هفته به هفته بارداری

اگر از هم اکنون به تناسب اندام بدن خود اهمیت دهید، در ادامه بارداری نیز از تناسب اندام خوبی برخوردار خواهید بود. ادامه دادن به فعالیت روزانه اهمیت زیادی دارد بنابراین، برنامه منظمی برای ورزش روزانه داشته باشید تا عضلات خود را تقویت کرده و خستگی بارداری را کاهش دهید اما، به بدن خود گوش کنید و بیش از حد به خود فشار وارد نکنید. 
در این هفته ارگان های حیاتی جنین مانند ریه ها، معده و روده در این هفته رشد خود را آغاز می کنند. در حال حاضر سر فرزند شما نسبت به بدن او بسیار بزرگ به نظر می رسد چرا که مغز او به سرعت رشد می کند.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

کبد ساخت گلبول های خون را آغاز کرده است و جفت در حال کامل شدن است، اگرچه برای شروع فعالیت خود به عنوان یک منبع غذا هنوز آماده نیست. سر و پیشانی او به دلیل رشد مغز برآمده و برجسته شده است و حفره های سطحی بینی پدیدار می شوند.
قلب او اکنون یک گردش خون ساده را به راه انداخته است.
تا پایان این هفته طول بدن جنین  2/1 سانتی متر خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر

مخاط دهانه رحم در حال غلیظ شدن است تا دیواری شکل دهد و رحم شما را تا زمان زایمان مهر و موم کند. امکان دارد تغییری در بدن خود احساس نکنید، یا ممکن است متوجه شوید که در حال از دست دادن خط دور کمرتان هستید (در حال پر شدن است). بدن‌های مختلف با سرعت‌های متفاوتی تغییر می‌کنند. اگر اولین فرزندتان نیست امکان دارد زودتر از دفعه اول به نظر باردار بیایید. امکان دارد احساس خستگی، کوفتگی یا عصبی بودن کنید و یا امکان دارد اینها را تجربه نکنید. ممکن است حالت تهوع داشته باشید یا شاید هرگز این حالت را نداشته باشید. نبود علائم هرگز به این معنی نیست که شما یا فرزندتان دچار مشکل هستید. اگر حالت تهوع‌تان شروع شده خوب است بدانید که بسیاری از علائم گویای این هستند که هورمون‌های بارداری سخت می‌کوشند تا از بارداری‌تان حمایت کنند. 
 

توصیه‌های غذایی

کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید 

به رژیم غذایی متعادل خود کربوهیدرات اضافه کنید، اما مطمئن شوید که این کار را درست انجام می دهید. کربوهیدرات های فرآوری شده مثل نان سفید و برنج سفید بسیار سریع تجزیه می شوند و مقدار زیادی گلوکز در جریان خون آزاد می کنند و این مقدار به سرعت مصرف شده و سطح گلوکز به سرعت افت می کند. این نوسان در گلوکز به دیابت، چاقی و بیماری های قلبی منجر می شود. اطلاعاتی که به تازگی بدست آمده، ثابت می کند که این وضعیت برای سلامت مادر و جنین شرایط مطلوبی نیست. کربوهیدرات های فرآوری نشده مثل نان گندم کامل و برنج قهوه ای، به آهستگی تجزیه می شوند و بطور پیوسته و یکنواخت گلوکز آزاد کرده و شما را بیشتر سیر نگه می دارند و از هضم سریع وعده قبلی جلوگیری کرده و به کنترل وزن کمک می کند. فرزند شما دائماً از جریان خون شما گلوکز می گیرد بنابراین آزادسازی پیوسته گلوکز هر دو شما را از این سوخت اساسی بهره مند می سازد. پژوهش جدیدی دریافته است جنین هایی که تحت رژیم کربوهیدرات های فرآوری نشده قرار دارند، بدن لاغرتری دارند و کمتر دچار چاقی می شوند و در زمان تولد از وزن سالمی برخوردارند. این موجب می شود که بعدها در زندگی کمتر به چاقی مبتلا شوند.


باید ها و نباید ها

ایا نزدیکی کردن در بارداری برای جنین مضر است؟ 

نزدیکی کردن پیش از تولد جنین در هر مرحله ای بی خطر است، مگر اینکه بدلیل مشکلات خاصی همچون سابقه سقط یا خونریزی بدون دلیل، پزشکتان این کار را برای شما ممنوع کرده باشد. لذت از صمیمیت با همسرتان برای رابطه شما مفید است. فرزندتان در مایع آمنیوتیک درون بدن شما چنبره زده و بوسیله درپوش مخاط دهانه رحم محافظت می شود. حتی دخول عمیق هم نمی تواند به او آسیب برساند.  


موارد قابل توجه برای این هفته

پیش از آنکه سه ماهه اول تمام شود از اداره یا محل کار خود سوال کنید که مدت مرخصی بارداری‌تان چقدر است و آیا با حقوق است یا بدون حقوق، و یا ترکیبی از هردو. 

 

بهتر است بدانید که ... 

موسیقی درمانی موثرترین و عالی ترین روش برای کاهش استرس است. براساس یک تحقیق، بانوان بارداری که موسیقی متناسب با ریتم ضربان قلب گوش می کنند نسبت به آنهایی که از این روش استفاده نمی کنند میزان استرس کمتری دارند.