابد؛ بنابراین اگر هنوز آرام نگرفته اید، تسلیم نشوید. آدامس زنجبیلی بجوید و یا کلوچه زنجبیلی میل کنید؛ چای زنجبیل بنوشید.