هفته به هفته بارداری

حتی اگر علائم ظاهری بارداری هنوز سراغ شما نیامده باشد، احتمالاً از این هفته تغییراتی را احساس خواهید کرد. ممکن است گاهی تند مزاج شوید و احساس ضعف و سستی کنید، این تغییرات بیشتر به دلیل نوسان سطح هورمون در بدن شما رخ می دهد. گاهی ممکن است در مورد باردار بودن و مدت باقی مانده از بارداریتان احساسات دوگانه ای داشته باشید. اگر می خواهید به مسافرت بروید، سعی کنید سفر کوتاه و مقصد خوش آب و هوا را انتخاب کنید و از خودتان بسیار مراقبت کنید.
در این هفته گوش ها رشد خود را آغاز کرده و انگشتان دست و پا رشد خود را آغاز می کنند، هرچند که در این مرحله هنوز به هم چسبیده اند. بند ناف که از رگ های خونی تشکیل شده است شروع به انتقال مواد غذایی به جنین و خارج کردن مواد زائد می کند. از آنجایی که هم اکنون جفت مسئولیت ارسال مواد غذایی به جنین را به عهده گرفته، کیسه زرده روز به روز کوچکتر و کوچکتر می شود. 
 

بارگزاری ویدئو...

وضعیت جنین در حال رشد

فرزند شما هنوز شبیه به انسان نشده است، اما لب پایین و فک او شکل گرفته است؛ لب بالایی هنوز کامل نشده و دهان او بسیار بزرگ به نظر می آید. گوش های بیرونی پایین تر از محل خود و در راستای خط فک در حال شکل گیری هستند و چشم ها از یکدیگر بسیار فاصله دارند.
 اکنون فرزندتان در مرحله بسیار مهمی از رشد خود قرار دارد. در این زمان مغز او دارای ساختاری توخالی است که به نخاع متصل شده و در حال ایجاد پنج محدوده مجزاست.
پایین ترین بخش مغز که مغز پسین نام دارد، اولین بخشی است که به سرعت رشد می کند و پل مغزی، بصل النخاع و مخچه را شکل می دهد. این ساختارها ابتدایی ترین بخش های مغز هستند و بسیاری از فعالیت های اساسی را که بصورت ناخودآگاه انجام می دهیم، مانند تنفس و نگه داشتن تعادل را به عهده دارند. 
در بالای این بخش، مغز میانی قرار دارد که از مغز پسین، اعصاب سطح بدن و نخاع سیگنال هایی را به مغز قدامی منتقل می کند. این بخش از مغز شامل "تالاموس" که مرکز هماهنگ کننده ی اکثر پیام های حسی که به مغز می رسند، است. دو نیمکره مخچه ای در این مرحله از رشد کاملاً صاف هستند. هر نیم کره دارای یک حفره پر از مایع است که در آنها نوعی مایع نخایی تولید می شود. 
تا پایان این هفته طول بدن جنین 6/1 سانتی متر و وزن او 1 گرم خواهد بود.

بارگزاری ویدئو...

وضعیت مادر  

اگر قرار باشد ویار (حالت تهوع صبح‌گاهی) داشته باشید باید تا الان شروع شده باشد. پژوهشگران علت دقیق آن را نمی‌دانند، ولی بدون تردید با افزایش میزان هورمون‌هایتان در ارتباط است.
در این مرحله طبیعی است که دردهای تیزی در ناحیه لگن خاصره خود احساس کنید، بخصوص هنگامی که خود را می‌چرخانید یا پس از مدتی نشستن، بلند می‌شوید و می‌ایستید. رحم شما سنگین شده و می‌تواند باعث کشیدگی رباط‌ها، عضله‌هایی که رحم شما را در جای خود نگه می‌دارند، شود. اگر نگران هستید با پزشک خود صحبت کنید. همچنین خونریزی در مرحله اولیه بارداری متداول است. اگر خونریزی خفیف است و با درد و انقباض شکم همراه نیست به احتمال زیاد همه چیز مرتب است. با این حال، در صورت خونریزی در هر مرحله ای از بارداری برای پیشگیری از عوارض بعدی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه‌های غذایی

اهمیت بیش از حد در مورد بهداشت غذا در دوران بارداری به چند دلیل اهمیت دارد. اولاً، سیستم ایمنی بدن شما در دوره بارداری تحت فشار مضاعفی قرار دارد و این امر شما را به مسمومیت غذایی حساس تر می کند. دوم اینکه خطر تاثیر بیماری های شما بر سلامت فرزندتان نیز وجود دارد، بنابراین باید مراقب باشید. از نکات زیر پیروی کنید:

•    بطور مرتب دست های خود را با آب گرم و صابون بشویید. آنها را حتماً پیش از آماده کردن غذا کاملاً خشک کنید، زیرا باکتری ها روی پوست مرطوب براحتی گسترش می یابند.
•    تا قبل از شروع پختن و آماده کردن غذا حتماً مواد غذایی را درون  یخچال نگه داری کنید و پیش از سرو کردن به خوبی آن را بپزید. 
•    غذا را بسیار داغ سرو کنید، چون میکروب ها در دمای معتدل می توانند تکثیر شوند.
•    فوراً پس مانده های غذا را در یخچال بگذارید و آنها را تنها برای یک بار دیگر گرم کنید.
•    وسایل آشپزخانه،  سطوح کار و دست های خود را به خوبی تمیز کنید.
•    یخچال و فریزر خود را در دمای مناسب تنظیم کنید.
برای آماده سازی غذا زمان بگذارید و در شستن  میوه و سبزیجات احتیاط لازم را بخرج دهید و هنگام نگهداری مواد غذایی در یخچال مواد خام و پخته را جدا از هم بسته بندی کنید.

 

باید ها و نباید ها

"توکسوپلاسموسیس" اختلالی است که توسط انگل ایجاد می شود و می تواند به جنین آسیب برساند.  علايم اين بيماري كه يك تا سه هفته بعد از ابتلا به عفونت ايجاد مي شوند عبارتند از: بزرگ شدن غدد لنفاوي بدون درد (معمولاً در ناحيه گردن)، خستگي، تب و سردرد.
عفونت انگلي توكسوپلاسموزيس توسط انگلي به نام توكسوپلاسماگوندي (Toxoplasma gondi) ايجاد مي شود. اين انگل در مدفوع گربه هاي آلوده وجود دارد و افرادي كه با گربه ها سروكار دارند ممكن است به اين بيماري مبتلا شوند. راه ديگر انتقال اين بيماري، مصرف گوشت خام يا نيم پخته حيواناتي است كه غذاهايشان آلوده به كيست هايي از مدفوع گربه بوده است. در صورتيكه مادر در دوران بارداری به اين عفونت دچار شود، ممكن است عفونت سلامت جنین را به مخاطره انداخته و باعث بروز ناهنجاري هايي مثل نابينايي شود.
 بنابراین، علاوه بر اجتناب از تمیز کردن مدفوع گربه، در آشپزخانه نیز مراقبت های لازم را انجام دهید. گوشت ها باید خیلی خوب پخته شوند. حتما پس از آماده کردن گوشت، تخته ، چاقو و سایر ابزار را با آب گرم و شوینده تمیز کنید.

 

موارد قابل توجه برای این هفته

احساسات شما ممکن است نوسان داشته باشند – یک لحظه در حال خندیدن و لحظه ای دیگر ناراحت و در حال فریاد یا گریه کردن هستید. ممکن است گیج شده باشید که چرا در زمانی که باید شاد باشید، اغلب غمگین و گریان اید. اطمینان داشته باشید که این حالت بخشی معمول و موقت از بارداری است. 
زیاد به خود سخت نگیرید چون این احساسات متغییر عمدتاً توسط هورمونهای بارداری ایجاد می شوند و از کنترل شما خارج است. در این شرایط با خود مهربان باشید و آنچه برای شما بهتر است را انجام دهید، از تنها بودن تا شریک کردن دیگران در احساسات خود.


بهتر است بدانید که ...

بر مبنای یک مطالعه، خوردن سیب در طی بارداری می تواند خطر ابتلا به آسم جنین را کاهش دهد. 
پیروی از یک رژیم مدیترانه ای نیز ممکن است همان تاثیر را داشته باشد. پژوهشگران دریافتند جنینانی که مادران شان در طی بارداری مقدار فراوانی ماهی، روغن زیتون، میوه و سبزیجات مصرف کرده اند تا 30 درصد کمتر احتمال آلرژی دستگاه تنفسی و تا 50 درصد کمتر احتمال ایجاد الرژی های پوستی را دارند.